Kółka przemysłowe są bardzo ważne w przypadku wózków oraz innych urządzeń przemysłowych, montuje się je na przykład w maszynach w przemyśle lekkim. Szczególnie ważne jest, by zaopatrzyć w odpowiednie koła wózki do przewożenia ciężkich rzeczy i innych przedmiotów w zakładzie produkcyjnym lub magazynie. Co powinno się wiedzieć o kółkach do wózków przemysłowych?
1. W jakich urządzeniach wykorzystuje się kółka transportowe?
2. Z czego wykonane są kółka przemysłowe?
Do podtrzymywania i przesuwania wózków magazynowych służą specjalne kółka. Zestawy kołowe wspomagają wózki regałowe, które są szczególnie przydatne w magazynie. Za pomocą wózków magazynowych przewożone są różne materiały. Zwykle są one bardzo ciężkie, dlatego ich przenoszenie w inny sposób jest mało efektywne. Ważne jest więc, by kółka do wózków były stabilne i mocne. Dowiedz się więcej na ich temat.
W jakich urządzeniach wykorzystuje się kółka transportowe?
Specjalistyczne kółka montuje się np. w kontenerach do wywozu odpadów. Koła transportowe powinny więc spełniać wszystkie wymogi BHP i być wytrzymałe. Dostępne modele są wykonane z metalu lub poliamidu. Z pomocą zestawów kołowych do wózków transportowych usprawnia się pracę w magazynie, jak i wywożenie odpadów. Dzięki kółkom można szybko opróżnić różne kontenery ważne przy segregacji odpadów. Kółka do wózków wykonane z metali są montowane także w meblach. Koła poliamidowe z włóknem szklanym zdadzą egzamin w przemyśle piekarniczym.
Z czego wykonane są kółka przemysłowe?
Kółka przemysłowe mają różne formy. Wśród nich są modele otoczone pełną oponką gumową i zabezpieczone hamulcem. Kółka wykonane z poliamidu są odporne na różne warunki, dzięki czemu wykorzystuje się je na zewnątrz. Spotkamy je najczęściej w kontenerach, maszynach używanych na budowach i paletach rusztowań. W ofercie producenta są również koła wykonane z żeliwa i stali nierdzewnej, które znajdą zastosowanie w wózkach do dużych obciążeń.
Zestawy kołowe wykonane z różnych materiałów są łatwe do zamontowania i w pełni bezpieczne w czasie użytkowania. Po montażu dobrze trzymają się maszyny, kontenera lub wózka i ograniczają ryzyko przypadkowego odczepienia. Dzięki temu ogranicza się ryzyko uszkodzenia ciała, np. stłuczenia stopy, u pracownika lub innego niebezpiecznego zdarzenia. Dodatkowo trwałe kółka z metalu lub poliamidu są niepodatne na pękanie pod ciężarem wózka. Ta cecha zmniejsza ryzyko, że wózek ulegnie szybkiemu uszkodzeniu, które uniemożliwi jego dalszą eksploatację i spowolni wykonywanie pracy.