Robienie na drutach może wydawać się nieco przestarzałym zajęciem, które obecnie jest już nieopłacalne i wymaga ogromnej cierpliwości. W praktyce jednak dzierganie na drutach to świetna forma relaksu i pokazania swojego niepowtarzalnego stylu. W końcu na drutach możemy tworzyć w pełni spersonalizowane projekty, takie jak szaliki, czapki, chusty a nawet swetry. Co ciekawe, wyroby handmade mogą stanowić źródło dodatkowego przychodu. Co warto wiedzieć o dzierganiu na drutach i jakie druty oraz włóczkę wybrać? Sprawdź nasz poradnik!
Jakie druty wybrać na start?
Nie da się dziergać na drutach bez… drutów! To oczywiste, jednak sam wybór drutów dziewiarskich już taki łatwy nie jest. W sklepach znajdziemy obecnie różne rodzaje drutów do robótek, które w dodatku dostępne są w wielu rozmiarach (grubsze, cieńsze). Parametry te nie pozostają bez znaczenia i wbrew pozorom druty powinny być dobierane dosyć starannie.
Dla przykładu druty metalowe mają niską elastyczność i praktycznie nie wyginają się wcale. Z kolei druty drewniane lub bambusowe mają większą elastyczność i pod wpływem ciepła dłoni dodatkowo zaczynają wyginać się jeszcze bardziej. Różna jest także śliskość drutów, a więc z jednych oczka będzie spadać szybciej i swobodniej, a na innych będą utrzymywać się o wiele lepiej. Dochodzi do tego rozmiar drutów dziewiarskich – im grubsze, tym większe oczka będziemy tworzyć.
Jaka włóczka będzie najlepsza?
Knitterzy mają do dyspozycji ogromny wybór włóczek. Już na starcie trzeba je podzielić na włóczki pochodzenia naturalnego, np. wełniane i bawełniane, a także pochodzenia syntetycznego, np. włóczki akrylowe. Włóczki te różnią się m.in. cenami, ale też i właściwościami. Niektóre z nich bardziej się mechacą i mogą podrażniać skórę (uczucie drapania). Ponadto każda włóczka ma inne właściwości termoizolacyjne – jedne lepiej sprawdzą się na ubrania letnie, a inne na ciepłe ubrania zimowe.
Oczywiście nie bez znaczenia jest również marka włóczek. Włóczki sprawdzonego producenta, takie jak np. seria Merino Bulky marki Yarn Art, to gwarancja wysokiej jakości wyrobów, które będą zachwycać swoim wyglądem i funkcjonalnością przez wiele lat. Oczywiście wybór jest o wiele większy i sklepy z włóczkami oferują włókna dziesiątek, jak nie setek znanych i cenionych przez knitterów marek.