Rozbiórka to rodzaj robót budowlanych, do których zalicza się demontaż i usunięcie z przestrzeni np. istniejącego domu jednorodzinnego, budynku gospodarczego lub innej zabudowy albo jedynie jakiejś części tych budowli. Rozebranie budynku, zarówno w całości, jak i jego elementów, generuje mnóstwo odpadów budowlanych, głównie cegieł, betonu i tynku, ale nierzadko również wszelkiego rodzaju ceramiki, szkła, fragmentów drewna. Co z tym wszystkim się dzieje? Jak utylizuje się odpady po rozbiórce?
Przede wszystkim kontener
Pierwszą kwestią, która warunkuje umiejętny przebieg gospodarowania gruzem jest prawidłowe jego składowanie na terenie rozbiórki. Według polskiego prawa, gruzu nie można przechowywać na tak zwanej gołej ziemi. Nie zmienia tego nawet fakt posiadania aktu własności gruntu, na którym stoi rozbierany budynek. Po pierwsze, niektóre z produktów ubocznych mogłyby zaszkodzić środowisku naturalnemu. Nie wszystkie elementy, które tworzą odpady po remoncie są tzw. czystym gruzem. Zdarza się, że skład gruzu nie jest obojętny chociażby dla wód gruntowych, a przedostanie się tam zanieczyszczeń, np. z opakowań po materiałach budowlanych czy zanieczyszczenie środowiska plastikiem byłoby ekologiczną katastrofą. Po drugie zaś art. 117 Kodeksu wykroczeń zobowiązuje właścicieli posesji do utrzymywania czystości na jej terenie. Rozbiórka nie jest tutaj okolicznością łagodzącą. Aby sprostać wymogom prawa najwłaściwsze jest więc wynajęcie specjalnego kontenera. Kontenery na gruz można odpłatnie wypożyczyć od firmy zajmujących się wywozem gruzu https://gruzwoz.pl/. Z pojemnika można korzystać przez określony czas, a w umówionym terminie firma odbiera go wraz z całą zawartością — wywóz gruzu jest więc zwykle w cenie wynajmu kontenera.
Gruz jedzie na składowisko
Wywóz gruzu przez firmę kończy się jego trafieniem na składowisko. Wprawdzie bardzo rzadko, ale zdarza się, że niektórzy posiadają na własność tzw. worek Big Bag, służący do przechowywania odpadów budowlanych. Jeśli mowa o rozbiórce niewielkiego obiektu, np. altanki działkowej czy skromnym remoncie pomieszczenia, niektórzy decydują się samodzielnie przetransportować odpady w takim worku do punktu PSZOK. Gruz w Warszawie przyjmuje np. PSZOK znajdujący się przy ul. Zawodzie. Tam zostają odpowiednio zagospodarowane i skierowane dalej. Jeśli korzystaliśmy z usług firmy zewnętrznej, odpady trafią najpewniej bezpośrednio na legalne składowisko, gdzie będą posegregowane, oczyszczone i poddane recyklingowi. Pracownicy firmy są odpowiedzialni za zgodny z prawem transport gruzu, a w ich interesie leży dopilnowanie, by miejsce docelowe zrzutu śmieci po rozbiórce miało wszelkie uprawnienia, pozwolenia czy zabezpieczenia.
Recykling gruzu po rozbiórce
Odzyskiwanie surowców wtórnych, czyli recykling, może z powodzeniem dotyczyć gruzu. Choć najczęściej mówi się o recyklingu w kontekście odpadów komunalnych, śmieci budowane również mogą być poddane temu procesowi i otrzymywać drugie życie. Przykładem jest gruz ceglany. Po oczyszczeniu trafia do kruszarek i rozdrabniaczy, gdzie podlega przekształceniu na kruszywo. Uzyskany materiał budowlany może być wykorzystany podczas nowego przedsięwzięcia budowlanego i jest sporo tańszy niż zupełnie nowe kruszywo pochodzenia mineralnego. Jeśli gruz przed procesem obróbki zawierał w sobie np. elementy zbrojeń czy jakiekolwiek inne metaliczne surowce, nie umniejsza to wcale możliwości odzyskiwania surowców. Pozyskany złom może być przekształcany w surowce wg określonego typu. Słowem, osoby odpowiedzialne za recykling robią wszystko, by wykorzystać z gruzu co tylko się da i przekształcić go w coś przydatnego przy kolejnej budowlanej inwestycji. A co może nią być? Gruz po rozbiórce przemieniany jest na surowce służące do takich celów jak budowa nasypów kolejowych, utwardzanie nawierzchni drogowych, podsypka pod kostkę brukową, składnik fundamentów i wiele, wiele innych.
Zabierając się za rozbiórkę warto zaopatrzyć się w odpowiednie pojemniki, które ułatwią gospodarowanie odpadami, czyli specjalny worek lub kontener na gruz. Śmieci trafiają finalne na zarejestrowane, legalne składowisko, gdzie większość z nich przechodzi proces odzyskania surowców wtórnych i może posłużyć przy kolejnych przedsięwzięciach związanych z budową.
Powiedzcie mi lepiej co zrobić z odpadami zielonymi bo od początku tego roku PSZOK nie przyjmuję tych odpadów a nie wszystkie takie odpady da się kompostować.