-0 C
Olsztyn
piątek, 22 listopada, 2024
reklama

Fotowoltaika i pompa ciepła – duet, który znacząco obniży Twoje rachunki!

Materiał zewnętrznyFotowoltaika i pompa ciepła - duet, który znacząco obniży Twoje rachunki!

Fotowoltaika i pompa ciepła, to połączenie będące ekologicznym źródłem niemal darmowej energii elektrycznej, a jednocześnie nowoczesnym i niezwykle wydajnym źródłem ciepła. Duet ten działając przez cały rok, może nieprzerwanie dostarczać ogrzewanie i ciepłą wodę, a także znacząco obniżyć rachunki. Dowiedz się więcej o możliwościach, jakie niesie za sobą połączenie fotowoltaiki i pompy ciepła.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaika opiera swoje działanie na specjalnych panelach, które montowane są pod odpowiednim kątem, przeważnie na podwórkach lub dachach budynków, co sprawia, że ich ekspozycja na działanie promieni słonecznych jest najbardziej efektywna. Zdobyta w taki sposób energia wytwarza prąd stały, który następnie przekształcany jest w prąd zmienny. Taki prąd zasilać może systemy grzewcze, sprzęt AGD i RTV, służyć może także do podgrzewania wody. Niezwykle istotne w przypadku fotowoltaiki jest to, że wytwarzana dzięki niej energia elektryczna, wykorzystywana może być zarówno na bieżąco, jak i magazynowana do późniejszego wykorzystania.

Jak działają pompy ciepła?

Korzystające z w pełni odnawialnych źródeł energii pompy ciepła, doskonale sprawdzają się nie tylko do ogrzewania domów, ale także do podgrzewania wody użytkowej, a nawet do chłodzenia – mogą one pełnić także funkcję klimatyzatora. Do swojego działania urządzenie to wykorzystuje energię pobieraną spod powierzchni ziemi, z powietrza lub z wody. Wodne i gruntowe pompy ciepła pobierają energię z dolnego źródła – głównie za pomocą odwiertów lub kolektorów. Powietrzne pompy ciepła wykorzystują z kolei energię płynącą z powietrza, nie dziwi, więc, że pompa ciepła w Gdańsku czy innych nadmorskich miastach i miejscowościach idealnie się sprawdza. Więcej informacji na ten temat znaleźć można na stronie: https://ecoenergy.com.pl/pompa-ciepla-gdansk/.

Jakie korzyści niesie za sobą połączenie fotowoltaiki i pompy ciepła?

Fotowoltaika i pompa ciepła to duet, który znacznie przyczynia się do obniżenia rachunków. Pompy ciepła czerpać mogą z otoczenia aż 75% energii niezbędnej do ogrzania domu lub wody. Pozostałe 25% energii dostarcza prąd elektryczny, który przeważnie pochodzi z tradycyjnych źródeł, trzeba więc za niego płacić. Tu z pomocą przychodzą wspomniane panele fotowoltaiczne, które konwertują promieniowanie słoneczne w prąd elektryczny. Produkowana w ten sposób energia zasila domowe urządzenia, w tym również pompę ciepła.

Dlatego połączenie działania obu tych instalacji jest niezwykle opłacalne i uniezależnia nas od rosnących cen energii elektrycznej, węgla, gazu oraz innych surowców, a przy tym zwiększa także niezależność naszego gospodarstwa domowego od zewnętrznych dostawców. Co równie istotne, nadwyżka prądu wytwarzana przez panele fotowoltaiczne wykorzystana może być w miesiącach jesienno-zimowych, kiedy energii płynącej z promieni słonecznych jest zazwyczaj mniej.

Dofinansowania

Zakup oraz montaż urządzeń, które w swojej pracy wykorzystują odnawialne źródła energii, to działania mogące liczyć na dofinansowanie, co sprawia, że domowy budżet nie jest obciążony całkowitą kwotą inwestycji. Taka pomoc oferowana jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i rządowy program Czyste powietrze. W ramach tej inicjatywy uzyskać można 90% całkowitego zwrotu wszystkich kosztów – zarówno zakupu, jak i montażu. Dodatkowo, warto wziąć pod uwagę to, że wielu instalatorów fotowoltaiki zajmuje się również instalacją pomp ciepła, co sprawia, że korzystając z usług jednego wykonawcy, możemy jeszcze bardziej zmniejszyć ogólne koszty. Do takich firm należy Eco Energy, która zapewnia profesjonalny dobór, montaż oraz serwis tego rodzaju instalacji.

Połączenie pomp ciepła i fotowoltaiki jest znakomitą alternatywą dla tradycyjnych metod grzewczych, zapewniającą jednocześnie energooszczędny i przyjazny środowisku dom. Oba te systemy są łatwe w instalacji, a dzięki synergii zwracają się o wiele szybciej niż którykolwiek z nich osobno.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane