Maraton marzenie niejednego biegacza. Wymaga jednak solidnego przygotowania, gdyż jest to prawdziwe wyzwanie dla organizmu. Zazwyczaj przygotowania do maratonu trwają kilka miesięcy i obejmują prawidłowy trening wytrzymałościowy oraz odpowiednio przystosowaną dietę, ale też wytrzymałość psychiczna gra tutaj dużą rolę.
Jeśli chodzi o sam maraton, to bieg ten sięga już czasów starożytnej Grecji. Legenda głosi, że w 490 r. p.n.e. pod miejscowością Maraton stoczyła się walka pomiędzy armią grecką a armią perską. Ostatecznie bitwę wygrała Grecja, jednak Persowie nie chcieli odpuścić. Wysłano posłańca Filippidesa, aby pobił do Aten i poinformował o tym, że armia perska wkrótce naciągnie. Biegacz po przekazaniu informacji zmarł z wycieńczenia. Na cześć tego wspomnienia w pierwszych igrzyskach nowożytnych zorganizowany został bieg nazwany właśnie maratonem. Cały dystans biegu wynosi dokładnie 42,195 km.
Odpowiedni trening
Trening maratończyka to przede wszystkim trening wytrzymałościowy. Kilkanaście tygodni wcześniej, należy rozpocząć intensywniejsze treningi aerobowe, które przygotują organizm do prawdziwego wysiłki. Głównym ich celem jest stopniowe wydłużanie spokojnych treningów, ale warto również mieć w uwadze treningi nastawione na szybsze tempo. Sam trening opiera się na dłuższych biegach, ale nie tylko, zawsze może być to dla urozmaicenia inny treningi, taki jak jazda rowerem czy szybszy trekking. Warto przeplatać dłuższe dystanse właśnie krótszymi treningami.
Podstawą są również treningi interwałowe, czyli takie, które przeplatane są krótkim odpoczynkiem. Pamiętaj, żeby monitorować na bieżąco swoje postępy.
Równie ważny jest odpoczynek, dlatego nie należy zbytnio forsować organizmu. Treningi z tygodnia na tydzień należy bardziej zintensyfikować, jednak należy zawsze uwzględnić dni wolne, wówczas można postawić na bardziej rozciągające ćwiczenia lub rekreacyjne, które pozwolą zregenerować mięśnie. Przed kontuzjami obroni Cię także trening siłowy, więc warto dodawać kilka razy w tygodniu obciążenia do swojego treningu, na przykład gumy lub obciążenia.
Prawidłowa dieta
Intensywne treningi obowiązują do utrzymania prawidłowej diety. Należy dostarczyć organizmowi niezbędnych wartości odżywczych i na bieżąco je uzupełniać, po ciężkich treningach. Konieczne jest zadbanie o prawidłową kaloryczność posiłków, aby mieć pewność, że nie przeszliśmy na deficyt kaloryczności. W przypadku biegaczy niezwykle ważne jest żelazo w codziennej diecie, które odpowiada za transport tlenu z płuc do wszystkich tkanek organizmu.
Warto zapoznać się z ofertą cateringu dietetycznego. To świetna opcja, która odciąży nas od rodzinnej kontroli posiłków i pozwoli skupić się na treningach. Catering dietetyczny Łódź pomoże dostarczyć Ci wszystkie niezbędne makro i mikroskładniki do organizmu oraz uzupełni żelazo.
Psychiczne nastawienie
Psychiczne nastawienie jest bardzo ważne. Podczas biegu Twój organom będzie wycieńczony, dlatego, żeby nie popełnić błędów, należy odpowiednio wcześniej się nastawić psychicznie. Stres może spotkać Cię kilka dni przed biegiem, a już na z pewnością przed samym startem. Wraz ze stresem pojawia się adrenalina, która napędza do działania. Warto zapanować nad swoimi emocjami, żeby w pełni móc wykorzystać chwilę i zapał, który bez wątpienia jest dobry motywacją w trakcie biegu. Skupi się na tym, co się dzieje dookoła, na sobie i swoim celu — czyli przebiegnięciu maratonu. Myśl pozytywnie i pamiętaj, że to będzie Twój bieg!