-2 C
Olsztyn
piątek, 22 listopada, 2024
reklama

Zmarł wybitny profesor. Otrzymał tytuł doktora honoris causa UWM

WiadomościZmarł wybitny profesor. Otrzymał tytuł doktora honoris causa UWM

Świat nauki pożegnał profesora Tetsuo Kanno, doktora honoris causa UWM, honorowego prezesa Światowej Federacji Neurochirurgów, założyciela i prezesa Azjatyckiego Kongresu Neurochirurgów. Pof. Kanno zmarł 6 sierpnia.

Odszedł Mistrz, wielki Człowiek, przyjaciel Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i Fundacji „Akogo?”. Profesor Tetsuo Kanno w 2015 r. wziął udział w konferencji naukowej „Najnowsze osiągnięcia w diagnostyce i leczeniu śpiączki”. Jej pokłosiem było wykonanie w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie eksperymentalnych operacji wszczepienia stymulatorów osobom, u których stwierdzono stan minimalnej świadomości.

W 2017 r. Senat Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego nadał Mu tytuł doktora honoris causa UWM w podzięce za wybitny wkład w rozwój światowej neurochirurgii.

Senat UWM szczególnie docenił prof. Kanno za pomoc polskim chorym w dostępie do nowoczesnych technologii, zwłaszcza w leczeniu śpiączki i za wspieranie współpracy japońskich naukowców z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim. Uroczystość nadania doktoratu odbyła się podczas inauguracji nowego roku akademickiego 2 października.

Prof. Kanno z Uniwersytetu Zdrowia Fujita to twórca nowatorskiej metody wybudzania pacjentów ze śpiączki. Polega ona na wykorzystaniu stymulacji górnych części rdzenia kręgowego, którą po raz pierwszy lekarze zastosowali na początku XXI w. w Japonii. Po jej zastosowaniu u ponad połowy pacjentów zauważono poprawę.

Dzięki jego rekomendacji pierwsze w Polsce operacje wszczepienia układu stymulującego szyjny odcinek rdzenia kręgowego dla leczenia chorych w śpiączce, przeprowadził w 2016 r. w Klinice Neurochirurgii jego uczeń – prof. Isao Morita, przy współudziale neurochirurgów z UWM. Wiedza i doświadczenie prof. Tetsuo Kanno i jego uczniów przyczyniły się nie tylko do rozwoju umiejętności zawodowych lekarzy UWM, ale także ukazały nowe możliwości pomocy grupie najciężej chorych pacjentów w naszym kraju, dotychczas pozbawionych tych metod postępowania. U większości operowanych stwierdzono poprawę stanu, a kilkoro wybudziło się.

Profesor stworzył własny ośrodek

Prof. Kanno zbudował od podstaw nowoczesną neurochirurgię w Azji, czyniąc własny ośrodek – Uniwersytet Zdrowia w Fujita – centrum kształcenia i szkolenia młodych kadr naukowych i zawodowych w dziedzinie chirurgii układu nerwowego. Dzięki staraniom prof. Kanno ponad 3,5 tysiąca młodych lekarzy z krajów Azji mogło pogłębić swoją wiedzę na 10 kongresach naukowo-szkoleniowych.

Jego szczególną zasługą było wypromowanie pionierskich metod leczenia operacyjnego chorób mózgu i rdzenia kręgowego z zastosowaniem zaawansowanych technik mikrochirurgicznych i małoinwazyjnych. Szczególnym obszarem Jego zainteresowań naukowych były techniki operacji neurochirurgicznych, zwłaszcza w obszarach największej trudności, rozpoznawanie i leczenie krwiaków śródmózgowych, operacje glejaków mózgu, leczenie wodogłowia, stosowanie neurostymulacji u chorych w przewlekłym stanie wegetatywnym. Jego unikalne prace anatomiczne i kliniczne o znaczeniu żylnego układu mózgu stały się podstawą zmiany strategii operacyjnej w wielu przypadkach.

Dokonania prof. Kanno w obszarze współczesnej neurochirurgii są powszechnie znane i doceniane na całym świecie. Zaproponowane przez niego oryginalne metody leczenia chorych w śpiączce, zwłaszcza stymulacja sznurów tylnych rdzenia, dają wymierne efekty i twarzą szansę dla tych chorych.

Osiągnięcia naukowe prof. Tetsuo Kanno znalazły najwyższe uznanie w światowych gremiach neurochirurgicznych, czego wyrazem był nadany Mu tytuł Honorowego Prezesa Światowej Federacji Towarzystw Neurochirurgicznych (WFNS). Przewodził Japońskiemu Kongresowi Chirurgii Nowotworów Mózgu, który powstał z Jego inicjatywy, a także był prezesem Japońskiej Organizacji ds. Międzynarodowej Współpracy Medycznej (JIMCO). Profesor Kanno był organizatorem i prezydentem licznych prestiżowych kongresów naukowych, na których prezentowano metody i wyniki operacyjnego leczenia udarów mózgu, osiągnięcia młodych neurochirurgów Azji.

Otrzymał wiele ważnych nagród i wyróżnień m.in.: Nagrodę Founder’s Laurel ACNS, nagrodę Dokusoichiri Fujita Heath University oraz Nagrodę za Osiągnięcia w Medycynie. Ponadto za swoje zasługi otrzymał zaszczytny tytuł Profesora Honorowego Uniwersytetu Zdrowia Fujita.

Źródło: UWM

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane