Mandat, zarządzenia pokontrolne a być może wstrzymanie produkcji na wadliwej instalacji do produkcji mleka i wyrobów mleczarskich – to kary jakie nałożył Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska na pasłęcką spółkę Sery ICC. Inspektorzy dowiedli, że to zakład stał za skażeniem rzeki Wąskiej i Jeziora Drużno, co skutkowało śnięciem 1700 kg ryb oraz znacznych ilości małż i ślimaków.
Kilkanaście dni temu pisaliśmy o tym, że Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska prowadzi dochodzenie w sprawie śnięcia ryb, do którego doszło na rzece Wąska oraz jeziorze Drużno, do którego doszło 20 maja. WIOŚ przeprowadził analizę próbek zanieczyszczonej wody.
Przeprowadzone badania substancji z grupy szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz substancji priorytetowych (np. metale ciężkie, pestycydy) pestycydów nie przekraczały środowiskowych norm jakości. Analiza próbek wody pobranych po zdarzeniu w ramach kontroli stanu jakości wód rzeki Wąskiej i rzeki Brzezinki wykazała, że zawartość tlenu rozpuszczonego jest wystarczająca a odczyn pH mieścił się w zakresie przewidzianym dla I klasy. Dodatkowo WIOŚ przeprowadził 2 czerwca kontrolę w zakładzie mleczarskim w Pasłęku i stwierdził naruszenie przez zakład pozwolenia zintegrowanego polegającego na niepowiadomieniu starosty elbląskiego o wystąpieniu rozszczelnienia instalacji amoniakalnej, do którego miało dojść 19 maja. Ustalono, że wody z płukania zbiorników wody lodowej tej instalacji zostały odprowadzone kanalizacją wód opadowych do Strugi Brzezinka.
W ramach działań kontroli stanu jakości wód powierzchniowych prowadzonych w związku z wystąpieniem śnięcia ryb na rzece Wąskiej i Jeziorze Drużno 13 czerwca WIOŚ pobrał po raz kolejny próbki wody z rzeki Wąskiej i Brzezinki do badań fizykochemicznych.
Na podstawie ustaleń kontroli przeprowadzonej w Sery ICC Pasłęk Sp. z o.o. WIOŚ podjął następujące działania:
– ukarano osobę odpowiedzialną mandatem za eksploatowanie instalacji z naruszeniem warunków pozwolenia zintegrowanego,
– wydano zarządzenia pokontrolne zobowiązujące do usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości,
– wydano decyzję zobowiązującą podmiot do przeprowadzenie badań dotyczących przyczyn i skutków awarii,
– wszczęto postępowanie z urzędu w sprawie wstrzymania użytkowania instalacji do produkcji mleka i wyrobów mleczarskich w związku z naruszeniem warunków pozwolenia zintegrowanego stwierdzonym na podstawie pobranych w trakcie kontroli średniodobowych prób ścieków,
– skierowano zapytanie do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu” data-scaytid=”311″>Elblągu w sprawie zajęcia stanowiska, czy działanie Spółki dotyczące wystąpienia rozszczelnienia instalacji chłodniczej było zgodne z instrukcją postępowania na wypadek awarii uzgodnioną przez straż.
– zawiadomiono prokuraturę rejonową w Elblągu.
rak