-0 C
Olsztyn
piątek, 22 listopada, 2024
reklama

Debata nad potencjałem gospodarczym regionu

OlsztynDebata nad potencjałem gospodarczym regionu

Przedstawiciele biznesu, samorządu i uczelni debatowali nad kondycją gospodarczą regionu w kontekście ekologii.

Waldemar Klocek: – Nie wykorzystujemy potencjału jaki tkwi w tutejszej uczelni i słabo wykorzystujemy fakt, że mamy uczelnie w kraju nie odbiegającą od średniej krajowej lub ją przewyższającą.

Konferencja “EKO-Innowacje w ramach projektu „Promocja Gospodarcza Warmii i Mazur 2013+” to przede wszystkim okazja do rozmowy między przedstawicielami biznesu i nauki. To również sposób na zaprezentowanie Warmii i Mazur, jako regionu będącego liderem innowacyjnych rozwiązań ekologicznych oraz posiadającego atrakcyjne tereny inwestycyjne.

Waldemar Klocek, Wiceprezes Zarządu Warmińsko – Mazurskiego Klubu Biznesu, mówił:  – Wiele firm uciekło z naszego regionu z różnych powodów: braku lotniska, słabej infrastruktury drogowej, słabego uprzemysłowienia regionu. Dlatego tym większa powinna być odpowiedzialność o ochronę naturalnego środowiska tych przedsiębiorców, którzy zostali na Warmii i Mazurach. Nie wykorzystujemy też potencjału jaki tkwi w tutejszej uczelni i słabo wykorzystujemy fakt, że mamy uczelnie w kraju nie odbiegającą od średniej krajowej lub ją przewyższającą.

Marcin Kuchciński, dyrektor Departamentu Pozyskiwania Inwestorów Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A: – Dla przedsiębiorcy słowo „eko-innowacje” często kojarzy się z kłopotami, zwłaszcza w kwestii biurokracji. Staramy się wyjaśniać im, że nie taki diabeł straszny i że to jeden z naszych kluczowych sektorów związanych z województwem. Cieszę się, że są takie programy jak ten, bo dzięki temu przedsiębiorcy dowiedzą się, że “eko” to nie kłopoty, a coś z czego mogą skorzystać. Budowane lotnisko, nowa infrastruktura drogowa, przemysł drzewny i spożywczy – tym możemy się pochwalić. Ale przede wszystkim mamy świetne tereny do życia. Przedsiębiorcy, aby przekonać się, że eko-innowacje to nic strasznego potrzebują konkretów.

Anna Kamińska-Bisior, specjalista Centrum Innowacji i Transferu Technologii UWM w Olsztynie: – Nasz uniwersytet, można rzec, jest trzeciej generacji. Poza dwoma filarami, jak nauka i doświadczenia, prowadzimy też działania związane z innowacjami. Staramy się jak najlepiej wykorzystywać potencjał naukowy uniwersytetu w celu zrównoważonego rozwoju regionu. Został nawet powołany specjalny zespół składający się z kilku profesorów i planujemy współpracę w tym zakresie z wieloma uczelniami w kraju.

W konferencji udział wzięli:

Mariola Stefaniak – Dyrektor Wydziału Doradztwa i Szkoleń Warmińsko – Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego 

Waldemar Klocek – Wiceprezes Zarządu Warmińsko – Mazurskiego Klubu Biznesu

Leszek Twarogowski – Mazurski Eko-Klaster

Marcin Kuchciński – Dyrektor Departamentu Pozyskiwania Inwestorów Warmińsko- Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.

Jerzy Braczkowski – Warmińsko – Mazurskie Stowarzyszenie Energii Odnawialnej

Andrzej Koniecko – Prezes Zarządu WMAE Sp. z o.o.

Anna Kamińska-Bisior Specjalista Centrum Innowacji i Transferu Technologii UWM w Olsztynie

Adam Ziomek – dyrektor Grupy Olsztyńskiej Szkoły Biznesu

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane