-0 C
Olsztyn
piątek, 22 listopada, 2024
reklama

90 lat pracy kobiet w policji. Jakie są warmińsko-mazurskie funkcjonariuszki?

Galerie90 lat pracy kobiet w policji. Jakie są warmińsko-mazurskie funkcjonariuszki?

Policyjny zawód bez wątpienia zawsze kojarzony był z mężczyznami. Jak pokazują statystyki, w mundurowych szeregach pojawia się jednak więcej przedstawicielek płci pięknej. W warmińsko-mazurskiej policji służbę pełni ponad 500 kobiet, ponad 600 to pracownice cywilne. W tym gronie jest wiele szefowych wydziałów, referatów, ekspertek i specjalistek, także prawie 90 oficerów.

90 lat pracy kobiet w policji. Jakie są warmińsko-mazurskie funkcjonariuszki? rocznica Galerie, Wiadomości

Jak podkreślają warmińsko-mazurskie funkcjonariuszki, dziś ich obecność w policyjnych szeregach to widok powszechny. Nie zawsze jednak tak było. Wszystko zaczęło się 90 lat temu, gdy 26 lutego 1925 roku postała w naszym kraju Policja Kobieca. Pojawienie się kobiet w tej formacji to efekt rozkazu podpisanego przez Komendanta Głównego Policji Państwowej w 1925 roku i jednocześnie efekt starań polskiego komitetu walki z handlem żywym towarem. Na pierwszy kurs dla kobiet w Policji Państwowej zapisało się 30 pań. Kandydatki musiały spełniać szereg wymogów: policjantką mogła zostać wyłącznie panna albo bezdzietna wdowa w wieku od 25 do 45 lat. Oprócz spełniania wymogów fizycznych (dobre zdrowie, krótkie włosy, min. 164 cm wzrostu), kandydatka musiała legitymować się nienaganną opinią i zobowiązać się, że przez najbliższe 10 lat nie wyjdzie za mąż. Konieczne było również dostarczenie świadectwa moralności oraz opinii jednej z organizacji kobiecych. Atutem był staż pracy w harcerstwie lub organizacji paramilitarnej.

Młode funkcjonariuszki zostały przeszkolone pod kątem walki z nierządem, sutenerstwem i handlem żywym towarem. A ponieważ po I wojnie światowej pojawiły się nowe przestępstwa, takie jak problemy z młodzieżą, problemy wychowawcze, rodzinne, przestępstwa wobec kobiet, sutenerstwo i nierząd – zadanie przeciwdziałaniu tego typu zjawiskom przypisano właśnie policji kobiecej. Jednak dopiero w 1935 r. stworzone zostały prawdziwe struktury tej kobiecej służby i przeszkolono 50 funkcjonariuszek.

W policji na Warmii i Mazurach pracuje obecnie ponad 500 pań. Z okazji Dnia Kobiet funkcjonariuszki z regionu przygotowały sylwetki wybranych policjantek, które wzorowo wykonują swoje obowiązki, łącząc nierzadko służbę z realizowaniem swoich pasji, a także rolą żony czy matki.

sierż. Ewelina Brewczak, dzielnicowa rejonu II miasta Braniewa, w służbie od 2011 r.

Ewelina swoje pierwsze kroki w komendzie postawiła jako sekretarka. Pracując za biurkiem, zrozumiała jednak, że chce pracować w tej formacji, ale nie w takim charakterze. Prosto z sekretariatu trafiła na kurs podstawowy, a kolejną wizytę w jednostce odbyła już jako prawdziwa policjantka. Obecnie służy w pionie prewencji jako dzielnicowa. Wielokrotnie podkreśla, że codzienna służba i możliwość pomagania innym przynosi jej ogromną satysfakcję. Z jednej strony pasją jest dla niej praca, z drugiej zaś motoryzacja. Jak sama mówi, zawsze fascynowały ją samochody. Ewelina nie jest jedynie biernym obserwatorem, a wręcz przeciwnie – w wolnych chwilach zajmuje się naprawą aut. Nie boi się smarów i wciąż doskonali swoje techniczne umiejętności. Reperowanie tego, co jest pod maską czy wymiana klocków hamulcowych nie są już dla niej wyzwaniem.

asp. Julita Rombel – oficer dyżurny policji, w służbie od 2001 r.

W jej rękach spoczywa ogromna odpowiedzialność, gdyż to właśnie ona odbiera zgłoszenia interwencji i to ona w trudnych sytuacjach podejmuje decyzję o dalszym działaniu funkcjonariuszy. Asp. Rombel to nie tylko policjantka, ale również szczęśliwa mama dwójki dzieci. Służba, którą pełni w systemie 12-godzinnym, uniemożliwia jej spędzanie w domowym zaciszu każdego wieczoru. Julita nie ukrywa, że ciężko jest pogodzić życie zawodowe z rodzinnym, jednak mimo wszystko daje radę, bo, jak sama podkreśla, lubi swoją pracę. Po skończeniu służby poświęca się całkowicie swoim dzieciom i domowym obowiązkom.

asp. Monika Stogowska – kierownik Posterunku Policji w Pieniężnie, w służbie od 2004 r.

Swój wolny czas dzieli na realizację wielu pasji – jest miłośniczką psów, koni, jeździ motorem oraz doskonali sztuki walki. Prowadzi własną hodowlę chartów polskich, z którymi zdobywa nagrody na międzynarodowych konkursach. Uczucie zmęczenia jest dla niej po prostu czymś obcym.

post. Agata Krztoń, policjantka ogniwa patrolowo-interwencyjnego KPP w Braniewie, w służbie od 2013 r.

Agata jest młodą funkcjonariuszką, która swoją przygodę z policją rozpoczęła niedawno. Wśród kolegów i koleżanek z pracy ma opinię pogodnej kobiety, której optymizm i uśmiech po prostu udziela się innym. Agata pełni służbę w ogniwie patrolowo-interwencyjnym. Stres, z którym musi zmagać się w codziennej służbie, odreagowuje, podróżując po Europie. W każde wakacje do listy zwiedzonych krajów dopisuje kolejne. Jak sami mówi, podróże są dla niej idealną odskocznią od codzienności. Policjantka przyznaje także, że jej drugą pasją jest moda i na bieżąco śledzi nowe trendy.

Edyta Frieske, inspektor zespołu ds. wykroczeń KPP w Braniewie, w służbie cywilnej policji od 1997r.

Edyta należy do grona kobiet korpusu służby cywilnej KPP w Braniewie. W codziennej pracy zajmuje się realizacją czynności związanych z gromadzeniem danych w systemach policyjnych. Po całym dniu wykonywania obowiązków wraca do domu, gdzie poświęca się dzieciom i swojej kulinarnej pasji. Zamiłowanie do kuchni myśliwskiej odziedziczyła po swoim tacie, z którym wspólnie przyrządza dania. Także tradycją stało się już wspólne wędkowanie. Jak podkreśliła Edyta, nic tak nie umacnia rodziny jak spędzanie razem wolnego czasu.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane