fbpx
32 C
Olsztyn
poniedziałek, 21 czerwca, 2021
reklama

Straż Miejska wyruszy rowerami na patrol

reklama
Wyślij przez
0

Wreszcie aura pozwoliła strażnikom wyruszyć w rejon na rowerach. Patrole rowerowe, których zadaniem będzie dbanie o spokój i porządek publiczny oraz bezpieczeństwo dojadą tam, gdzie nie może dotrzeć patrol zmotoryzowany, a jednocześnie szybciej niż patrol pieszy.

Korzystając z okazji, Strażnicy Miejscy przypominają także o zasadach, jakie obowiązują rowerzystów na drodze, o czym należy pamiętać, aby zapewnić sobie oraz innym uczestnikom ruchu bezpieczeństwo:

 1. Najważniejszą rzeczą, o której powinien pamiętać każdy rowerzysta to sprawny rower. Zgodnie z przepisami musi on posiadać co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być migające) z przodu; co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej (może być migające) z tyłu; co najmniej jeden skutecznie działający hamulec; dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.
 2. Rowerzysta powinien poruszać się po drogach dla rowerów. W przypadku gdy takich nie ma należy w pierwszej kolejności skorzystać z pobocza. Dopiero w przypadku kiedy nie ma wyznaczonych dróg dla rowerów i brak jest pobocza możliwe jest poruszanie się po jezdni.
 3. Jazda chodnikiem jest dopuszczona w trzech przypadkach:
 • panują złe warunki pogodowe jak śnieg, gęsta mgła czy ulewa
 • chodnik jest szerokości przynajmniej 2 metrów, brak jest wydzielonej drogi dla rowerów, a ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h
 • rowerzysta opiekuje się jadącym na rowerze dzieckiem do 10 roku życia
 • Trzeba jednak pamiętać, że pierwszeństwo na chodniku mają zawsze piesi.
 1. Rowerzysta chcąc przekroczyć przejście dla pieszych winien zejść z roweru i przeprowadzić go na drugą stronę.
 2. Zmianę kierunku jazdy, zwłaszcza podczas przejazdu przez skrzyżowanie należy sygnalizować ruchem ręki.
 3. Zabrania się jazdy bez trzymania kierownicy przynajmniej jedną ręką, a także czepiania się innych pojazdów.
 4. Podobnie jak w przypadku kierowców innych pojazdów zabrania się jazdy na rowerze pod wpływem alkoholu.

Źródło: Straż Miejska w Olsztynie

reklama

ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA!

Wysyłamy tylko ważne tematy dotyczące życia mieszkańców

Wyślij przez
0
reklama

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze