4 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024

Jaki wpływ ma na nas nieodpowiednie oświetlenie?

Tryb pracy, życie prywatne i towarzyskie, często wymaga od nas aktywności w godzinach biologicznie przeznaczonych na spoczynek, gdy nie mamy już dostępu do naturalnego światła. Nieprawidłowy dobór sztucznego oświetlenia może przysporzyć nam wielu problemów zdrowotnych. Dowiedz się, jakie światło stosować do pracy i nauki a jakie do czynnego i biernego odpoczynku.

Skutki niewłaściwego oświetlenia

Odczuwając pewne symptomy zapewne nawet nie zdajemy sobie sprawy, że mogą one wynikać ze źle dobranego oświetlenia. Jakie są najczęstsze efekty narażenia na niewłaściwe światło sztuczne?

Problemy ze snem: Najpowszechniejsza konsekwencja zarówno niedoboru, jak i nadmiaru światła w ciągu doby. Możemy cierpieć na bezsenność lub przeciwnie, odczuwać wzmożone zapotrzebowanie na sen. Problem dotyczy zwłaszcza osób, które muszą sypiać i pracować w tym samym pomieszczeniu. Trudno jest wtedy dostosować moc oświetlenia w pokoju zarówno do okresu aktywności, jak i do wieczornego relaksu. Bardzo prostym rozwiązaniem jest tutaj ściemniacz LED. Jego zamontowanie do systemu diodowego oświetlenia pozwoli na płynne sterowanie mocą światła w ciągu doby. Można pracować w jasnym świetle zbliżonym do dziennego i odpoczywać w przytłumionym, kojącym blasku, bez konieczności montowania dwóch lamp z różnymi żarówkami.

Zmęczenie i senność: Kojarzą się raczej z niedoborem słońca, tymczasem mogą być wynikiem zastosowania zbyt słabego oświetlenia w miejscu, gdzie podejmujemy intensywną aktywność – w pracy, w szkole a nawet na siłowni.

Rozdrażnienie, problemy z koncentracją: Ich źródłem może być zarówno zbyt słabe oświetlenie, jak i wielogodzinne przebywanie w bardzo jasnych pomieszczeniach.

Wzmożony apetyt, tycie: Pojawiają się zwłaszcza, gdy zbyt słabemu oświetleniu towarzyszy deficyt snu.

Problemy ze wzrokiem: Ciągłe męczenie oczu za słabym lub zbyt intensywnym światłem doprowadzić może nie tylko do pieczenia i łzawienia, ale także do poważnych stanów zapalnych i znacznego, trwałego pogorszenia wzroku. Nasze oczy szczególnie cierpią przez wysoki kontrast, gdy nocą pracujemy przy komputerze.

Bóle i zawroty głowy: Są konsekwencją nieprawidłowej aktywności hormonów.

Problemy psychiczne: Niedobór oświetlenia nie wywoła choroby psychicznej, ale może nasilić jej objawy – dotyczy to zwłaszcza depresji i zaburzeń lękowych.

Dobór mocy światła do rodzaju aktywności

Nasze zapotrzebowanie na światło zmienia się w ciągu doby i w zależności od tego, czym się aktualnie zajmujemy. Zasadniczo możemy podzielić nasze aktywności na cztery grupy pod kątem optymalnej mocy oświetlenia:

500-750 lx: Do pracy i nauki, gdy potrzebna jest aktywność i koncentracja.

300-500 lx: Do działań wymagających mniejszego skupienia (np. standardowe prace domowe).

100-200 lx: Do relaksu, np. czytania, oglądania telewizji, spokojnego spotkania towarzyskiego.

poniżej 100 lx: Do biernego odpoczynku, do usypiania dzieci.

Jeśli twój salon czasami służy za pokój telewizyjny, kiedy indziej za biuro a jeszcze w innym momencie za miejsce do relaksu, możesz zastosować kilka różnych punktów świetlnych i włączać je w zależności od potrzeb. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie oświetlenia diodowego i wyposażenie go w ściemniacz do LED. Umożliwi on zarówno włączanie i wyłączanie, jak i regulację natężenia światła za pomocą pokrętła, zdalnie pilotem, a nawet poprzez gesty. Dzięki temu wygodnemu i prostemu trickowi uzyskasz możliwość dostosowania oświetlenia w pomieszczeniu do każdych warunków, bez konieczności używania wielu lamp.