fbpx
5 C
Olsztyn
poniedziałek, 12 kwietnia, 2021
reklama

Najnowocześniejszy zabieg diagnostyki raka prostaty pierwszy raz na Warmii i Mazurach

reklama

Lekarze specjaliści ze szpitala w Olsztynie wykonali po raz pierwszy na Warmii i Mazurach najnowocześniejszy zabieg diagnostyki raka gruczołu krokowego, czyli biopsję fuzyjną prostaty.

Rak gruczołu krokowego to jeden z najczęściej występujących nowotwór u mężczyzn w Polsce. Niepokojący jest fakt, że chorzy umierają ponieważ zostają zdiagnozowani nieprawidłowo i niewystarczająco wcześnie. Dobra informacja jest taka, że rak prostaty wykryty we wczesnej fazie rozwoju jest całkowicie wyleczalny.

7 kwietnia 2021 r. lekarze specjaliści z Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie wykonali po raz pierwszy na Warmii i Mazurach najnowocześniejszy zabieg diagnostyki raka gruczołu krokowego czyli biopsję fuzyjną prostaty.

reklama

Niezmiennie od 50 lat w celu potwierdzenia lub wykluczenia raka gruczołu krokowego, wykonywana jest pacjentom standardowa biopsja, która może niestety ominąć ognisko nowotworu. Zdarza się, że pacjenci wymagają drugiej, trzeciej, a nawet następnej biopsji – mówi dr n. med.Tomasz Drabarek ze Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni, który gościnnie wykonywał zabieg w MSZ w Olsztynie.

Metoda biopsji fuzyjnej polega na połączeniu obrazów USG w czasie rzeczywistym oraz obrazów pozyskanych wcześniej w technice rezonansu magnetycznego. – Dotychczas wykonuje się chorym standardową biposje przezkroczową pod kontrolą USG. W biopsji fuzyjnej na obraz prostaty widocznej w USG nakłada się obraz z rezonansu magnetycznego. Dlaczego jest to metoda lepsza od standardowej pod kontrolą USG? Ponieważ obraz prostaty w rezonansie magnetycznym jest dużo dokładniejszy niż w USG. Pozwala uwidocznić w prostacie z bardzo dużym prawdopodobieństwem ogniska podejrzane o nowotwór. Z tych ognisk pobiera się wycinki – tłumaczy dr n. med. Zbigniew Purpurowicz- Koordynator Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej MSZ w Olsztynie.

Taka metoda jest stosowana w USA i Europie zachodniej od kilku lat.
W Polsce istnieje kilka ośrodków prywatnych wykonujących tę procedurę. Szpital Miejski w Olsztynie jest pierwszym szpitalem na Warmii i Mazurach, który wykonał takie biopsje i planuje wprowadzenie tej metody jako standard. Pozwoli to lekarzom urologom szpitala miejskiego, którzy szczególnie zajmują się rakiem prostaty, wykrywać nowotwór bardzo wcześnie, co przełoży się na pełne wyleczenie naszych chorych – mówi dr n. med. Zbigniew Purpurowicz.

Dzięki biopsji fuzyjnej prostaty lekarze specjaliści są wstanie bardzo dokładnie zlokalizować podejrzane miejsca i precyzyjnie wykonać biopsję. Przebieg biopsji fuzyjnej jest bezpieczny dla pacjenta, nie jest bolesny i trwa tyle samo czasu, co standardowa biopsja.

Źródło: Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie

reklama

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


1 Komentarz
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze