fbpx
9 C
Olsztyn
poniedziałek, 12 kwietnia, 2021
reklama

W regionie wykonano już tyle szczepień przeciw COVID-19

reklama

Na Warmii i Mazurach wykonano dotychczas 104 124 szczepienia przeciwko COVID-19, z czego 33 573 drugą dawką – wynika z raportu opublikowanego w czwartek na rządowej stronie gov.pl.

Według tych danych, dzienna liczba szczepień w województwie wyniosła 5 853 w tym 2759 to druga dawka. Tym samym liczba wszystkich szczepień wykonanych od 27 grudnia przekroczyła w czwartek 100 tys.

„Trwają szczepienia nauczycieli pierwszą dawką i seniorów drugą dawką. Od poniedziałku znów wracamy do osób z grupy zero, które wcześniej nie zostały zaszczepione” – powiedział rzecznik wojewody Krzysztof Guzek.

reklama

Przekazał również, że w 17 domach pomocy społecznej w regionie zaszczepiono już wszystkich mieszkańców zgłoszonych do szczepienia, a w 20 DPS-ach wszystkich zgłoszonych pracowników. Łącznie w 48 takich placówkach preparat podano dotychczas 76 proc. spośród zgłoszonych mieszkańców i 73 proc. personelu.

Jak informowały służby wojewody, na obecny tydzień punkty szczepień na Warmii i Mazurach zamówiły w sumie 14 tys. dawek szczepionek, z czego prawie połowa jest przeznaczona na drugą dawkę.

Prezes zarządu szpitala w Ostródzie Jacek Dudzin powiedział, że do jego placówki opóźniła się dostawa preparatu Moderny, więc około 70 osób trzeba było przesunąć na przyszły tydzień. Szczepiono natomiast nauczycieli szczepionkami AstryZeneki i seniorów drugą dawką substancji Pfizera.

„W poniedziałek otrzymamy 400 szczepionek Moderny i dodatkowo 400 dawek AstryZeneki, a w środę 240 dawek preparatu Pfizera z przeznaczeniem na drugie szczepienie seniorów” – dodał.

Z kolei dyrektor szpitala w Szczytnie Beata Kostrzewa podała, że dotarły zamówione preparaty AstryZeneki oraz Pfizera i szczepienia przebiegają bez problemów. W tym tygodniu zaszczepionych zostanie tam w sumie około 400 nauczycieli, oraz 90 seniorów, z czego 30 pierwszą dawką.

W jej ocenie, na przebieg szczepień nie ma wpływu zwiększona liczba zakażeń w woj. warmińsko-mazurskim w stosunku do reszty kraju. Zaznaczyła natomiast, że obecnie w szpitalu tymczasowym w Szczytnie jest wolnych 13 z 20 łóżek respiratorowych przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19, ale zajęte są wszystkie z 50 tzw. łóżek zachowawczych.

„Takich pacjentów zachowawczych nie mamy już gdzie przyjąć. Na razie trwają wypisy. Kogo się da wypisać, to lekarze wypisują” – mówiła.

Trudna sytuacja epidemiczna utrzymuje się na Warmii i Mazurach od około dwóch tygodni. Decyzją rządu od soboty w tym regionie zostaną zaostrzone rygory sanitarne: klasy 1-3 powrócą do nauki zdalnej, zamknięte zostaną hotele, baseny, muzea, kina, miejsca uprawiania sportu i galerie handlowe.

reklama
źródłoPAP

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama

2 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


2 Komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze