fbpx

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

poniedziałek, 1 marca, 2021

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

Greckokatolickie święcenia biskupie w Olsztynie

Wiadomości Greckokatolickie święcenia biskupie w Olsztynie

Święcenia pierwszego ordynariusza eparchii olsztyńsko-gdańskiej Kościoła grekokatolickiego w Polsce ks. dr Arkadiusza Trochanowskiego odbędą się w sobotę 23 stycznia w katedrze greckokatolickiej w Olsztynie – poinformowało w czwartek biuro prasowe Episkopatu Polski.

Eparchię olsztyńsko-gdańską utworzył 25 listopada 2020 r. papież Franciszek.

Uroczystości rozpoczną się w piątek 22 stycznia 2021 obrzędem „najmenuwannia” w czasie, którego zostanie odczytany dekret mianowania nowego biskupa oraz złożenie przez niego wyznania wiary i przysięgi wierności.

Pontyfikalnej Boskiej Liturgii z obrzędem święceń, która rozpocznie się w sobotę o godzinie 10.00, przewodniczyć będzie patriarcha Swiatosław, który będzie zarazem głównym konsekratorem nowego biskupa. Współkonsekratorami będą metropolita przemysko-warszawski abp Eugeniusz Popowicz oraz ordynariusz eparchii wrocławsko-koszalińskiej bp Włodzimierz Juszczak OSBM.

W związku z ograniczeniami sanitarnymi w uroczystości weźmie udział jedynie niewielka liczba zaproszonych gości. Msza święta wraz z obrzędem chirotonii biskupiej transmitowana będzie przez Telewizję Polską – kanały regionalne: TVP3 Olsztyn, Gdańsk, Szczecin, Gorzów Wielkopolski, Rzeszów i Wrocław, jak również na kanale YouTube parafii greckokatolickiej w Olsztynie (Parafia Greckokatolicka Pokrowa Matki Bożej w Olsztynie).

Kościół greckokatolicki w Polsce to Kościół obrządku bizantyjsko-ukraińskiego, jeden z katolickich Kościołów wschodnich, uznających władzę i autorytet papieża. Zrzesza głównie wiernych pochodzenia ukraińskiego. Wierni Kościoła greckokatolickiego są rozproszeni po całej Polsce i należą do jednej metropolii, w skład, której wchodzi archieparchia (archidiecezja) przemysko-warszawska, którą kieruje abp Eugeniusz Popowicz, i eparchia (diecezja) wrocławsko-gdańska pod przewodnictwem bpa Włodzimierza Juszczaka oraz nowo utworzona w listopadzie 2020 roku eparchia olsztyńsko-gdańska.

Metropolia ma 170 parafii i ośrodków duszpasterskich, w których pracuje około 100 kapłanów. Polscy biskupi greckokatoliccy wchodzą w skład Konferencji Episkopatu Polski.

Przeczytaj także:

Jak oceniasz?
ŹródłoPAP
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Warte uwagi

Warte uwagi

Przeczytaj także:

0
Jaka jest twoja opinia na ten temat? x
()
x