22 C
Olsztyn
czwartek, 20 czerwca, 2024
reklama

Gala za nami, stypendia przyznane!

OlsztynGala za nami, stypendia przyznane!

Jesteście dumą i kwiatem młodzieży powiatu olsztyńskiego – tymi słowami Mirosław Pampuch, starosta olsztyński, witał 39 beneficjentów stypendiów Fundacji „Fundusz Ziemi Olsztyńskiej”. Wyróżnieni młodzi i zdolni mieszkańcy powiatu we wtorek 23 września uczestniczyli w uroczystej Gali Stypendialnej.

reklama

Gala za nami, stypendia przyznane! starostwo powiatowe Olsztyn, Wiadomości

Fundacja po raz dwunasty przyznała stypendia naukowe, artystyczne i sportowe, w tym roku na łączną kwotę blisko 50 tysięcy złotych. Kim są stypendyści? To uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i studenci studiów dziennych pochodzący z powiatu olsztyńskiego. Komisja kwalifikacyjna przy podejmowaniu decyzji brała pod uwagę sytuację materialną wnioskodawców oraz ich osiągnięcia w nauce i sporcie.

reklama

– Im więcej dyplomów i medali, tym lepiej – mówi Joanna Rogowska, koordynator Fundacji. – Poza tym nasi stypendyści mają bardzo wysoką średnią ocen na świadectwie i w indeksie – uczniowie minimum 4,5, a studenci 4,2.

Wyróżnieni uczniowie będą otrzymywać stypendium w kwocie 350 zł przez cztery, a studenci przez trzy pierwsze miesiące roku szkolnego i akademickiego.

– Mamy świadomość, że początek roku jest zawsze najcięższy. Dlatego chcemy teraz pomóc przetrwać dojazdy do szkół i zakup pomocy dydaktycznych – mówi Joanna Rogowska.

reklama

Komisja Kwalifikacyjna Fundacji przyznała 30 stypendiów naukowych, 4 sportowe i 5 artystycznych.

– To, że tu jesteście, nie jest przypadkiem. To dowód Waszego talentu. Mam nadzieję, że stypendium pomoże Wam w realizacji zamierzeń i osiąganiu kolejnych sukcesów – mówił podczas Gali, starosta Mirosław Pampuch.

Dowód swego talentu dali beneficjenci stypendium artystycznego – były wiersze, pokazy wokalno-instrumentalne i wystawa prac plastycznych. Głośna i energetyczna samba w wykonaniu Filipa Zawadzkiego i jego zespołu perkusyjnego Warmia Rhythm Team dosłownie wstrząsnęła murami sali sesyjnej Starostwa Powiatowego, w której odbyła się Gala.

Jedną ze stypendystek jest Monika Malinowska z Olsztynka. 17-latka dzieli swój czas pomiędzy olsztyneckie Liceum Ogólnokształcące, a tamtejszą Powiatową Szkołą Muzyczną. Jako młoda saksofonistka ma na swoim koncie wielokrotny udział w przeglądach instrumentalistów oraz wyróżnienie w konkursie regionalnym „ Muzyk – pierwsza klasa”.

– To duże wsparcie, które przeznaczę głównie na udział w kolejnych konkursach. Niestety, przeglądy dla instrumentów dętych są organizowane daleko, a co się z tym wiąże, dość kosztowne – mówiła podczas gali utalentowana Monika.

Ze stypendium naukowego cieszy się też Marlena Jezierska z gminy Barczewo. Jest wielokrotną uczestniczką konkursów i olimpiad szkolnych w dziedzinach matematyczno-przyrodniczych.

– Po pierwsze, jest to w jakiś sposób docenienie mojej pracy, a po drugie to znaczący zastrzyk finansowy – mówiła Marlena Jezierska.

W Gali Stypendialnej wzięli udział m.in. burmistrz Barczewa, Lech Nitkowski, burmistrz Dobrego Miasta, Stanisław Trzaskowski, wójt gminy Dywity, Jacek Szydło oraz wójt Purdy, Jerzy Laskowski. Nie mogło zabraknąć Adama Sierzputowskiego, założyciela Fundacji „Fundusz Ziemi Olsztyńskiej”, byłego starosty olsztyńskiego.

– Jesteście tyle warci, ile możecie dać innym. A im więcej będziecie potrafili, tym więcej będzie do dzielenia się z innymi – mówił.

– Gala Stypendialna to wzruszająca chwila. Ale nie byłoby jej gdyby nie fundatorzy stypendiów – zaznaczyła Elżbieta Bilińska-Wołodźko, prezes Zarządu Fundacji FZO. – Dziękuję Staroście Olsztyńskiemu i Radnym Powiatu Olsztyńskiego, bo środki Fundacji pochodzą z dotacji Powiatu oraz wpłat członków Zarządu i Rady Powiatu, którzy co miesiąc przekazują na nasze konto część swoich diet. Podobnie czynią Radni Gminy Biskupiec. Pozostała, niestety najmniejsza część, pochodzi z 1% odpisu od podatku.

Fundacja „Fundusz Ziemi Olsztyńskiej” istnieje od 12 lat. W ciągu tego czasu wsparła 562 stypendystów na łączną kwotę 747 630 zł.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane