fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

wtorek, 4 sierpnia, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

W 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na Warmii i Mazurach zawyją syreny

W sobotę, w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na terenie Warmii i Mazur nastąpi włączenie syren alarmowych – poinformował Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki.

Syreny alarmowe będą włączone o godzinie 17. Nadany zostanie jednominutowy, ciągły sygnał dźwiękowy. Według służb wojewody, ma to na celu upamiętnienie 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i umożliwienie mieszkańcom regionu uczczenie pamięci poległych i zamordowanych.

Jak powiedział dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego w urzędzie wojewódzkim w Olsztynie Krzysztof Kuriata, wykonanie decyzji wojewody o włączeniu syren powierzono jednostkom administracji samorządowej; starostom, prezydentom i burmistrzom miast oraz wójtom gmin z terenu całego województwa. Uruchomienie syren będzie przeprowadzone w tzw. trybie treningowym.

W Olsztynie sobotnie uroczystości upamiętnienia rocznicy zrywu powstańczego w stolicy rozpoczną się o godz. 16 mszą św. w kościele p.w. św. Józefa. Na godz. 16.45 zaplanowano złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy pomniku Bohaterów Powstania Warszawskiego.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

ŹródłoPAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojego zdania w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując komentarz wyrażasz zgodę na regulamin serwisu. 

Warte uwagi

Studio Dron oferuje fotografowanie i filmowanie z drona, wizualizacje 3D oraz tworzenie animacji

Potrzebujesz sfotografować lub sfilmować coś w niepowtarzalny sposób? Wyróżnić się na tle konkurencji, bądź zwiększyć swoje szanse na sprzedaż swoich produktów lub usług? Idealnym...

Popłyną kolejne miliony na inwestycje w województwie

FUNDUSZ DRÓG SAMORZĄDOWYCH 2021 Wojewoda Artur Chojecki ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie zadań w ramach Funduszu Dróg Samorządowych na rok 2021, który odbędzie się w...

To już pewne. Od dziś pojeździmy Olsztyńską Hulajnogą Miejską

Są ekologiczne i można się nimi efektywnie przemieszczać. Mowa o hulajnogach elektrycznych, które od dziś są dostępne do wypożyczenia w systemie Olsztyńskiej Hulajnogi Miejskiej. Pobierz...