fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

piątek, 4 grudnia, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

W 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na Warmii i Mazurach zawyją syreny

Wiadomości W 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na Warmii i Mazurach zawyją syreny

W sobotę, w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na terenie Warmii i Mazur nastąpi włączenie syren alarmowych – poinformował Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki.

Syreny alarmowe będą włączone o godzinie 17. Nadany zostanie jednominutowy, ciągły sygnał dźwiękowy. Według służb wojewody, ma to na celu upamiętnienie 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i umożliwienie mieszkańcom regionu uczczenie pamięci poległych i zamordowanych.

Jak powiedział dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego w urzędzie wojewódzkim w Olsztynie Krzysztof Kuriata, wykonanie decyzji wojewody o włączeniu syren powierzono jednostkom administracji samorządowej; starostom, prezydentom i burmistrzom miast oraz wójtom gmin z terenu całego województwa. Uruchomienie syren będzie przeprowadzone w tzw. trybie treningowym.

W Olsztynie sobotnie uroczystości upamiętnienia rocznicy zrywu powstańczego w stolicy rozpoczną się o godz. 16 mszą św. w kościele p.w. św. Józefa. Na godz. 16.45 zaplanowano złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy pomniku Bohaterów Powstania Warszawskiego.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

Przeczytaj także:

Jak oceniasz?
ŹródłoPAP
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Warte uwagi

Warte uwagi

7-letni Bruno z Olsztyna walczy z rakiem. Nie ma wiele czasu

Bruno Pressler-Wigura z Olsztyna toczy swoją trzecią walkę z nowotworem. Stosowana do tej pory chemioterapia nie przyniosła efektów. Link do zbiórki: www.siepomaga.pl/bruno Bruno to 7-latek z...

Noc Naukowców z EIT Food

27 listopada już po raz 15. będziemy obchodzić Europejską Noc Naukowców! Z tej okazji badacze z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie...

Nie musisz dłużej obawiać się o tlen. W Olsztynie powstało Pogotowie Tlenowe

Szpitale nie są w stanie zapewnić każdemu dostępu do tlenu. Na szczęście Pogotowie Tlenowe, które funkcjonuje 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu...

Przeczytaj także:

0
Jaka jest twoja opinia na ten temat? x
()
x