fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

piątek, 18 września, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

W 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na Warmii i Mazurach zawyją syreny

Wiadomości W 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na Warmii i Mazurach zawyją syreny

W sobotę, w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na terenie Warmii i Mazur nastąpi włączenie syren alarmowych – poinformował Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki.

Syreny alarmowe będą włączone o godzinie 17. Nadany zostanie jednominutowy, ciągły sygnał dźwiękowy. Według służb wojewody, ma to na celu upamiętnienie 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i umożliwienie mieszkańcom regionu uczczenie pamięci poległych i zamordowanych.

Jak powiedział dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego w urzędzie wojewódzkim w Olsztynie Krzysztof Kuriata, wykonanie decyzji wojewody o włączeniu syren powierzono jednostkom administracji samorządowej; starostom, prezydentom i burmistrzom miast oraz wójtom gmin z terenu całego województwa. Uruchomienie syren będzie przeprowadzone w tzw. trybie treningowym.

W Olsztynie sobotnie uroczystości upamiętnienia rocznicy zrywu powstańczego w stolicy rozpoczną się o godz. 16 mszą św. w kościele p.w. św. Józefa. Na godz. 16.45 zaplanowano złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy pomniku Bohaterów Powstania Warszawskiego.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

Przeczytaj także:

ŹródłoPAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojego zdania w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując komentarz wyrażasz zgodę na regulamin serwisu. 

Warte uwagi

Przez koronawirusa w olsztyńskich szkołach pojawili się ludzie w skafandrach z tajemniczym urządzeniem

Weszli do szkoły ubrani w skafandry i maski. Na drzwiach wywieszono tabliczkę "Zakaz wstępu". Zdezynfekowali cały budynek przy wykorzystaniu najbardziej skutecznej metody do zabezpieczania pomieszczeń...

Otwarcie nowego sklepu LIDL w Olsztynie

Firma Lidl Polska rozwija sieć sklepów, mając na uwadze troskę o środowisko oraz dbając o łatwy dostęp do produktów dla swoich klientów. Już w czwartek, 10...

Na taką inwestycję czekało wielu z Was. Między Jarotami a Nagórkami powstanie nowe osiedle [FILM]

Jesienią tego roku przy ul. Jarockiej, na terenie dawnej bazy Skanska, rozpocznie się budowa Osiedla Ostoja. Na 5 hektarach, między Jarotami a Nagórkami, powstanie...

Przeczytaj także: