Wszystkich ludzi łączy pragnienie, żeby dobrze im się żyło w miejscu zamieszkania. Stolica województwa warmińsko-mazurskiego znakomicie odpowiada takim wymaganiom.
Naukowcy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wraz z tygodnikiem „Polityka” opracowali ranking polskich miast, będących na prawach powiatu, pod względem jakości życia. W analizie opierano się wyłącznie na miernikach obiektywnych, czyli danych udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny. Wyniki ogłoszono 17 września 2019 roku podczas konferencji „Jakość życia w polskich miastach”, w której oprócz naukowców uczestniczyli samorządowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych. Olsztyn zajął w tym rankingu wysokie 10 miejsce, a najwyższy wynik osiągnął w kategorii „środowisko”.
Gdzie osiedlić się w Olsztynie?
W Olsztynie, w porównaniu z innymi miastami wojewódzkimi są względnie tanie mieszkania (https://www.masbud.pl/mieszkania). Olsztyn wyróżnia także to, że lokalizacja nie powoduje tak wielkiej rozpiętości cen jak w innych dużych miastach. Można więc zakup mieszkania w Olsztynie traktować jako dobrą inwestycję. Jesienią 2016 r. Otodom i OLX przeprowadziły, pod nadzorem agencji badawczej PBS, badania ankietowe wśród ponad 140 tysięcy osób dotyczące subiektywnej oceny warunków życia w miejscu ich zamieszkania. Badanie objęło 1038 mieszkańców Olsztyna, co można uznać za grupę reprezentatywną. Ankietowanym kazano określić w skali od 1 do 7 takie aspekty jak m.in. bezpieczeństwo okolicy, życzliwość mieszkańców, czystość, ilość terenów zielonych, łatwość dojazdu do pracy lub szkoły, możliwość zrobienia zakupów, możliwość spędzenia wolnego czasu, miejsca niezbędne dla dzieci, poziom usług komunalnych, czy ceny towarów i usług. W tym rankingu najlepiej wypadły Nagórki, które wyprzedziły Osiedle Nad Jeziorem Długim i Likusy. Wyniki badań świadczą o różnych upodobaniach mieszkańców – w Likusach dominują domki jednorodzinne, a Nagórki to typowe blokowisko.
Osiedle domków Ruś
W sytuacji, gdy ktoś myśli o możliwości odizolowania się od sąsiadów, w grę wchodzą domy. Trzeba się liczyć z tym, że zabudowa jednorodzinna zlokalizowana jest w większej odległości od centrum miasta, a nawet w rejonie podmiejskim. Wyludnianie się dużych miast i zasiedlanie obszarów podmiejskich to tendencja obserwowana w Polsce już od przeszło 20 lat. Tereny podmiejskie mają dużo zalet – cisza, spokój, lepsze powietrze i niższe ceny. Poza granicami dużego miasta można nabyć dom w cenie mieszkania. Urokliwa Ruś położona jest ok. 7 kilometrów od południowej granicy Olsztyna, czyli zaledwie 10 minut jazdy od miasta. Rzeka Łyna wijąca się malowniczymi zakolami i przyklejone do morenowych wzgórz domy sprawiły, że obszar ten nazywany jest „Szwajcarią Warmińską”. Osiedle Ruś, wzniesione przez firmę Mas-bud, tworzą domki jednorodzinne różnej wielkości na działkach o powierzchni od 9 do 20 arów. Nowoczesna technologia wykonania, w połączeniu z architekturą dostosowaną do krajobrazu, to nie jedyna zaleta osiedla. Mieszkańcy mają okazję do przebywania i wypoczywania w kontakcie z przyrodą. Rezerwat przyrody „Las Warmiński”, szlaki turystyczne i ścieżki rowerowe wokół jeziora Kielarskiego, spływy kajakowe rzeką Łyną, dogodne miejsca do wędkowania, czy uruchamiany zimą wyciąg narciarski z pewnością umilą życie mieszkańcom.
Osiedle Premium Grand House
Decydując się na zakup nieruchomości musimy zdecydować, co bardziej odpowiada naszym potrzebom, dom czy mieszkanie, a także określić kiedy i gdzie chcemy zamieszkać. Chcąc zamieszkać w miejscu nasyconym inwestycjami, takim jak Śródmieście, mamy znacznie mniej szans na to, żeby kupić mieszkanie na rynku pierwotnym. Przy zakupie nieruchomości z drugiej ręki trzeba uważać na jej dotychczasowy stan prawny, a ewentualny remont i adaptacja mogą okazać się bardzo kosztowne. „Grand House Niepodległości” daje unikalną szansę zamieszkania w nowym mieszkaniu w bezpośredniej bliskości zabytkowego centrum Olsztyna. Inwestycja ta to przykład na harmonijne połączenie w jednolitą całość nowego budynku ze zmodernizowanym i zaadaptowanym budynkiem już istniejącym (dawny Dom Studenta). Architektura Grand House nie szokuje awangardowymi rozwiązaniami. Stonowane elewacje i przeszklone mansardowe dachy wtapiają się w styl klasycznej zabudowy Olsztyna. Budynki zapewniają swoim mieszkańcom podziemne garaże i cichobieżne windy. Warto zwrócić uwagę na świetne położenie obiektu. Bliskość centrum miasta z bogatą ofertą kulturalną i licznymi lokalami gastronomicznymi z jednej strony oraz Parku Centralnego i Parku Podzamcze z drugiej – to idealne miejsce dla tych, którzy cenią uroki aktywnego życia.
Osiedle Leśny Zakątek
Mieszkanie od dewelopera można kupić jeszcze zanim inwestycja wyjdzie z etapu fundamentów. Zakup mieszkania w stanie deweloperskim pozwala nam na indywidualne urządzenie i aranżację jego wnętrza. Na rynku pierwotnym spotkać można także „mieszkania pod klucz” z wyłożonymi podłogami, pomalowanymi ścianami, stolarką okienną i drzwiową oraz częściowym wyposażeniem kuchni i łazienki. Osiedle Leśny Zakątek to propozycja, którą deweloper „Masbud” dedykuje tym, którzy pragną zamieszkać w spokojniejszej strefie miasta. Małe osiedle to większa szansa na nawiązanie bliskich relacji z sąsiadami, to większe poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Zabudowę osiedla tworzą dwa pięciokondygnacyjne budynki (łącznie 105 mieszkań) wyposażone z podziemne stanowiska garażowe. Otoczenie stanowią tereny zielone i place zabaw dla dzieci. Nowoczesna architektura na tle leśnej zieleni tworzy atmosferę kontaktu z przyrodą. Sąsiedztwo lasu miejskiego pozwala na codzienne spacery, indywidualne lub rodzinne przejażdżki rowerowe, uprawianie joggingu lub nordic walking. To doskonałe miejsce zwłaszcza dla rodzin z małymi dziećmi.
Artykuł powstał we współpracy z agencją Magito.