Jaki projekt dla ekociepłowni? Ty decydujesz!

Jaki projekt dla ekociepłowni? Ty decydujesz!

Miejska ciepłownia nabiera coraz bardziej realnych kształtów – oficjalnie zaprezentowano już trzy koncepcje architektoniczne dla inwestycji przy ul. Lubelskiej. Która z nich zostanie zrealizowana? W tej sprawie głos oddano mieszkańcom.

W ciągu kilku lat w naszym mieście funkcjonowanie rozpocznie nowoczesna ekociepłownia, która będzie ogrzewać część olsztyńskich mieszkań. Zgodnie z założeniami ma ona wykorzystywać energię odzyskaną z przetworzonych odpadów komunalnych.

W ten sposób, produkując jednocześnie ciepło i prąd elektryczny, ekociepłownia pomoże zagospodarować palną część odpadów, pozostałych po recyklingu śmieci komunalnych. Dziś te odpady są składowane na wysypisku. Takie postępowanie będzie jednak zabronione prawem od 1 stycznia 2016 roku.

Każda spalarnia musi spełniać bardziej wymagające normy ochrony środowiska niż przeciętna ciepłownia węglowa. Zatem budowa spalarni wykorzystującej paliwo z odpadów komunalnych przyczyni się do znacznej redukcji zanieczyszczeń, emitowanych w mieście przy okazji produkcji ciepła.

Inwestycja szacowana jest na około 400 mln złotych. Kwota ta uwzględnia niezwykle kosztowne dostosowanie ciepłowni Kortowo do podwyższonych norm ochrony środowiska. Spalarnia paliwa alternatywnego ma powstać do 2020 roku. Jej budowa przy ul. Lubelskiej powinna rozpocząć się już w 2017 roku.

Ciepłownia musi być nie tylko przyjazna dla środowiska, ale także stać się integralnym elementem miejskiego krajobrazu – i taki właśnie cel przyświecał twórcom, którzy przygotowali trzy koncepcje architektoniczne budynku.

Jedna z nich powstała w pracowni Deja Architekci. Według autorów projektu ekociepłownia powinna stanowić centrum edukacji ekologicznej skierowanej do mieszkańców regionu oraz studentów UWM. – Łagodne łuki elewacji budynku wpisują się w morenowy krajobraz Pojezierza Olsztyńskiego. Obiekt nie będzie stanowił dominanty krajobrazu, a jedynie jego spójne dopełnienie – podkreślają.

ekocieplownia dejaHarmonijne współistnienie i wpisanie budynku w zastany krajobraz przyświecało również Maciejowi Powązce, który przygotował drugą koncepcję. Jak zauważył, teren przeznaczony pod inwestycję charakteryzuje się przede wszystkim brakiem zieleni wysokiej. – Cały obszar stanowi niską, zieloną, trawiasto-krzewiastą powierzchnię. Stąd elementem przewodnim koncepcji jest „źdźbło trawy”, symbolizujące z jednej strony niezwykłą wiotkość i delikatność, a z drugiej niezwykłą siłę przetrwania – wyjaśnia architekt.

ekocieplownia powazkaCiekawy design możemy także znaleźć w propozycji Studia Form Architektonicznych PANTEL: – Naszą ideą było stworzenie architektury wyróżniającej  się indywidualną  formą, a jednocześnie będącej przyjaznej dla odbiorców – opisują swoją koncepcję twórcy. Dzięki zastosowaniu takich materiałów jak beton architektoniczny w połączeniu z wysokorefleksyjnym szkłem oraz elementami w kolorze naturalnego dębu, podświetlonymi listwami LED, uzyskano nowoczesną bryłę, której wygląd podkreśla funkcję budynku.

Autor wizualizacji: Pantel.
Autor wizualizacji: Pantel.

Która z koncepcji zostanie wcielona w życie? Ta decyzja należy już do samych olsztynian. Mieszkańcy stolicy regionu mogą wziąć udział w plebiscycie Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej i oddać głos na wybrany przez siebie projekt architektoniczny.

Do 20 grudnia można głosować na swoich faworytów zarówno w tradycyjnej formie, jak i za pośrednictwem Internetu.

Urny na głosy znajdują się w siedzibie MPEC-u przy ul. Słonecznej 46, w Punkcie Obsługi Mieszkańca w Galerii Warmińskiej (ul. Tuwima 26) i w ratuszu (pl Jana Pawła II). Znajdziemy je także w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej przy al. Piłsudskiego 16 (Abecadło), al. Piłsudskiego 38 (Planeta 11) oraz przy ulicach H. Sawickiej 2 i Żołnierskiej 47. Nie zabraknie także mobilnych punktów do głosowania.

Internetowo swój głos można oddać TUTAJ. Wyniki plebiscytu poznamy do 11 stycznia.
5 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
nie
4 stycznia 2016 16:30

Jakiej “elektrociepłowni” ? toż to olbrzymia spalarnia śmieci dla całego prawie województwa ! Olsztyniacy chyba podurnieli skoro zgadzają się na tego toksycznego smroda w mieście !

Aga
14 grudnia 2015 21:37

Jak dla mnie bez znaczenia. Byle nie płacić więcej za ogrzewanie.