fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

niedziela, 27 września, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Nowa normalność, nowa tarcza

Artykuł sponsorowany Nowa normalność, nowa tarcza

II ETAP

Powrót do normalności został podzielony na etapy. Całkowite odmrożenie gospodarki i życia codziennego Polaków zależy od rozwoju epidemii w kraju. Sytuacja epidemiczna jest na bieżąco monitorowana i analizowana.

Nowa normalność, nowa tarcza

Wkroczyliśmy w drugi etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Otwarte zostały centra handlowe, możliwe jest otwieranie bibliotek, muzeów i galerii sztuki, hotele wznowiły działalność, sklepy budowlane będą czynne w weekendy. Osoby chore mogą powrócić do rehabilitacji. Wprowadzane są także zmiany w funkcjonowaniu przedszkoli i żłobków. Dzieci pracujących rodziców mogą wrócić do żłobków lub przedszkoli. Organy prowadzące te placówki mogą je otworzyć, mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

„Konsekwentnie otwieramy gospodarkę, ale nie luzujemy reguł sanitarnych” – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. „Proszę o dyscyplinę społeczną. To od niej zależy tempo dalszego uwalniania gospodarki” – podkreślił premier.

Stopniowy powrót do normalności nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Muszą one stać się podstawą naszego codziennego funkcjonowania. O czym należy pamiętać szczególnie?

– Zachowuj 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej.

– Obowiązkowo zasłaniaj nos i usta w miejscach publicznych.

– Pracuj i ucz się zdalnie, jeśli tylko jest to możliwe.

– Ściśle przestrzegaj zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu).

– Kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.

WSPARCIE DZIĘKI TARCZY

Pomoc również dla nowych firm

Pierwotnie wsparciem (np. dopłatami do wynagrodzeń, pożyczkami i ulgami w ZUS) miały być objęte tylko firmy prowadzące działalność przed 1 lutego 2020 r. Po nowelizacji tarcza antykryzysowa obejmie także firmy założone przed 1 kwietnia 2020 r., czyli przed dniem wejścia w życie większości przepisów pomocowych.

Wakacje od ZUS w podatku

Umorzenie składek nie będzie traktowane jako przychód w rozumieniu prawa podatkowego. Pieniądze, zaoszczędzone dzięki nieopłaceniu składek, da się więc w pełni zaangażować w utrzymywanie miejsc pracy. Podobnie nieopodatkowany będzie przychód z tytułu umorzenia pożyczki dla mikroprzedsiębiorstw, które utrzymały miejsca pracy.

Tarcza chroni przed wierzycielami

Nowelizacja wyłącza środki otrzymane na ochronę miejsc pracy z możliwości egzekucji sądowej lub administracyjnej. W ten sposób przedsiębiorstwa korzystające ze wsparcia będą częściowo zabezpieczone przed roszczeniami wierzycieli, co zwiększy szansę na utrzymanie przez nie pracowników.

2,6 mld zł na dofinansowanie wynagrodzeń pracowników MMŚP

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej razem z marszałkami województw przeznaczyli 2,6 mld zł z Europejskiego Funduszu Społecznego. Do 20 kwietnia, o pomoc zawnioskowało 8,2 tys. pracodawców. Instrument dopłat do wynagrodzeń, zapobiegający zwolnieniom, jest częścią Tarczy Antykryzysowej. Marszałkowie i rząd musieli się porozumieć, bo jedną częścią pieniędzy dla Polski z EFS dysponuje rząd, a drugą poszczególne województwa. Z programu Wiedza Edukacja Rozwój pochodzi 949 milionów złotych, a z Regionalnych Programów Operacyjnych 1,7 miliarda złotych.

Środki są przeznaczone dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, samozatrudnionych i NGO. Dofinansowywane są wynagrodzenia pracowników i należne od tych wynagrodzeń składki na ubezpieczenia społeczne. Warunkiem otrzymania dofinansowania jest – spowodowany epidemią COVID-19 – spadek obrotów o minimum 30%.

W zależności od stopnia spadku obrotów można dostać od 50 do 90 proc. minimalnego wynagrodzenia ze składkami przez 3 miesiące. To daje kwoty pomiędzy 4 500 a 8 100 zł na 3 miesiące na jedno miejsce pracy. Zaangażowane środki wesprą ok. 425 tys. miejsc pracy.

Otrzymana pomoc jest bezzwrotna, o ile pracodawca utrzyma zatrudnienie pracowników objętych dofinansowaniem przez okres, na który to wsparcie uzyskał. Wnioski o dofinansowanie przyjmują powiatowe urzędy pracy (PUP) poprzez platformę praca.gov.pl.

Przeczytaj także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojego zdania w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując komentarz wyrażasz zgodę na regulamin serwisu. 

Warte uwagi

Aktualny Mistrz Świata we fryzjerstwie zaprasza do swojego nowego salonu

Multimedalista fryzjerskich mistrzostw Polski, Europy i Świata zaprasza do swojego salonu fryzjerskiego, w którym zwykła fryzura urasta do rangi dzieła sztuki. Sukcesy Jacka Chamery wzięły...

Piątka na piątkę, czyli nowa dieta pudełkowa w Olsztynie

Proste zasady i wyjątkowo atrakcyjne ceny. A przede wszystkim: smaczne i zdrowe posiłki. Od początku tygodnia w Olsztynie i kilkunastu innych miejscowościach w regionie...

Przez koronawirusa w olsztyńskich szkołach pojawili się ludzie w skafandrach z tajemniczym urządzeniem

Weszli do szkoły ubrani w skafandry i maski. Na drzwiach wywieszono tabliczkę "Zakaz wstępu". Zdezynfekowali cały budynek przy wykorzystaniu najbardziej skutecznej metody do zabezpieczania pomieszczeń...

Przeczytaj także: