fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

niedziela, 9 sierpnia, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

W centrum Olsztyna powstanie kolejny park

Cmentarz Ewangelicki leżący na tyłach Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie zostanie przerobiony na park. Urząd miasta czeka na ostatnie zezwolenia.

Sprawa cmentarza została nagłośniona w 2018 roku, kiedy to Rafał Bętkowski, autor wielu książek o dawnym Olsztynie oraz członek Stowarzyszenia „Święta Warmia”, podczas spaceru historycznego natknął się na szczątki za KWP w Olsztynie. Po przeszukaniu archiwów ustalono, że był to cmentarz ewangelicki, który powstał w 1873 roku i funkcjonował aż do 1947. Trwały tam prace drogowe, które jednak wstrzymano, po tym jak „Święta Warmia” złożyła wniosek, o wpisanie cmentarza na listę zabytków.

Decyzja o zlikwidowaniu cmentarza zapadła 17 maja 1962, po wprowadzeniu ustawy o zlikwidowaniu trzech cmentarzy ewangelickich, jednego żydowskiego i dwóch cmentarzy z I wojny światowej dla żołnierzy rosyjskich i niemieckich.

Miasto wydało oświadczenie, że projektant nie wiedział o istnieniu cmentarza w tym miejscu i zaproponowało przeniesienie zwłok w inne miejsce, na co nie zgodziło się stowarzyszenie „Święta Warmia”. Chcieli oni przywrócenia cmentarza do jego dawnego, godnego stanu. Ich stanowisko poparła parafia ewangelicko-augsburska w Olsztynie. Pod koniec 2018 roku udało się dojść do porozumienia z miastem. Zadeklarowało się ono do odnalezienia informacji o osobach tu pogrzebanych i stworzeniu dla nich formy mauzoleum lub monumentu w przyszłości. Do tego ma powstać strona internetowa w języku polskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim na temat historii tego miejsca oraz biografii osób tam spoczywających.

To sprawiło, że „Święta Warmia” wycofała swój wniosek o wpisanie cmentarza do rejestru zabytków, a prace mogą zostać wznowione. Na ten moment stowarzyszenie czeka na ostateczny projekt ze strony miasta, co do architektonicznego projektu, mającego upamiętnić osoby tam spoczywające.

Urząd Miasta czeka wciąż na zezwolenie ZRID, by dokończyć realizację dojścia z ul. Partyzantów na peron przystanku PKP Śródmieście, gdzie aktualnie stoją garaże, które musiałyby zostać wyburzone. Wybudowanie dojścia na peron PKP, będzie miasto kosztowało około 5 milionów złotych, z czego większość to dotacje unijne.

W centrum Olsztyna powstanie kolejny park W centrum Olsztyna powstanie kolejny park W centrum Olsztyna powstanie kolejny park W centrum Olsztyna powstanie kolejny park W centrum Olsztyna powstanie kolejny park W centrum Olsztyna powstanie kolejny park

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojego zdania w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując komentarz wyrażasz zgodę na regulamin serwisu. 

Warte uwagi

Studio Dron Olsztyn oferuje fotografowanie i filmowanie z drona, wizualizacje 3D oraz tworzenie animacji

Potrzebujesz sfotografować lub sfilmować coś w niepowtarzalny sposób? Wyróżnić się na tle konkurencji, bądź zwiększyć swoje szanse na sprzedaż swoich produktów lub usług? Idealnym...

Popłyną kolejne miliony na inwestycje w województwie

FUNDUSZ DRÓG SAMORZĄDOWYCH 2021 Wojewoda Artur Chojecki ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie zadań w ramach Funduszu Dróg Samorządowych na rok 2021, który odbędzie się w...

To już pewne. Od dziś pojeździmy Olsztyńską Hulajnogą Miejską

Są ekologiczne i można się nimi efektywnie przemieszczać. Mowa o hulajnogach elektrycznych, które od dziś są dostępne do wypożyczenia w systemie Olsztyńskiej Hulajnogi Miejskiej. Pobierz...