21 C
Olsztyn
sobota, 13 lipca, 2024
reklama

Przedsiębiorco, skorzystaj z pomocy finansowej. 5 milionów do podziału dla firm z powiatu olsztyńskiego

WiadomościPrzedsiębiorco, skorzystaj z pomocy finansowej. 5 milionów do podziału dla firm z...

W powiecie olsztyńskim od początku kwietnia realizowana jest pomoc mikroprzedsiębiorcom. Do tej pory udzielono już 105 pożyczek, które – przy spełnieniu określonych warunków – mogą być umorzone. Na przedsiębiorców czeka już ponad 5 mln zł, a starosta olsztyński stara się o kolejne środki.

reklama

W związku z ogłoszeniem na terytorium Polski stanu epidemii, która wywiera istotny wpływ na sytuację ekonomiczną większości firm, od 2 kwietnia br. Urząd Pracy Powiatu Olsztyńskiego przyjmuje wnioski na realizację niskoprocentowych pożyczek dla mikroprzedsiębiorców. To jeden z instrumentów wsparcia przedsiębiorców, przewidziany w tzw. „Tarczy antykryzysowej”.

Pożyczka może być udzielona w maksymalnej wysokości do 5 tys. zł, z przeznaczeniem na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. W obecnym stanie prawnym o pożyczkę może się ubiegać mikroprzedsiębiorca, który prowadził działalność gospodarczą przed 1 marca br. i zatrudnia od 1 do 9 osób. Pożyczka wraz z odsetkami na wniosek przedsiębiorcy ulega umorzeniu, pod warunkiem, że przez 3 miesiące od dnia jej udzielenia stan zatrudnienia w przeliczeniu na pełen wymiar czasu pracy nie ulegnie zmniejszeniu w stosunku do stanu na 29 lutego br.

reklama

Przez dwa pierwsze tygodnie kwietnia do Urzędu Pracy Powiatu Olsztyńskiego wpłynęły 262 wnioski o przyznanie pożyczki, z których pozytywnie rozpatrzono już 105 wniosków. Na chwilę obecną 68 przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na terenie powiatu olsztyńskiego otrzymało pożyczki w wysokości 5 tys. zł. Dalsze wypłaty dokonywane będą w trybie pilnym, w terminie 2 dni roboczych od dnia podpisania umowy z urzędem.

– Ta forma pomocy cieszy się dużym zainteresowaniem naszych przedsiębiorców, a chcemy wesprzeć wszystkich, którzy tego potrzebują. Ochrona przedsiębiorców i miejsc pracy jest bardzo ważna. Dlatego wystąpiłem o dodatkowe 3 mln zł na ten cel z rezerwy Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Zachęcam wszystkich zainteresowanych do śledzenia ogłoszeń Urzędu Pracy Powiatu Olsztyńskiego, który wkrótce ogłosi nabór wniosków na pozostałe formy pomocy dla przedsiębiorców i organizacji pozarządowych w formie dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński.

Lokalny rynek pracy szybko zareagował na obecną sytuację. – Od dnia zamknięcia urzędu dla interesantów do końca marca wpłynęło do nas 166 wniosków o dokonanie rejestracji jako osoby bezrobotnej. W ciągu kolejnych pięciu dni roboczych (od 1 do 5 kwietnia) kolejnych 181. Są one rozpatrywane na bieżąco, tak jak i na bieżąco odbywa się naliczanie i wypłata zasiłków. Realizujemy też wszystkie inne zadania związane ze stosowaniem nowych form pomocy osobom pozostającym bez pracy. Analizując informacje płynące z rynku pracy w najbliższych tygodniach spodziewamy się jeszcze większego napływu bezrobotnych oraz coraz większej liczby wniosków przedsiębiorców o pomoc – wyjaśnia Katarzyna Pietkiewicz, dyrektor Urzędu Pracy Powiatu Olsztyńskiego.

reklama

Pracownicy UPPO, mimo iż jego siedziba główna w Olsztynie oraz filie w Biskupcu i Dobrym Mieście są zamknięte dla interesantów, intensywnie działają na rzecz złagodzenia skutków epidemii na lokalnym rynku pracy. Od 17 kwietnia obsługują klientów elektronicznie za pośrednictwem platformy e-PUAP, portalu praca.gov.pl, drogą telefoniczną, e-mailową, faxem i pocztą tradycyjną. Przy siedzibach urzędu i filii umieszczone zostały specjalne skrzynki podawcze, w których można składać dokumenty i korespondencję do urzędu. Wszelkie informacje związane z uzyskaniem pomocy i rejestracją w systemie osób bezrobotnych znajdują się na stronie internetowej www.uppolsztyn.praca.gov.pl.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane