fbpx
-3 C
Olsztyn
sobota, 2 grudnia, 2023
reklama
reklama

Ambasador Francji z wizytą w olsztyńskiej fabryce Michelin

OlsztynAmbasador Francji z wizytą w olsztyńskiej fabryce Michelin

W czwartek 20 lutego ambasador Republiki Francuskiej Frédéric Billet odwiedzi Olsztyn. Ambasador w towarzystwie marszałka województwa Marka Gustawa Brzezina otworzy konferencję Eco-Miasto w Centrum Polsko-Francuskim i spotka się z prezydentem miasta Piotrem Grzymowiczem. Ważnym punktem pobytu ambasadora w stolicy Warmii i Mazur będzie wizyta w fabryce opon Michelin, która w tym roku obchodzi 25 rocznicę obecności w Olsztynie i jest jedną z największych inwestycji francuskich w Polsce.

reklama

Ambasador Frédéric Billet objął stanowisko w październiku ubiegłego roku. Będzie więc to jego pierwsza wizyta w stolicy Warmii i Mazur. Podczas  wizyty w fabryce opon ambasador Francji  w towarzystwie Prezesa Zarządu Michelin Polska Jarosława Michalaka zapozna się z przemysłowymi i ekologicznymi inwestycjami firmy, takimi jak budowa nowej przyjaznej dla środowiska ciepłowni gazowej czy transportem intermodalnym stanowiącym połączenie transportu kołowego i kolejowego.

Zwiedzanie będzie się odbywać samochodami elektrycznymi wykorzystywanymi do transportu wewnątrz fabryki. Ambasador Frédéric Billet zwiedzi też nowoczesny zakład opon osobowych Michelin. Podczas wizyty w fabryce ambasador otrzyma egzemplarz wydanej po francusku antologii poezji Warmii i Mazur z podpisami autorów wierszy. Firma Michelin wsparła zakup tej antologii dla olsztyńskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz dla olsztyńskich szkół z językiem francuskim.

reklama

Frédéric Billet ma 61 lat. Jest absolwentem uniwersytetów w Montpellier oraz paryskiej Sorbony, na której zdobył tytuł doktora nauk slawistycznych. Jest też absolwentem Akademii Wojskowej Saint-Cyr Coëtquidan. Zajmował liczne stanowiska w administracji państwowej. Jako dyplomata pracował między innymi w Moskwie, Tallinie i Wiedniu. Jest Kawalerem Orderu Legii Honorowej. Frédéric Billet jest poliglotą – zna język polski, angielski, rosyjski, estoński, turecki i arabski (dialekt Magrebu).

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia