4.3 C
Olsztyn
czwartek, 26 grudnia, 2024

Jaki garaż dla Twojego auta? Wybieramy projekt domu z garażem

Jeśli jesteśmy na etapie wyboru projektu domu, a prowadzimy zmotoryzowany tryb życia, powinniśmy pomyśleć o garażu dla naszych samochodów. Jak dobrać projekt domu, by garaż nie stanowił dodatkowego obciążenia i w 100% spełniał swoją funkcję?

Projekty domów z garażem w bryle budynku – najtańsza opcja

Najtańsza i najprostsza opcja budowy domu z garażem to umieszczenie przestrzeni dla aut w bryle budynku. Projekt domu z garażem w bryle budynku zrealizujemy najtańszym kosztem. Nie musimy wydawać pieniędzy na dodatkowe fundamenty, a przestrzeń nad garażem jest w pełni zagospodarowana. W przypadku, gdy wybieramy projekty domów z poddaszem, najczęściej przestrzeń nad garażem jest przeznaczona na sypialnię małżeńską, w domach parterowych na przydatny strych. Mając garaż wkomponowany w całość domu zaoszczędzimy również miejsce na działce. Taki wariant budowy jest szczególnie polecany właścicielom mniejszych działek, na których każdy metr powierzchni się liczy. Garaż w bryle budynku to wygodne i funkcjonalne rozwiązanie. Dobra komunikacja z częścią mieszkalną pozwala komfortowo korzystać z pełni dobrodziejstw własnego domu.

Garaż wkomponowany w bryłę budynku najlepiej sprawdza się w części domu, która jest najbardziej zacieniona. Wiadomo, że najbardziej nasłonecznione partie domu najlepiej wybrać na otwartą przestrzeń dzienną. Północ lub wschód to najlepsza lokalizacja dla garażu. Oczywiście wszystko zależy od działki i jej ukierunkowania względem stron świata.

Garaż w domu jednorodzinnym, tworzący jedną całość z bryłą budynku, ma swoje wymagania. Przede wszystkim, dla względów bezpieczeństwa, musi mieć zapewnioną dobrą wentylację. Ryzyko przedostawania się spalin do wnętrza domu (szczególnie, gdy garaż z częścią mieszkalną łączą bezpośrednie drzwi) jest duże, w przypadku, gdy wentylacja nie będzie wykonana odpowiednio. Najtańszą opcją jest wykonanie otworów okiennych w części garażowej. To w zupełności wystarcza, by garaż był bezpieczny nie tylko dla naszych samochodów, ale i dla nas. Równie ważną kwestią jest izolacja termiczna. Z reguły garaż, ze względów oszczędnościowych, nie jest ogrzewany. Jeśli nie chcemy dodatkowo ocieplać garażu, warto przemyśleć kwestię założenia chociaż jednego grzejnika w pomieszczeniu. Delikatnie ogrzany garaż nie wychładza w dużym stopniu mieszkalnej części domu. Zapewnia również optymalne warunki naszym autom.

Garaż w bryle budynku to najtańsza opcja schronienia dla naszych samochodów. W pełni funkcjonalna, wygodna i nie wymagająca dużej przestrzeni. Co innego mamy do wyboru jeśli myślimy o budowie domu z garażem?

Garaż wolnostojący – autonomia i niezależność.

Przeglądając projekty domów nie od razu musimy się zdecydować na projekt domu z garażem, Możemy pomyśleć o budowie garażu wolnostojącego. To oddzielny budynek pełniący funkcję garażu, często połączony z pomieszczeniem gospodarczym. Budowa takiego obiektu to nieco więcej wysiłku, niż w przypadku realizacji domu z garażem w bryle budynku. Wymagane jest co najmniej zgłoszenie budowy, a w przypadku większych garaży formalne pozwolenie na budowę. Koszty budowy osobnego pomieszczenia na auta są większe od realizacji domu z garażem. Garaże wolnostojące mają jednak swoje zalety. Z reguły oferują więcej miejsca na samochody, a poza stanowiskami parkingowymi mają jeszcze pomieszczenia gospodarcze, i pojemny strych, który pozwoli zmagazynować niezbędne przy domu meble, czy sprzęty ogrodowe. Garaż wolnostojący sprawdza się również, gdy mamy wąską i długą działkę i jedyną opcją jest ulokowanie garażu z przodu, lub z tyłu budynku.

Garaż UPB-G05Garaż UPB-G05 – www.galeriadomow.pl

Garaż w piwnicy – tradycja w nowoczesnym wydaniu.

Ostatnią opcją, jaką możemy zrealizować myśląc o garażu w naszym domu, jest jego lokalizacja w piwnicy. Projekty domów z piwnicą nie są już tak popularne jak jeszcze 20-30 lat temu, ale nadal w pewnych okolicznościach sprawdzają się najlepiej. Garaż w podpiwniczeniu jest w pełni uzasadniony ekonomicznie i funkcjonalnie w przypadku domów lokalizowanych na spadzistej działce. Piwnica naturalnie niweluje spadek terenu, a jej przestrzeń w pełni można wykorzystać na garaż. Garaż w podpiwniczeniu doskonale sprawdza się w przypadku budynków wielorodzinnych – apartamentowców. Coraz częściej takie rozwiązanie stosowane jest w przypadku domów jednorodzinnych. Projekty domów z garażem w piwnicy łączą autonomię, charakterystyczną dla garaży wolnostojących, z komfortem i bezpośredniością garaży w bryle budynku.

Dom przy Cyprysowej 41Dom przy Cyprysowej 41 – www.galeriadomow.pl

Decydując się na dom z garażem możemy wziąć pod uwagę wszystkie trzy opcje. Wybór właściwego projektu domu będzie kwestią naszych indywidualnych potrzeb, stylu życia i pomysłu na nasz nowy dom. Dom z garażem w bryle budynku to najkorzystniejsza opcja. Jest najtańsza, zajmuje niewiele miejsca i nie wymaga dodatkowych pozwoleń i zgód na budowę. Projekty domów z garażem to najszybsza droga do własnego domu z komfortowym miejscem dla swojego auta.