5 C
Olsztyn
środa, 24 kwietnia, 2024

„Jesteś tym, co jesz” – Noc Naukowców z EIT Food w Galerii Warmińskiej

Tegoroczna Noc Naukowców z EIT Food w Galerii Warmińskiej będzie poświęcona tajnikom zdrowego – i nie zdrowego – jedzenia. Już 27 września od godz. 11.00 do 20.00 zapraszamy całe rodziny na serię bezpłatnych i arcyciekawych warsztatów, eksperymentów i pokazów pod hasłem „Jesteś tym, co jesz!”.

Kwestie dotyczące zdrowego odżywiania od kilku lat są jednym z najpopularniejszych i najważniejszych tematów w życiu społecznym nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Udowodniono, że to, co i jak jemy wpływa nie tylko na długość naszego życia, ale także codzienny komfort funkcjonowania. Zła dieta i otyłość są wprost powiązane z poważnymi chorobami, m.in. cukrzycą i nadciśnieniem.

Naukowcy przyznają, że wbrew pozorom kwestie zdrowego żywienia nie są łatwą sprawą. Na zdrowym żywieniu „znają” się celebryci i politycy, którzy np. chwalą się, że nie jedzą glutenu, czy nie piją mleka. Czy mają rację? Czy powinniśmy ich naśladować, czy wręcz przeciwnie?  Codziennych rozterek żywieniowych nie uławiają nam też mylące napisy na opakowaniach żywności czy reklamy przekonujące, że niezdrowe jedzenie tak naprawdę jest zdrowe. Co zrobić, by nie oszaleć w natłoku żywieniowych ekspertów i informacji?  Dla wszystkich, którzy przeżywają podobne rozterki polecamy spotkania z naukowcami z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk i ekspertami z koncernu spożywczego Maspex. W ramach cyklu warsztatów, eksperymentów i pokazów 27 września w Galerii Warmińskiej rozwieją oni szereg wątpliwości dotyczących żywienia. 27 września, w dniu obchodzonej w całej Europie Nocy Naukowców, od godz. 11 do godz. 20 w atrium Galerii Warmińskiej powstanie wielkie laboratorium, w którym każdy, bez względu na wiek, będzie badać, poznawać i analizować żywność.

Naukowcy przygotowali następujące stanowiska:

1. „Piramida żywieniowa” – tu dowiemy się, co powinniśmy jeść i robić co dzień, a co tylko od święta albo i rzadziej.
2. „Chemiczny kogel –mogel”” w kilku eksperymentach wyjaśni wszystkim tajniki dotyczące „współpracy” wody i oleju, a przy okazji podczas eksperymentu „Czarodziejska tęcza” będzie można się przekonać, dlaczego bardzo kolorowe i piękne cukierki tak naprawdę są bardzo niezdrowe.
3. „Anatomia zmysłu” to stoisko obowiązkowe dla wszystkich – będzie można na nim zobaczyć model ludzkiego języka powiększony 450 razy i dzięki niemu zrozumieć, dlaczego nie należy przesadzać z używaniem soli czy cukru. Tu też naukowcy nauczą nas, czym zastępować sól, by nasze posiłki zyskały na smaku i wartościach odżywczych.
4. „Gotuję nie marnuję” – to warsztaty kulinarne, których uczestnicy m.in. będą odmierzać ilości cukru obecne w popularnych słodyczach i dowiedzą się, jak samemu zrobić smaczne i zdrowe słodycze. W godzinach 11.00 do 14.00 będą realizowane mini warsztaty kulinarne i edukacyjne, a w cyklach co 30 minut, od 14.00 do 19.00 warsztaty kulinarne-zdrowe słodycze.
5. „Antyoksydanty i eliksiry młodości” – na tym stoisku dowiemy się m.in., czy zioła rzeczywiście są zdrowe i czy ich stosowanie może nam pomóc w utrzymaniu zdrowia i urody.
6. „Przez żołądek do zdrowego serca” to punkt, w którym będzie można się dowiedzieć, jaką drogą składniki odżywcze z układu pokarmowego docierają do potrzebujących energii i budulca komórek mózgu, mięśni i pozostałych narządów.
7. Gluten (nie)odkryty – roztrząsane tu będą kwestie glutenu w diecie. Kto powinien go unikać, a kto unikając go sobie szkodzi? – to wszystko wytłumaczą prawdziwi eksperci.
8. „Woda zdrowia doda” – te warsztaty prowadzone będą od godz. 11.00 do godz. 15.00. Ich uczestnicy dowiedzą się, ile wody zawierają różne warzywa i owoce i ile tak naprawdę wody powinniśmy wypijać każdego dnia i dlaczego jest to naprawdę ważna kwestia. Podczas pokazów dla uczestników przewidziane są zagadki i zadania związane z wodą.
9. „Kosmiczna żywność” – od godz. 15.30 do 20.00 będzie się można na tym stoisku dowiedzieć wszystkiego, co wiąże się z liofilizacją żywności. Jest to najdoskonalsza metoda utrwalania żywności, z której korzystają m.in. astronauci i himalaiści.
10. „Kwiatowy slow food” – w trakcie warsztatów dowiemy się, które z kwiatów rosnących w ogrodach i na łąkach możemy wykorzystać nie tylko do wazonu, lecz również jako składniki wielu potraw. Poznamy ich właściwości lecznicze oraz smakowe, dowiemy się jakie kwiaty jemy nawet o tym nie wiedząc.
11. „Nowy produkt, nowe wyzwanie – Escape Room” – tu trzeba będzie stworzyć innowacyjny produkt spożywczy, który podbije serca konsumentów. Po drodze czekają przygody i niespodzianki!
12. „Witaminki dla białej i czerwonej krwinki” – zdjęcie spod mikroskopu naszej krwi jest tak naprawdę naszym portretem żywieniowym. Co jeść, by nasze krwinki miały się dobrze? – wyjaśnią eksperci.
13. „Słodkie życie bez cukru” – każdy z nas ma czasami dziką ochotę na słodycze. Jak zwalczyć taki apetyt? Czy stosować cukier, czy ksylitol? – wszystko, co dotyczy słodkich rozterek będzie na tym stoisku rozwiane.
14. „Pomidorowy zawrót głowy” – tu się dowiemy, czym różnią się od siebie poszczególne odmiany pomidorów, jaki jest ich wpływ na organizm człowieka i która część pomidora jest najzdrowsza.
15. „Bakterie, które sieją ferment” przekonają nas, że ukisić można każdą jadalną roślinę. Co więcej, kiszenie jest bardzo trendy. Tu się o tym procesie wszystkiego dowiemy.
16. „Superbohaterowie na telerzu” – tu będzie można dowiedzieć się, czy rzeczywiście istnieją warzywa i owoce szczególnie wartościowe, lepsze od innych.
17.  EIT Food dla Ciebie” – będzie to strefa zorganizowana pod hasłem „Nie Marnują swojego życia!”, w której fachowcy podpowiedzą nam, w jaki sposób dać przedmiotom nowe życie, jak nie marnować jedzenia.
18. „Manufaktura naukowców” – będą to pokazy chemiczne, na których eksperci pokażą, jak eksperymentować w prosty sposób używając produktów znalezionych w kuchni lub łazience.

Zapraszamy całe rodziny! Uczcie się i bawcie – na zdrowie!

„Jesteś tym, co jesz” – Noc Naukowców z EIT Food w Galerii Warmińskiej