fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

środa, 5 sierpnia, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Olsztyn: uczniowie będą się uczyć nie tam, gdzie chcieli

Miejsc w szkołach średnich w Olsztynie wystarczy dla wszystkich uczniów, ale nie wszyscy będą się uczyć w klasach i szkołach, które wybrali, które odpowiadają ich predyspozycjom – poinformowali na konferencji prasowej wiceprezydenci Olsztyna Ewa Kaliszuk i Ryszard Kuć (PO).

W środę w Olsztynie rozpoczęła się elektroniczna rekrutacja uzupełniająca do szkół średnich. Po pierwszej rekrutacji do szkół nie dostało się 389 absolwentów podstawówek i 430 absolwentów gimnazjów. Po pierwszym naborze w szkołach średnich zostało 876 wolnych miejsc dla uczniów podstawówek i 906 wolnych miejsc dla absolwentów gimnazjów.

Wiceprezydent Olsztyna Ewa Kaliszuk (PO) poinformowała w środę na konferencji prasowej, że miejsca w szkłach znalazły te dzieci, które w procesie rekrutacji wskazały większą liczbę klas, do których chciałby uczęszczać. „Nie dostało się niestety nigdzie bardzo wielu dobrych uczniów, który mieli wysokie średnie i świadectwa z paskami, ponieważ oni wskazali jedną klasę, do której chcieli uczęszczać. Gdy ich dobre wyniki okazywały się za słabe do tej jednej klasy, te dzieci nie dostały się nigdzie, a uczniowie ze słabszymi wynikami, którzy wskazali wiele klas, gdzieś się w pierwszym naborze dostali” – powiedziała Kaliszuk. Zaapelowała do uczniów, którzy nie dostali się do szkół średnich, by w naborze uzupełniającym wskazywali „raczej większą, niż mniejszą liczbę klas, do których chcą chodzić”.

Kaliszuk przyznała, że taki sposób rekrutacji nie jest sprawiedliwy i często nie odpowiada preferencjom, talentom i zdolnościom dzieci. „W szkołach prowadzimy doradztwo zawodowe. Jeśli ktoś uczył się w klasach matematycznych trudno oczekiwać, że pójdzie teraz do klas humanistycznych. Niestety, może się zdarzyć, że uczniowie trafią do klas niezgodnych z ich oczekiwaniami” – powiedziała Kaliszuk.

Towarzyszący Kaliszuk wiceprezydent Ryszard Kuć przeprosił uczniów za to, że „jako dorośli nie porozumieliśmy się co do sposobu rekrutacji”.

„To nie jest wina samorządów, to wina rządu, który taką sytuację zafundował. Jednak dzieciom, które nie mają z tego powodu spokojnych, beztroskich wakacji należą się przeprosiny” – powiedział Kuć.

Kaliszuk przyznała, że z powodu tzw. podwójnego rocznika w wielu szkołach w Olsztynie należy nastawić się na dwuzmianowość. „Szkoły mają jedną salę gimnastyczną, więc nie da się ułożyć planu tak, by upchnąć np. wszystkie lekcje w-f na jednej zmianie. W szkołach branżowych jest też zbyt mało nauczycieli praktycznej nauki zawodu, by dali radę uczyć wszystkie klasy na jednej zmianie” – powiedziała Kaliszuk.

Kaliszuk i Kuć podkreślali, że warmińsko-mazurski kurator oświaty zdecydował, że rekrutacja uzupełniająca potrwa do ostatnich dni sierpnia – listy przyjętych mają być ogłoszone 29 sierpnia. „To sprawia, że dzieci uczestniczące w drugim naborze i ich rodzice, całe lato będą się zamartwiać o miejsce w szkole. To zbyt długi termin” – mówił Kuć. Kaliszuk dodała, że z tego samego powodu szkoły do ostatnich dni sierpnia nie będą mogły układać planów lekcji.

Warmińsko-mazurski kurator oświaty Krzysztof Marek Nowacki w ubiegły piątek podał na konferencji prasowej, że w szkołach średnich regionu przygotowano w sumie 29,1 tys. miejsc, a absolwentów starających się o przyjęcie do szkół średnich jest 27,1 tys. Kurator informował, że żaden rodzic z regionu nie skarżył się na rekrutację.

ŹródłoPAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojego zdania w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując komentarz wyrażasz zgodę na regulamin serwisu. 

Warte uwagi

Studio Dron Olsztyn oferuje fotografowanie i filmowanie z drona, wizualizacje 3D oraz tworzenie animacji

Potrzebujesz sfotografować lub sfilmować coś w niepowtarzalny sposób? Wyróżnić się na tle konkurencji, bądź zwiększyć swoje szanse na sprzedaż swoich produktów lub usług? Idealnym...

Popłyną kolejne miliony na inwestycje w województwie

FUNDUSZ DRÓG SAMORZĄDOWYCH 2021 Wojewoda Artur Chojecki ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie zadań w ramach Funduszu Dróg Samorządowych na rok 2021, który odbędzie się w...

To już pewne. Od dziś pojeździmy Olsztyńską Hulajnogą Miejską

Są ekologiczne i można się nimi efektywnie przemieszczać. Mowa o hulajnogach elektrycznych, które od dziś są dostępne do wypożyczenia w systemie Olsztyńskiej Hulajnogi Miejskiej. Pobierz...