10 C
Olsztyn
wtorek, 5 listopada, 2024
reklama

Rycerze pod Grunwaldem nawet gacie mają takie, jak przed wiekami

WiadomościRycerze pod Grunwaldem nawet gacie mają takie, jak przed wiekami

Rycerze, którzy biorą udział w turniejach rycerskich pod Grunwaldem, czy inscenizacji bitwy z 1410 roku ubierają się w historyczne stroje. Przed wyjściem na pole bitwy każdy z nich jest sprawdzany, czy ubrał – jak przed wiekami – lniane gacie, nogawice i resztę stroju.

Wychodząc na rekonstrukcję bitwy grunwaldzkiej rycerz musi mieć każdą część garderoby – łącznie z bielizną – zgodną z duchem średniowiecza. A założenie takiego stroju i zbroi nie należy do łatwych czynności. “Zdecydowanie rycerzowi potrzebny jest giermek. I to bystry giermek” – powiedział  Czarek Krasowski, herbu Ślepowron. Krasowski jest rekonstruktorem, a jego syn Grzegorz – mistrzem świata w pełnokontaktowych walkach rycerskich.

Zamiast bawełnianej bielizny rekonstruktorzy zakładają na gołe ciało lniane gacie i lnianą koszulę. “Rycerz zaczyna się ubierać od dołu, dlatego po gaciach należy zaciągnąć na nogi nogawice” – powiedział Krasowski. Nogawice – jak nazwa wskazuje – są samymi nogawkami, kończą się na pachwinach. Aby nogawice nie opadały przywiązuje się troczkami do pasa zwanego gacnikiem. “Troczki najlepiej by były tkane na luciecie czyli tradycyjnym tkalniczym przyrządzie” – dodał Krasowski.

Na nogawice rycerze zakładają kolejne nogawice, tym razem tzw. nogawice przeszywane, które do żywego przypominają współczesne waciaki. Także i przeszywane nogawice przymocowuje się do gacnika.

“Coraz częściej rycerze zastępują – +nielegalnie+ – gacnik pasami zapaśniczymi. Jest on wygodniejszy, nie obciera ciała i mocniej trzyma” – przyznał Krasowski.

Dopiero na przeszywane nogawice rycerz zakłada zbroję. W pierwszej kolejności są to osłony łydek, kolan i ud. Osłony są stalowe i składają się z kilku płytek (na przód, boki kończyny i tył kończyny) połączonych rzemieniami.

Na stopy rycerze zakładają skórzane, stylizowane na historyczne buty.

Tułów rycerze chronią stalowymi płatami, zakładanymi na plecy i przednią część korpusu. Płaty te nazywa się kirysem. Niektórzy rycerze mają do blachy nitowaną tkaninę.

Ręce rycerza chronią kolejne blachy nakładane oddzielnie na barki, ramiona, łokcie i przedramiona. Na dłonie zakładają stalowe rękawice, z których jedna potrafi ważyć blisko kilogram.

Na końcu rycerze wkładają hełm – najczęściej typu klapen-wiser.

“Porządny rycerz na zbroję zakłada jeszcze tunikę z własnym herbem i przepasuje się rycerskim pasem” – dodał Krasowski.

Aby rycerz porządnie przymocował poszczególne części zbroi i podopinał dziesiątki pasków potrzebuje pomocy giermka.

W rozmowie z Krasowski przyznał, że rycerze nie lubią upałów, bo w metalowych zbrojach czują się wówczas jak wsadzeni do piekarnika. Nie lubią też deszczu. “Po deszczu pół dnia trzeba pucować i osuszać zbroję, żeby nie zardzewiała” – przyznał.

Rekonstrukcja bitwy pod Grunwaldem odbędzie się w sobotę o godz. 15. Na pole walki wyjdzie wówczas 1 tys. rycerzy z Polski i Europy (m.in. Niemiec i Rosji). Każdy z nich przed wyjściem na pole bitwy będzie sprawdzony pod kątem ubioru zgodnego z duchem epoki.

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
edrftgtredrfv
14 lipca 2019 10:54

tuszu poskąpili w artykule..

Polecane