fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

sobota, 30 maja, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Rycerze pod Grunwaldem nawet gacie mają takie, jak przed wiekami


Masz dla nas zdjęcie albo informację? Wyślij na [email protected] lub FB m.me/twojkurierolsztyn

Rycerze, którzy biorą udział w turniejach rycerskich pod Grunwaldem, czy inscenizacji bitwy z 1410 roku ubierają się w historyczne stroje. Przed wyjściem na pole bitwy każdy z nich jest sprawdzany, czy ubrał – jak przed wiekami – lniane gacie, nogawice i resztę stroju.

Wychodząc na rekonstrukcję bitwy grunwaldzkiej rycerz musi mieć każdą część garderoby – łącznie z bielizną – zgodną z duchem średniowiecza. A założenie takiego stroju i zbroi nie należy do łatwych czynności. „Zdecydowanie rycerzowi potrzebny jest giermek. I to bystry giermek” – powiedział  Czarek Krasowski, herbu Ślepowron. Krasowski jest rekonstruktorem, a jego syn Grzegorz – mistrzem świata w pełnokontaktowych walkach rycerskich.

Zamiast bawełnianej bielizny rekonstruktorzy zakładają na gołe ciało lniane gacie i lnianą koszulę. „Rycerz zaczyna się ubierać od dołu, dlatego po gaciach należy zaciągnąć na nogi nogawice” – powiedział Krasowski. Nogawice – jak nazwa wskazuje – są samymi nogawkami, kończą się na pachwinach. Aby nogawice nie opadały przywiązuje się troczkami do pasa zwanego gacnikiem. „Troczki najlepiej by były tkane na luciecie czyli tradycyjnym tkalniczym przyrządzie” – dodał Krasowski.

Na nogawice rycerze zakładają kolejne nogawice, tym razem tzw. nogawice przeszywane, które do żywego przypominają współczesne waciaki. Także i przeszywane nogawice przymocowuje się do gacnika.

„Coraz częściej rycerze zastępują – +nielegalnie+ – gacnik pasami zapaśniczymi. Jest on wygodniejszy, nie obciera ciała i mocniej trzyma” – przyznał Krasowski.

Dopiero na przeszywane nogawice rycerz zakłada zbroję. W pierwszej kolejności są to osłony łydek, kolan i ud. Osłony są stalowe i składają się z kilku płytek (na przód, boki kończyny i tył kończyny) połączonych rzemieniami.

Na stopy rycerze zakładają skórzane, stylizowane na historyczne buty.

Tułów rycerze chronią stalowymi płatami, zakładanymi na plecy i przednią część korpusu. Płaty te nazywa się kirysem. Niektórzy rycerze mają do blachy nitowaną tkaninę.

Ręce rycerza chronią kolejne blachy nakładane oddzielnie na barki, ramiona, łokcie i przedramiona. Na dłonie zakładają stalowe rękawice, z których jedna potrafi ważyć blisko kilogram.

Na końcu rycerze wkładają hełm – najczęściej typu klapen-wiser.

„Porządny rycerz na zbroję zakłada jeszcze tunikę z własnym herbem i przepasuje się rycerskim pasem” – dodał Krasowski.

Aby rycerz porządnie przymocował poszczególne części zbroi i podopinał dziesiątki pasków potrzebuje pomocy giermka.

W rozmowie z Krasowski przyznał, że rycerze nie lubią upałów, bo w metalowych zbrojach czują się wówczas jak wsadzeni do piekarnika. Nie lubią też deszczu. „Po deszczu pół dnia trzeba pucować i osuszać zbroję, żeby nie zardzewiała” – przyznał.

Rekonstrukcja bitwy pod Grunwaldem odbędzie się w sobotę o godz. 15. Na pole walki wyjdzie wówczas 1 tys. rycerzy z Polski i Europy (m.in. Niemiec i Rosji). Każdy z nich przed wyjściem na pole bitwy będzie sprawdzony pod kątem ubioru zgodnego z duchem epoki.

ŹródłoPAP

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Warte uwagi

W Olsztynie powstaje niesamowite osiedle. To będą pierwsze tak prośrodowiskowe mieszkania

Coraz więcej ekologicznych rozwiązań w olsztyńskim budownictwie mieszkaniowym. Nowe pro ekologiczne osiedle znanego dewelopera już w sprzedaży. Nasze miasto, rozbudowuje się, powstają nowoczesne osiedla mieszkaniowe...

Zamieszkaj w Olsztynie

Wszystkich ludzi łączy pragnienie, żeby dobrze im się żyło w miejscu zamieszkania. Stolica województwa warmińsko-mazurskiego znakomicie odpowiada takim wymaganiom. Naukowcy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wraz...

Innowacyjna automatyczna kurtyna dezynfekująca stanęła w Szpitalu Wojewódzki w Olsztynie

Pochodząca z Olsztyna spółka JCP Medica, jako pierwsza w Polsce, opracowała innowacyjny i skuteczny sposób dezynfekcji ludzi – automatyczną kurtynę dezynfekującą. Produkt można zastosować...

Konkurs