Meble metalowe to idealne wyposażenie sklepów, magazynów, archiwów, garaży, warsztatów. Świetnie sprawdzają się też w ogrodach oraz we wnętrzach urządzonych w minimalistycznym, eleganckim, industrialnym stylu.
Każdy z nas wie, że aby meble służyły nam jak najdłużej i na długie lata zachowały estetyczny wygląd, należy odpowiednio o nie dbać. Dotyczy to wszystkich mebli, także tych wykonanych z metalu. Choć metal to materiał bardzo wytrzymały, to jednak brak naszej ostrożności może doprowadzić do uszkodzeń i zarysowań powierzchni. By meble na długie lata zachowały swój wygląd i funkcjonalność, należy przestrzegać pewnych zasad.
Używanie mebli zgodnie z przeznaczeniem
Przede wszystkim należy używać mebli zgodnie z przeznaczeniem. Wprawdzie meble metalowe są odporne na wilgoć, ale o ile nie są to meble przeznaczone do wyposażenia szatni na basenach, należy użytkować je w suchych pomieszczeniach. Nie wolno dopuszczać do tego, by meble stały na wilgotnej podłodze. Nie należy też przechowywać na nich rzeczy mokrych, wilgotnych, substancji żrących i powodujących korozję.
Meble metalowe często pokryte są specjalną powłoką lakierniczą zabezpieczającą meble przed działaniem środowiska. Umieszczając przedmioty na półkach czy w szufladach należy uważać, by krawędzie przedmiotów nie naruszyły powłoki.
Czyszczenie mebli
Meble wykonane z metalu łatwo utrzymać w czystości. Do ich mycia należy używać środków nie zawierających chloru. Nie wolno używać żadnych rozpuszczalników organicznych. Na gładkich powierzchniach widoczne są nawet niewielkie drobinki kurzu, dlatego warto często przecierać je suchą ściereczką. By meble zachowały blask, co jakiś czas należy przetrzeć je ścierką umoczoną w wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu i zaraz potem wytrzeć meble do sucha i wypolerować.
Ochrona przed wilgocią
Aby uchronić metalowe regały, szafy, szafki, stoły, krzesła przed korozją, należy unikać długotrwałego kontaktu mebli z wilgocią i ich uszkodzenia. Meble ogrodowe, meble na tarasie i na balkonie należy zabezpieczyć przed deszczem, śniegiem, gradem.
Gdy zauważymy pierwsze objawy korozji, użyjmy preparatów odrdzewiających, które zapobiegną rozprzestrzenianiu się korozji na większej powierzchni. W przypadku większych zniszczeń należy poddać meble gruntownemu odnawianiu.
Nie stosujmy silnych środków do czyszczenia, ostrych narzędzi, drucianych gąbek, rozpuszczalników. Mogą one zniszczyć zewnętrzną warstwę mebli i przyspieszyć korozję.