fbpx
-0 C
Olsztyn
poniedziałek, 29 listopada, 2021
reklama

Szkoła z Dobrego Miasta zaczyna współpracę z wojskiem

reklama
Absolwenci klasy mundurowej łatwiej znajdą pracę w wojsku lub policji.

Możliwość korzystania ze specjalistycznego zaplecza i sprzętu 9. Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego w Lidzbarku Warmińskim, szkolenia z wojskowymi fachowcami, czy wspólna promocja – to główne cele umowy o współpracy pomiędzy wojskiem i Zespołem Szkół w Dobrym Mieście, w którym funkcjonuje klasa mundurowa.

Nawiązanie współpracy z 9. Warmińskim Pułkiem Rozpoznawczym w Lidzbarku Warmińskim to konsekwencja uruchomienia od nowego roku szkolnego tzw. klasy mundurowej w Liceum Ogólnokształcącym, które wchodzi w skład powiatowego Zespołu Szkół w Dobrym Mieście.

– Klasa mundurowa powstała po to, żeby młodzi ludzie mogli łatwiej znaleźć pracę w tak stabilnych formacjach jak wojsko, czy policja – wyjaśnia Andrzej Wonia, dyrektor ZS w Dobrym Mieście. – Pułk z Lidzbarka Warmińskiego z chęcią przyjął propozycję współpracy z naszą młodzieżą.

reklama

Formalne podpisanie umowy o współpracy odbyło się w poniedziałek 21 października 2013 roku w Lidzbarku Warmińskim. Szkołę powiatową reprezentował dyrektor Andrzej Wonia, a wojsko płk dypl. Wiesław Marszałek, dowódca 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego.

Mimo że wojsko ma już zamknięty budżet na obecny rok, to lista obszarów współpracy jest szeroka.

– Dowódca Pułku zaproponował naszym uczniom korzystanie z profesjonalnego zaplecza i sprzętu wojskowego m.in. symulatorów – informuje Andrzej Wonia. – Młodzież będą szkolić wojskowi fachowcy. Współpraca dotyczyć będzie także wspólnej promocji i obecności na imprezach partnera.

Pierwszą okazją do wizyty wojskowych z Lidzbarka Warmińskiego będzie oficjalna premiera znanego już w regionie i Polsce niezwykłego komiksu „Kieszenie pełne czereśni”, która odbędzie się w piątek 25 października o godz. 12 w auli ZS w Dobrym Mieście. Z kolei uczniowie już teraz szykują się do udziału w defiladzie z okazji święta Pułku.

Czytaj też:  Śmierć Daniela. Mec. Obara przedstawił zaniechania, które miały doprowadzić do wypadku

– Zamówiliśmy mundury dla 22 uczniów naszej policyjno-wojskowej klasy – mówi Andrzej Wonia. – Zestawy: spodnie i marynarka dla chłopaków i spódnica z marynarką dla dziewcząt będą miały krój mundurowy, ale nawiązujący do obecnej mody. Tak, żeby młodzież chciała w nich chodzić!

Dyrekcja szkoły w Dobrym Mieście jest już „po słowie” w sprawie współpracy także z Komendą Miejską Policji w Olsztynie.

– Nasi absolwenci po zakończeniu nauki będą wyposażeni w odpowiedni zestaw wiedzy podstawowej na temat pracy wykonywanej w wojsku, czy policji – mówi dyrektor Andrzej Wonia.

Wybór klasy wydaje się być tym trafniejszy, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych pracuje nad ujednoliceniem programu dla klas i szkół mundurowych.

– W zamyśle ma to ułatwić młodzieży rozpoczynanie pracy w służbach mundurowych i dawać dodatkowe punkty podczas ubiegania się o przyjęcie na studia – dodaje Andrzej Wonia.

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama