fbpx
-0 C
Olsztyn
niedziela, 4 grudnia, 2022
reklama

Turcy robią dla Olsztyna nowe tramwaje

WiadomościTurcy robią dla Olsztyna nowe tramwaje

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

15 miesięcy zostało do dostawy pierwszych pojazdów przez Durmazlar. Turecka firma zaproponowała malowanie pojazdów.

Kontrakt z firmą z Bursy został podpisany w połowie lipca. W myśl zapisów pierwsze dwa tramwaje mają być dostarczone do Olsztyna w ciągu 21 miesięcy od zawarcia umowy. To oznacza, że do tego momentu został rok i kwartał.

Prace związane z powstaniem tramwajów budowanych na bazie istniejącej Panoramy to także dostosowanie kolorystyki. Ta nie będzie odbiegać od przyjętych w stolicy regionu standardów znanych z już kursujących tramwajów, autobusów, a także roweru miejskiego. Nowe tramwaje będą limonkowo-szaro-grafitowe.

Pod względem technicznym tureckie pojazdy mają zapewniać jak największy komfort pasażerom, których do każdego zmieści się 210. Mają mieć 2,5 metra szerokości, dwuskrzydłowe drzwi poza tymi za kabinami motorniczych, dodatkowo wykonawca zapewnia, że będą nieco cichsze od już użytkowanych w Olsztynie. Pięciosegmentowy pojazd będzie dłuższy o trzy metry od Solarisa – będzie mierzyć 32,5 metra.

Nowy tramwaj polskiej marki Pesa przyjechał do Olsztyna

Do momentu wybudowania nowej nitki torowiska łączącego Pieczewo z dworcem i Wysoką Bramą, pojazdy produkowane w Turcji wykorzystywane będą na już istniejących trasach.

Umowa z Durmalzarem zakłada dostarczenie 12 tramwajów wartości 108 mln złotych. Jest też możliwość rozszerzenia zamówienia o drugie tyle pojazdów. Wówczas wartość kontraktu wyniosłaby 206 mln złotych.

Turecka firma olsztyńskim kontraktem debiutuje na europejskim rynku. Nie debiutuje jednak, jako dostawca tramwajów. Panoramy kursują po torowiskach Samsunu i Kocaeli, poza tym pojazdy z Durmalzaru obsługują pasażerów Bursy, a także przygotowywane są dla Stambułu.

reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze