Olsztyn
niedziela, 8 września, 2024

Media w całej Europie piszą o 17-latce z Olsztyna!

OlsztynMedia w całej Europie piszą o 17-latce z Olsztyna!

Wspaniała wiadomość dla polskich fanów lekkiej atletyki! Anastazja Kuś, reprezentująca klub AZS UWM Olsztyn, zdobyła złoty medal na Mistrzostwach Europy do lat 18 w biegu na 400 metrów, które odbyły się w Bańskiej Bystrzycy. Kuś nie tylko stanęła na najwyższym stopniu podium!

Fenomenalny występ w Bańskiej Bystrzycy

17-latka doskonale rozłożyła siły na trzy biegi, dominując rywalizację od początku do końca. W czwartkowych eliminacjach była najszybsza z czasem 53,66 sekundy, a w półfinale osiągnęła wynik 53,91 sekundy, wygrywając również ten bieg. W finale nie pozostawiła żadnych wątpliwości, poprawiając poprzedni rekord mistrzostw Europy U18, który od sześciu lat należał do Czeszki Barbory Malikovej (52,66 sekundy). Tym samym czasem 51,89 sekundy poprawiła własny rekord Polski U18.

Dzięki swoim osiągnięciom, Anastazja Kuś została liderką europejskich list w kategorii wiekowej U18. Na światowej scenie szybsza od niej była tylko Amerykanka Skyler Franklin, która osiągnęła czas 51,66 sekundy.

Dodajmy, iż Anastazja Kuś weźmie udział w Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2024 w Paryżu.

Sukcesy innych młodych polskich lekkoatletów

Polscy młodzi lekkoatleci również odnieśli znaczące sukcesy na Słowacji. Stanisław Strzelecki wygrał bieg na 400 metrów, ustanawiając nowy rekord Polski U18 z czasem 46,50 sekundy. Jakub Rodziak zdobył złoty medal w rzucie młotem, uzyskując wynik 64,21 metra. Zofia Rojek zdobyła srebrny medal w biegu na 100 metrów przez płotki z czasem 13,33 sekundy, ustępując jedynie faworytce gospodarzy, Laurze Frličkovej.

Roch Krukowski wywalczył srebrny medal w rzucie oszczepem z wynikiem 74,84 metra. Sobota przyniosła jeszcze czwarte miejsce młociarza Jana Delewskiego, który rzucił rekord życiowy 72,09 metra. W pchnięciu kulą piąty był Jakub Rodziak (18,91 m), a szósty Dominik Armstrong (18,75 m). Finałowy bieg na 200 metrów na piątej pozycji zakończył Jakub Foremny (21,34 s).

Gratulujemy Anastazji Kuś i wszystkim młodym polskim lekkoatletom za ich niesamowite osiągnięcia i życzymy dalszych sukcesów na międzynarodowej arenie!

źródło: UWMFM