18 C
Olsztyn
czwartek, 13 czerwca, 2024
reklama

Wielka strata dla polskiego kina i estrady. Zmarł wybitny aktor i satyryk

WiadomościWielka strata dla polskiego kina i estrady. Zmarł wybitny aktor i satyryk

1 czerwca w wieku 74 lat zmarł Janusz Rewiński, znany aktor, satyryk i były poseł na Sejm RP. Informację o śmierci artysty przekazał jego syn, Jonasz Rewiński.

reklama

Janusz Rewiński zmarł po walce ze “swoim stanem zdrowia”. Jego syn, Jonasz Rewiński, w mediach społecznościowych napisał: “Tata stoczył walkę ze swoim stanem zdrowia. Niestety tym razem nie dał rady. Przez wiele lat tata dawał radość i uśmiech nie tylko nam, ale i wszystkim wokół. Teraz świat jest jakby taki sam, ale uśmiechu nagle zabrakło. Janusz Rewiński. Aktor, satyryk, poseł na Sejm I kadencji. W trudnych momentach pocieszał nas mówiąc “fokus na pozytyw!”… Ale czy dzisiaj to jeszcze możliwe? Dziękujemy za wszystko. Gdziekolwiek teraz jesteś, mamy nadzieję że “mają rozmach.””

reklama

Kariera aktorska i satyryczna

Janusz Rewiński urodził się 16 września 1949 roku w Żarach. W 1972 roku ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Swoją karierę artystyczną rozpoczął od występów w programie kabaretowym “Spotkanie z Balladą” oraz w krakowskiej Piwnicy pod Baranami. Był również związany z kabaretami Tey i Olgi Lipińskiej.

Na scenie teatralnej zaprezentował się w licznych spektaklach, w tym “Zemście” Aleksandra Fredry i “Ożenku” Mikołaja Gogola. Szeroka publiczność pamięta go przede wszystkim z roli Miśka w Kabarecie Olgi Lipińskiej oraz Edwarda Nowaka w serialu “Tygrysy Europy”.

reklama

Udział w filmach

Rewiński zadebiutował na dużym ekranie w 1983 roku w filmie “Sny i marzenia”. Wystąpił także w takich produkcjach jak “Podróże Pana Kleksa”, “Uprowadzenie Agaty”, a także w popularnych komediach Juliusza Machulskiego: “Kiler” i “Kiler-ów 2-óch”. Jego kreacja Stefana “Siary” Siarzewskiego przyniosła mu ogromną popularność. W 2007 roku zagrał dyrektora banku w filmie “Ryś” Stanisława Tyma.

Działalność polityczna

Oprócz działalności artystycznej, Janusz Rewiński angażował się również w politykę. W 1990 roku współtworzył stowarzyszenie “Skauci Piwni”, które przekształciło się w Polską Partię Przyjaciół Piwa. W latach 1991-1993 sprawował mandat posła na Sejm RP z ramienia tego ugrupowania. Był także aktywnym uczestnikiem życia politycznego, wspierając m.in. kampanie prezydenckie Jarosława Kaczyńskiego i Andrzeja Dudy.

Odznaczenia

Za swoje zasługi w dziedzinie kultury, Rewiński został uhonorowany srebrnym medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis” w 2010 roku, a w 2016 roku otrzymał złoty medal “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Zdzich
4 czerwca 2024 13:20

Czekam aż netepny będzie tusk.

Polecane