4 C
Olsztyn
czwartek, 25 kwietnia, 2024
reklama

Jak wybrać najlepsze łóżko do sypialni?

Materiał partneraJak wybrać najlepsze łóżko do sypialni?

Wyposażenie sypialni jest bardzo ważnym momentem w aranżacji i urządzaniu pomieszczeń w naszym domu lub mieszkaniu. Jej koronnym i najważniejszym elementem jest oczywiście łóżko – mebel, który musi umożliwić nam odpowiedni wypoczynek oraz sen, tak abyśmy mieli siłę do stawiania czoła wyzwaniom kolejnego dnia. Na co należy uważać, jeżeli właśnie rozglądamy się za łóżkiem na miarę naszej sypialni? Jak wybrać model dwuosobowy, a kiedy lepszą opcją będzie wersja jednoosobowa? O czym pamiętać podczas dopasowywania łóżka do wielkości sypialni?

reklama

1. Łóżka sypialniane – dlaczego ich jakość jest ważna?

2. Czym powinna cechować się rama łóżka?

reklama

3. Komfortowe łóżko – jak dobrać idealny materac?

4. Łóżka dwuosobowe vs. jednoosobowe – na czym polega różnica w wyborze?

5. O czym jeszcze pamiętać przed zakupem łóżka dla siebie?

reklama

Łóżka sypialniane – dlaczego ich jakość jest ważna?

Nie da się ukryć, że łóżka to zawsze najważniejszy element wyposażenia każdej sypialni – niezależnie od tego, czy należy ona do osób dorosłych, czy też dzieci. Od jakości materaca, ramy, pościeli i poduszek zależy to, czy będziemy w stanie komfortowo odpocząć i dobrze się wyspać w nocy, a także to, czy nie będziemy odczuwać bólu lub dyskomfortu po obudzeniu się rano. Dlatego zawsze podczas urządzania swojej sypialni powinniśmy wziąć pod uwagę to, jakie łóżko będzie dla nas najlepsze. Bardzo dobrym pomysłem jest zdecydowanie się na zakup tego mebla w pierwszej kolejności – wtedy nie musimy borykać się z problemem niepasujących dodatków.

Czym powinna cechować się rama łóżka?

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na metalowe, czy drewniane łóżko, jego rama musi spełnić kilka istotnych warunków. Przede wszystkim musi być dość duża, aby pomieścić pasujący nam materac, a jej konstrukcja powinna być zwarta i dobrze wykonana – tak, aby bez problemu utrzymać naszą wagę. Jest to istotne szczególnie w przypadku łóżek dwuosobowych (np. do sypialni małżeńskiej), gdzie mebel ma co do zasady wytrzymać większe obciążenie, niż w przypadku modelu przeznaczonego dla jednego użytkownika. Kolejną istotną kwestią jest także długość i szerokość łóżka. Musi mieć ono takie wymiary, abyśmy mogli komfortowo się na nim położyć i wyciągnąć, nie ryzykując, że nasze stopy lub głowa będą wystawać poza krawędź. W przypadku łóżka dla dwóch osób powinniśmy dopasować wymiar mebla do tego użytkownika, który jest wyższy.

Komfortowe łóżko – jak dobrać idealny materac?

Gdy wiemy już, jakiego rozmiaru łóżka powinniśmy szukać, kolejnym etapem jest dobór właściwego materaca. Najważniejszą cechą tego produktu jest jego stopień twardości. Co do zasady osoby lżejsze i drobniejsze lepiej czują się śpiąc na miękkich materacach, podczas gdy osoby wyższe i cięższe – na twardszych. Do wyboru mamy zazwyczaj cztery różne twardości: miękki, średnio miękki, średnio twardy oraz twardy. Pierwsze dwie opcje świetnie sprawdzą się dla dzieci, większości kobiet oraz osób o ogólnej drobnej budowie ciała. Z kolei dwie ostatnie zazwyczaj najbardziej odpowiadają panom oraz osobom o wyższej wadze ciała lub większym wzroście.

Wybierając materac warto także zwrócić uwagę na jego wypełnienie. Możemy zdecydować się na sprężyny, piankę pamiętającą kształt naszego ciała lub też wypełnienie łączące w sobie oba te rozwiązania.

Łóżka dwuosobowe vs. jednoosobowe – na czym polega różnica w wyborze?

Jeżeli interesują nas solidne łóżka, musimy przede wszystkim określić, ile osób ma z mebla korzystać. W przypadku rozmiarów dla dwojga – na przykład queen lub king – możemy liczyć nie tylko na więcej przestrzeni, ale także bardziej zwartą i wytrzymałą konstrukcję. Jeżeli lubimy “wędrować” po łóżku w czasie snu, tak duży model może być dobry także dla pojedynczego użytkownika – istnieje mniejsze ryzyko, że z niego spadniemy przy okazji wiercenia się. Należy jednak pamiętać, że im większe łóżka do sypialni będziemy rozważać, tym także będziemy zmuszeni do wygospodarowania na nie więcej przestrzeni. W przypadku małej sypialni może być to kompromis trudny do osiągnięcia.

Wygodne łóżko jednoosobowe będzie świetnym wyborem nie tylko dla dorosłego, ale także dla dziecka. Będzie to dobre uzupełnienie pokoju dziecięcego lub młodzieżowego – z jednej strony nie zajmie dużo przestrzeni, a z drugiej pozwoli naszej pociesze na odpowiedni komfort snu czy odpoczynku w ciągu dnia.

O czym jeszcze pamiętać przed zakupem łóżka dla siebie?

Jeżeli rozważamy zakup łóżka do sypialni, ostatnią rzeczą, na którą również warto zwrócić uwagę, jest rodzaj obicia. Łóżka tapicerowane są zdecydowanie najpopularniejszym wyborem, ponieważ świetnie wyglądają i jednocześnie jest łatwo utrzymać je w czystości. Jeżeli jednak chcemy dokonać innego wyboru, możemy zdecydować się na model z gołą ramą drewnianą lub metalową, obity  welurem lub innym rodzajem materiału. Warto jednak zwrócić uwagę na to, jak konserwować wybrane łóżko tak, aby jak najdłużej zachowało swój dobry wygląd – w przypadku niektórych rodzajów obić będzie to zauważalnie trudniejsze, czego powinniśmy być świadomi przed zakupem.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia