10 C
Olsztyn
niedziela, 25 lutego, 2024
reklama

„Tato, to mój nowy numer” – oszuści wciąż wykorzystują zaufanie, by wyłudzić pieniądze

Olsztyn„Tato, to mój nowy numer” – oszuści wciąż wykorzystują zaufanie, by wyłudzić...

Mieszkaniec Olsztyna stał się ofiarą oszustwa, w wyniku którego stracił prawie 3 tysiące złotych. Poprzez komunikator internetowy otrzymał wiadomość o zmianie numeru telefonu od osoby podającej się za jego syna. Oszust poinformował 64-latka, że poprzedni telefon uległ awarii i otrzymał numer zastępczy. Zwrócił się także z prośbą o przelanie pieniędzy na zapłatę zaległego rachunku, tłumacząc się problem z dostępem do własnej bankowości elektronicznej.

reklama

Mężczyzna szybko przelał żądaną kwotę na wskazane konto. Kiedy otrzymał kolejną prośbę o przelanie pieniędzy, postanowił zweryfikować tę sytuację, dzwoniąc na nowy numer telefonu „syna”. Wszystkie próby połączenia były odrzucane. Podejrzenia potwierdziły się, kiedy mężczyzna skontaktował się z innym członkiem rodziny, który zaprzeczył jakimkolwiek problemom z telefonem syna. Wtedy 64-latek uświadomił sobie, że padł ofiarą oszustwa.

Przestępcy stosują coraz bardziej wymyślne metody wyłudzania pieniędzy, wykorzystując nowoczesne technologie i chwilową nieuwagę ofiar. W tym przypadku działali oni na tyle przekonująco, że zdołali wyłudzić sumę niemal 3 tysięcy złotych. Sprawa została zgłoszona do Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie w poniedziałek, 27 listopada 2023 roku.

reklama

Policja przypomina o konieczności zachowania ostrożności w komunikacji z nieznajomymi i zwracania uwagi na wszelkie sygnały, które mogą wzbudzać podejrzenia. Należy ograniczać zaufanie do osoby kontaktującej się poprzez telefon czy internet i w razie wątpliwości zawsze potwierdzać tożsamość osób, których intencje wzbudzają nasze podejrzenia. W przypadku podejrzeń o oszustwo zaleca się natychmiastowe zakończenie połączenia i kontakt z numerem alarmowym policji.

źródło: KMP Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia