2 C
Olsztyn
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
reklama
reklama

Rail Action Week (RAW): wspólna akcja policji i straży ochrony kolei na terenie Iławy

IławaRail Action Week (RAW): wspólna akcja policji i straży ochrony kolei na...

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Iławie i funkcjonariusze z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Iławie przeprowadzili wspólne działania na terenie kolejowym w ramach akcji RAW inicjowanej przez państwa członkowskie Unii Europejskiej i europejskie stowarzyszenie RAIPOL.

reklama

Operacja odbyła się w czwartek, 28 września 2023 r., a głównym celem było ograniczenie w przyszłości wypadków związanych z ruchem kolejowym. Akcja w głównej mierze zakładała poprawę bezpieczeństwa nie tylko dla podróżnych, ale także dla pracowników kolei i ochrony infrastruktury kolejowej.

Na liście zadań, które mieli do wykonania funkcjonariusze, znalazły się m.in.: ograniczenie przechodzenia przez tory kolejowe w miejscach zabronionych, kontrola spożywania alkoholu lub narkotyków przez maszynistę lub osoby mające wpływ na bezpieczeństwo transportu, a także prowadzenie działań niezgodnych z prawem lub zagrażających funkcjonowaniu kolei.

reklama

Wymienić można tu również przestrzeganie przepisów dotyczących przechodzenia pieszych przez przejazdy kolejowe, kontrola rowerzystów, kierowców pojazdów i maszynistów pociągów, jak i sprawdzenie urządzeń zabezpieczających na przejazdach kolejowych. Policjanci zwracali uwagę na kontrolę pociągów przewożących towary niebezpieczne i na kontrolę miejsc szczególnie narażonych w infrastrukturze kolejowej.

Funkcjonariusze obserwowali zachowania kierowców, którzy przejeżdżali przez tory kolejowe. To tam najczęściej dochodzi do ignorowania przepisów ruchu drogowego.

reklama

Należy pamiętać, że skład pociągu potrzebuje kilkaset metrów do wyhamowania, dlatego każde nieodpowiedzialne zachowanie na torach może skutkować poważnymi konsekwencjami. Każdy musi wiedzieć, że na rogatkach kolejowych znajduje się numer danego przejazdu. W sytuacji zagrożenia z powodu niedziałającej rogatki lub obiektu na torowisku numer ten należy niezwłocznie zgłosić służbom pod numerem alarmowym 112. Jednocześnie służby apelują do wszystkich uczestników ruchu o rozwagę i przestrzeganie przepisów.

źródło: KPP Iława

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia