0
-4.9 C
Olsztyn
czwartek, 19 lutego, 2026
reklama

Nowe serwisy na TKO: Sport | Nekrologi

Od 15 lat walczą z uzależnieniami

OlsztynOd 15 lat walczą z uzależnieniami

W ratuszu uroczyście obchodzono rocznicę powstania olsztyńskiego Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień.

reklama

Około setka osób – profilaktyków, specjalistów związanych z jednostką, wyjątkowych gości – uczciła rocznicę powołania MZPiTU. Najważniejszym celem było skoordynowanie działań miasta dotyczących problematyki uzależnień.

Cały zespół może poszczycić się wieloma osiągnięciami – mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – Chciałbym serdecznie Wam podziękować, pogratulować, bo Wasza praca jest widoczna i niezbędna. Umiejętności i wiedza służy rozwiązywaniu problemów, z którymi się w naszym mieście spotykamy.

reklama

Jak podkreślają miejskie władze, olsztyński zespół, gdy zaczynał działalność, był wyjątkowy w skali kraju. Nasze miasto było pierwszym w Polsce, w którym zaczęto działać całościowo w kwestii profilaktyki. Innym ważnym wydarzeniem była likwidacja izby wytrzeźwień w momencie powołania MZPiTU i utworzenie ambulatorium.

Przez te wszystkie lata zespół pomagał tysiącom olsztynian – tym mającym problemy z alkoholem, narkotykami. Ale zmieniał także profil działalności, próbując wspierać rodziców w wychowywaniu dzieci albo wskazując, jak zapobiegać zagrożeniom płynącym choćby z Internetu.

Na przestrzeni tych 15 lat profilaktyka zmieniła się diametralnie – mówi dyrektor MZPiTU, Błażej Gawroński. – Od takiego podejścia, które znamy, czyli prelekcje, pogadanki, spotkania do podejścia nowej generacji, czyli dobrego diagnozowania potrzeb młodego człowieka w szkole, tworzenia więzi rodzinnych, wpływu autorytetów.

W olsztyńskim MPZiTU funkcjonują dwa działy – profilaktyki i terapii. Powstają też nowe jednostki, jak powołane niedawno Centrum Rozwiązywania Problemów Dzieci i Młodzieży.

Przykładem skuteczności naszych działań niech będzie to, że potrafimy się zmienić – tłumaczy Błażej Gawroński. – Nowo powstałe centrum jest miejscem, w którym mogą znaleźć swoją przystań dzieci z rodzin z problemem alkoholowym. To bardzo specyficzna grupa dzieci i specyficznie się z nimi pracuje.

MZPiTU działa w Olsztynie od 1 stycznia 2000 roku.

Przeczytaj także

reklama
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Masz je w domu i nawet o tym nie wiesz. Ile naprawdę są warte?

Co sprawia, że jedne okazy mają wartość, a inne nie?

Oleje silnikowe do ciągników i maszyn budowlanych – co warto wiedzieć przed zakupem?

Kilka parametrów ma bardzo duże znaczenie dla żywotności silnika.

Mini prostownica – Twoja tajna broń na bad hair day!

Kompaktowy sprzęt do stylizacji włosów na ratunek!

Jak podkład wpływa na komfort użytkowania paneli?

Odczucia podczas chodzenia – stabilność kontra sprężystość.

Placówki edukacyjne Art School i Radość rozpoczęły rekrutację 2026/2027. Miejsce, w którym liczy się dziecko

Art School i Radość w Olsztynie ruszają z naborem do żłobków, przedszkoli i niepublicznej szkoły podstawowej

Jak dobrać organizery do szuflad kuchennych do konkretnych wymiarów zabudowy?

Uniwersalne wkłady często okazują się zbyt małe lub nieefektywnie wykorzystują przestrzeń.

Dlaczego prostota wygrywa we współczesnych dekoracjach świątecznych

Od luksusu do komfortu: jak zmieniają się gusta w Polsce.

Cena złota – prognozy na 2026 rok: Który kolor kruszcu najlepiej chroni kapitał?

Jak zmaksymalizować wartość biżuterii w nadchodzących latach?

Art School i Radość w Olsztynie zapraszają rodziców na dni otwarte przedszkola i żłobka

Zanim podejmiesz decyzję o wyborze żłobka czy przedszkola, warto zobaczyć je na żywo.

Montaż pokrycia Gerard Corona: detale wykonania, które decydują o trwałości dachu

Dlaczego warto wybrać pokrycie Gerard Corona dla Twojego dachu?
reklama
reklama