12 C
Olsztyn
piątek, 2 czerwca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Metale szlachetne dobre na czasy inflacji

Materiał zewnętrznyMetale szlachetne dobre na czasy inflacji

Złoto, platyna, pallad i srebro od dawna uznawane są za cenne i pożądane metale szlachetne.

reklama

Dziś w portfelu doświadczonego inwestora tym bardziej zajmują ważne miejsce ze względu na to, jak łatwo można z ich pomocą zarabiać w trudnych czasach pomimo szalejącej zmienności cen. 

  1. Z czego wynika fenomen metali szlachetnych jako bezpiecznej inwestycji?
  2. Jaki metal szlachetny jest najbardziej lubiany wśród inwestorów?
  3. Złoto czy platyna – co wybrać rozważając inwestycję w metale szlachetne?

Jeśli interesuje Cię ten temat i chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat tego, dlaczego metale szlachetne to dobra inwestycja na każdy czas, również ten pogrążony w inflacji – zapraszamy do lektury!

reklama

Z czego wynika fenomen metali szlachetnych jako bezpiecznej inwestycji?

Wahania cen skupu złota i srebra są widoczne na całym świecie we wszystkich cennych produktach – złoto, srebro, pallad, czy też platyna nie są wyjątkiem. To stawia inwestorów przed dylematem., czy metale szlachetne na pewno są tym kierunkiem inwestycji, jaki chcą obrać. Podjęcie decyzji, na temat tego gdzie bezpiecznie inwestować i co daje dobry zwrot, może być trudne. Jednak, gdy chodzi o srebro, pallad, złoto i platynę, czyli najbardziej znane i szeroko stosowane metale szlachetne widać, że na tle innych opcji inwestycji rokują bardzo obiecująco. Potwierdzenia tego można szukać w dziejach światowej gospodarki, w skali lokalnej i globalnej.

Jaki metal szlachetny jest najbardziej lubiany wśród inwestorów?

Podczas gdy niemal wszystkie metale szlachetne mają bezdyskusyjną wartość w biżuterii, jak również w zastosowaniach przemysłowych, to złoto cieszy się największym zaufaniem i poważaniem wśród inwestorów. Jest tradycyjnie uważane za ważny składnik aktywów finansowych i piękną ozdobę, co dodatkowo podnosi jego wartość i ponadczasową atrakcyjność inwestycyjną.

reklama

Warto jednak dodać, że również platyna jest cennym metalem – używanym zarówno w jubilerstwie, jak i przemyśle – dlatego stanowi kolejną, dobrą i godną uwagi opcję inwestycyjną. Jednak pewne różnice w długoterminowej stabilności i zmienności cen różnią się w przypadku złota i platyny. Cena platyny do niedawna była wyższa, ale obecnie złoto kosztuje więcej. Tak więc, jeśli chodzi o inwestowanie, złoto jest górą w porównaniu z innymi metalami szlachetnymi, czy to platyną, czy srebrem, zajmując preferowane miejsce w portfelu inwestora. Tak, czy inaczej – warto śledzić te tematy na bieżąco, aby podejmować najlepsze decyzje inwestycyjne.

Złoto czy platyna – co wybrać rozważając inwestycję w metale szlachetne?

Chociaż platyna, podobnie jak złoto, jest odporna na korozję i wyróżnia się wyjątkowym połyskiem – ma znacznie mniejszy rynek niż złoto. Ze względu na niską podaż, ponieważ jest mniej metalu, kontrakty terminowe na platynę są przedmiotem mniej aktywnego obrotu niż kontrakty terminowe na złoto. Na ten moment popyt na platynę ogranicza się głównie do producentów samochodów, a częściowo do biżuterii i inwestycji. Nie bez znaczenia jest również fakt, że cena platyny jest niestabilna ze względu na zmiany na rynku pojazdów, co jest powodem, dla którego stosunek platyny do złota jest tak niski w porównaniu ze średnimi historycznymi.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia