5.1 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024

Podział kamer przemysłowych

Kamery przemysłowe to podstawowy element systemu CCTV. Tym samym z pewnością nikogo szczególnie nie dziwi, że dziś na rynku kamer przemysłowych nie brakuje i podzielić je możemy ze względu na rodzaj przekazywanego obrazu, jego rozdzielczość, zasilanie, miejsce stosowania czy pracę w różnych warunkach oświetleniowych. Przyjrzyjmy się kamerom w każdym z tych podziałów nieco bliżej.

Rodzaj przekazywanego obrazu

Jeśli pod uwagę weźmiemy takie kryterium, wyróżniamy kamery czarno-białe oraz kolorowe. Z pewnością lepiej wypadają tu te pierwsze, które umożliwiają nam dokładniejszą obserwację, pozwalającą na rozpoznanie drobnych szczegółów czy twarzy. Kamery kolorowe doskonale wypadają zatem tam, gdzie niezbędna jest identyfikacja osób, a więc w supermarketach, sklepach, bankach i tym podobnych instytucjach. Kamery czarno-białe wykorzystuje się do obserwacji przedmiotów o znanych kształtach.

Obecnie produkuje się przede wszystkim kamery kolorowe lub produkty będące połączeniem kamer kolorowych i czarno-białych, mogące pracować w dzień i noc. W czasie dnia kamera przestawia się w tryb kolorowy, w nocy natomiast w tryb czarno-biały, często wspomagany niewidzialnym dla oka światłem podczerwonym.

Rozdzielczość kamer

Rozdzielczość zwykłych kamer przemysłowych do monitoringu występuje w zakresie około 420 linii, choć obecnie znacznie częściej od standardowych wykorzystuje się kamery o wysokiej rozdzielczości, nawet powyżej 700 linii pionowych. Wybór pod tym względem uzależniony powinien być od obserwowanego przez kamery obszaru. Te o wysokiej rozdzielczości sprawdzą się przy kasach, choćby do rozpoznawania banknotów. Standardowe na przykład do obserwacji parkingów czy hal.

Zasilanie kamer przemysłowych

Kamery przemysłowe zasilane mogą być na cztery różne sposoby, a więc napięciem 12V DC – prąd stały, 24V AC/DC – prąd zmienny/stały, 230V AC – prąd zmienny lub adaptery sieci bezprzewodowej. Dokładna informacja o tym, jakim prądem powinna być ona zasilana, zawsze znajduje się na obudowie kamery. W zależności od tego, czy jest to kamera czarno-biała czy też kolorowa jej pobór prądu waha się w granicach od 150 do 300mA, choć zdarza się, że sięga on nawet 1A, jeśli dodatkowo wyposażona jest na przykład w podczerwień.

Kamery do wewnątrz lub na zewnątrz

Kolejny podział uwzględnia ich wykorzystanie. Kamer do wnętrz pomieszczeń nie można bowiem umieszczać na zewnątrz budynków, choć nie działa to już w odwrotną stronę, bo kamery hermetyczne stosowane na zewnątrz mogą posłużyć do monitorowania wnętrz. Obudowy kamer hermetycznych są tak skonstruowane, że bez problemu działają w naszych warunkach atmosferycznych niezależnie od tego, czy jest to upalne lato, czy sroga i mroźna zima. Poza tym mogą one wykazywać większą odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Warunki oświetlenia

Każda przemysłowa kamera IP poradzi sobie z nagraniem obrazu w dobrych warunkach oświetleniowych. Jednak niekiedy jest z nimi problem. Ten mogą mieć na przykład kamery monitorujące obiekt w nocy. Wówczas sięgnąć należy po dodatkowe doświetlenie światłem podczerwonym. Kamery takie nie różnią się niczym od tradycyjnych z tą tylko różnicą, że wokół obiektywu mają one umieszczone diody IR. Emitują one niewidoczne dla ludzkiego oka promenowanie podczerwone w zakresie około 850 nanometrów. Zasięg takich kamer w zależności od jakości oświetlacza to zazwyczaj od 10 do 30 metrów. Chyba że postawicie Państwo na kamery kompaktowe w obudowach z grzałką i osobnymi oświetlaczami. Wówczas ich zasięg można zwiększyć nawet do 150 metrów.

Jak w związku z tym widzicie, kamery przemysłowe możemy podzielić na wiele sposobów. Przed ostateczną decyzją o ich zakupie, warto zatem zastanowić się nad tym, co kamera ma obserwować i w jakiej rozdzielczości. Bogatą ofertę kamer CCTV można znaleźć tutaj: http://www.kamery.pl/produkty/kamery-cctv/index.html