Towarzystwa ubezpieczeniowe bardzo chętnie oferują swoim klientom polisy AC, czyli Autocasco. Zakres ochrony jest wówczas znacznie większy niż tylko przy samym OC.
AC i możesz spać spokojnie
Przypomnijmy, że obowiązkowe OC zapewnia odszkodowanie jedynie w przypadku, kiedy jesteśmy poszkodowanymi w wypadku czy kolizji. Za skutki wszelkich otarć przy parkowaniu, zderzenia ze zwierzęciem leśnym, uszkodzenia przez siły natury itp. musimy już płacić z własnej kieszeni. Podobnie nie możemy liczyć na żadne zadośćuczynienie w sytuacji, kiedy nasze auto zostanie ukradzione.
Kołem ratunkowym w takich okolicznościach jest dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne AC. W przeciwieństwie do OC, jego zakres nie jest regulowany prawnie, dlatego też oferty poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych mogą znacznie się różnić. Tak jak przy OC głównym wyznacznikiem wyboru powinna być cena, tak tutaj powinno patrzeć się na zależność cena-jakość. W przypadku Autocasco wraz z ceną zazwyczaj wzrasta zakres ochrony, aczkolwiek należy dopasować ofertę do swoich oczekiwań.
Ta porównywarka ubezpieczeń samochodowych pomoże każdemu w wybraniu odpowiedniego i najbardziej dopasowanego ubezpieczenia, gdyż czynników jest naprawdę wiele i porównywanie samodzielnie ofert kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych to praca niezwykle żmudna i czasochłonna.
Mini casco
Osoby, które nie chcą bądź nie mogą sobie pozwolić na zbyt duży wydatek z tytułu AC, a mimo to chciałyby posiadać nieco rozszerzoną ochronę niż samo OC, powinny bliżej przyjrzeć się wariantowi mini casco. Oferowany jest on już przez kilka firm ubezpieczeniowych i stanowi nieco uboższą wersję standardowego AC. Ochrona najczęściej obejmuje ubezpieczenie od kradzieży, szkody całkowitej i ewentualnie niektórych zdarzeń losowych (np. pożar). Jest to więc minimalistyczna odmiana AC, ale dla niektórych może być wystarczająca, zwłaszcza że koszt jest relatywnie niski.
Tutaj przeczytasz, jak wybrać odpowiednie autocasco. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, przymierzając się do wykupienia ubezpieczenia AC. Przede wszystkim należy skrupulatnie czytać zapisy w umowie i ewentualnie wyłączenia, aby w razie czego niemiło się nie rozczarować. Trzeba zwrócić uwagę m.in. na takie punkty jak udział własny, używane części, suma ubezpieczenia czy amortyzacja części.
Dobrze jest również zapoznać się z sytuacjami, kiedy firma ubezpieczeniowa ma prawo odmówić nam wypłacenia świadczenia. Przykładowo, jeżeli spowodujemy uszkodzenie auta, będąc pod wpływem alkoholu czy innych środków odurzających, nie mamy raczej co liczyć na odszkodowanie. Podobnie będzie w przypadku, kiedy jechaliśmy samochodem bez ważnego przeglądu. Brak rekompensaty może również wystąpić w razie kradzieży, jeśli firma wykaże nasze rażące zaniechanie, np. zostawienie kluczyków w stacyjce.