16 C
Olsztyn
sobota, 25 maja, 2024
reklama

Inscenizacja oblężenia zamku w Olsztynie – ruszają obchody Roku Kopernika

OlsztynInscenizacja oblężenia zamku w Olsztynie - ruszają obchody Roku Kopernika

Ponad sto wydarzeń kulturalnych i naukowych związanych z życiem i twórczością Mikołaja Kopernika odbędzie się w tym roku na Warmii – poinformował podczas inauguracji wojewódzkich obchodów roku w Olsztynie marszałek Gustaw Marek Brzezin. Obchody zainaugurowano mszą św. w olsztyńskiej katedrze św. Jakuba, którą odprawił metropolita warmiński Józef Górzyński.

reklama

Marszałek Brzezin zapowiedział, że z okazji Roku Kopernika powstaną m.in. trzy filmy poświęcone astronomowi. Kulminacyjnym punktem inauguracji wojewódzkich obchodów Kopernika było widowisko historyczne nawiązujące do próby zdobycia w 1521 roku zamku w Olsztynie przez Krzyżaków. Administratorem zamku wówczas był Kopernik, który zatrudnił zaciężnych do obrony zamku i zorganizował dostawę nowoczesnej wówczas broni – hakownic. Mimo ataku zimy rekonstrukcję oglądało kilkaset osób, w rolę obrońców zamku i krzyżaków wcieliło się kilkudziesięciu rekonstruktorów z kilku bractw rycerskich. Rolę Kopernika odgrywał aktor olsztyńskiego teatru Marian Czarkowski.

Następnie w muzeum Archidiecezji Warmińskiej otwarto wystawę, na której prezentowane są rękopiśmienne dokumenty wystawione przez Kopernika, księgi z jego zapiskami, księgi astronomiczne z czasów Kopernika i zbiór medali poświęconych Kopernikowi. Księgi będą prezentowane w tym muzeum do października. Obchody Roku Kopernika będą trwać cały rok.

reklama

źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia