-0 C
Olsztyn
poniedziałek, 30 stycznia, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Inscenizacja oblężenia zamku w Olsztynie – ruszają obchody Roku Kopernika

OlsztynInscenizacja oblężenia zamku w Olsztynie - ruszają obchody Roku Kopernika

Ponad sto wydarzeń kulturalnych i naukowych związanych z życiem i twórczością Mikołaja Kopernika odbędzie się w tym roku na Warmii – poinformował podczas inauguracji wojewódzkich obchodów Roku Kopernika marszałek Gustaw Marek Brzezin. Obchody zainaugurowano w sobotę w Olsztynie.

reklama

„Będzie w czym uczestniczyć i jest na co zapraszać” – powiedział marszałek Gustaw Marek Brzezin inaugurując wojewódzkie obchody Roku Kopernika. Wszystkie wydarzenia, które będą się odbywać w regionie z tej okazji zawarte są na stronie kopernik.warmia.mazury.pl. Marszałek Brzezin zapowiedział, że z okazji Roku Kopernika powstaną m.in. trzy filmy poświęcone astronomowi.

Obchody Roku Kopernika rozpoczęła msza święta w olsztyńskiej katedrze św. Jakuba, którą odprawił arcybiskup metropolita warmiński Józef Górzyński. Przypomniał m.in., że Kopernik był członkiem warmińskiego kościoła jako kanonik kapituły fromborskiej. Metropolita warmiński dodał, że Kopernik jest pochowany we fromborskiej katedrze.

Kolejni znani Warmiacy popierają inwestycję hotelową w Rybakach. Ujawniamy list do radnych gminy Stawiguda
reklama

Następnie w muzeum Archidiecezji Warmińskiej otwarto wystawę, na której prezentowane są rękopiśmienne dokumenty wystawione przez Kopernika, księgi z jego zapiskami, księgi astronomiczne z czasów Kopernika i zbiór medali poświęconych Kopernikowi. Księgi będą prezentowane w tym muzeum do października.

Na zamku kapituły warmińskiej odbyła się też okolicznościowa sesja sejmiku województwa. Wziął w niej udział m.in. wiceprezydent Torunia Adrian Mól. Uwagę zebranych na zamku przykuwał przede wszystkim radny PiS Patryk Kozłowski, który jest rekonstruktorem historycznym. Na sesję przyszedł w zbroi, ponieważ przed sesją i po niej brał udział w pokazach walk rycerskich, które odbywały się na olsztyńskiej starówce.

reklama

Kulminacyjnym punktem inauguracji wojewódzkich obchodów Roku Kopernika było widowisko historyczne nawiązujące do próby zdobycia w 1521 roku olsztyńskiego zamku przez Krzyżaków. Administratorem tego zamku był wówczas Kopernik, który zatrudnił zaciężnych do obrony zamku i zorganizował dostawę nowoczesnej wówczas broni – hakownic. Mimo ataku zimy rekonstrukcję oglądało kilkaset osób, w rolę obrońców zamku i krzyżaków wcieliło się kilkudziesięciu rekonstruktorów z kilku bractw rycerskich. Rolę Kopernika odgrywał aktor olsztyńskiego teatru Marian Czarkowski.

Rok 2023. Jakie czekają nas wydarzenia historyczne?

Na potrzeby widowiska przy murze olsztyńskiego zamku zbudowano drewnianą konstrukcję, która imitowała zamek. Zgodnie z prawdą historyczną Krzyżacy próbowali zdobyć zamek wspierając się m.in. drabinami – ich wysiłki były daremne.

Kolejnym wydarzeniem Roku Kopernika na Warmii będzie ogłoszenie wyników międzynarodowego otwartego konkursu na exlibris i małe formy graficzne związane z rocznicami Kopernika – zaplanowano to na 17 lutego. 

źródło: PAP, fot. PAP/Tomasz Waszczuk

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne

Mazurski pałac budzi grozę. Ruiny skrywają straszną historię