-0 C
Olsztyn
poniedziałek, 30 stycznia, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Otwarto obwodnicę Nowego Miasta Lubawskiego

Nowe Miasto LubawskieOtwarto obwodnicę Nowego Miasta Lubawskiego

W środę udostępniono kierowcom obwodnicę Nowego Miasta Lubawskiego w ciągu drogi krajowej nr 15 (woj. warmińsko-mazurskie). Trasa ma blisko 18 km długości. Koszt zakończonych prac budowlanych to około 318 mln zł – podała GDDKiA.

reklama

Dzięki obwodnicy podróżujący DK nr 15 omijają od wschodu Nowe Miasto Lubawskie. Jest ona drogą klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) o przekroju 2+1.

Nowa trasa została powiązana z innymi drogami poprzez cztery ronda – na wysokości miejscowości: Brzozie Lubawskie, Kacze Bagno, Nowe Miasto Lubawskie i Bratian. Wybudowano 14 obiektów inżynierskich: dziewięć wiaduktów, przejścia dla zwierząt – górne i trzy dolne oraz most nad rzeką Wel.

reklama

Otwarto obwodnicę Nowego Miasta Lubawskiego ruch drogowy Nowe Miasto Lubawskie, Wiadomości

„Jestem przekonany, że obwodnica Nowego Miasta Lubawskiego wpłynie pozytywnie na komfort podróżowania oraz przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a mieszkańcy odetchną w końcu od hałasu, spalin oraz uciążliwego ruchu tranzytowego, który paraliżował miasto” – ocenił wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Ta wiadomość ucieszy kierowców w Olsztynie
reklama

Obwodnica ma skrócić czas przejazdu i poprawić bezpieczeństwo, m.in. dzięki zmniejszeniu liczby skrzyżowań i zlikwidowaniu bezpośrednich wjazdów na drogę z pól i posesji.

Umowę na realizację tego zadania olsztyńska GDDKiA podpisała w lutym 2018 r. Inwestycja była realizowana w systemie „Projektuj i buduj” przez konsorcjum firm Porr z Warszawy i Porr Bau z Wiednia.

„Zadaniem wykonawcy, jeszcze przed przystąpieniem do prac budowlanych, było wykonanie dokumentacji projektowej zgodnie z wymaganiami GDDKiA zawartymi w Programie funkcjonalno-użytkowym oraz uzyskanie w imieniu i na rzecz GDDKiA wszelkich wymaganych uzgodnień, pozwoleń, zezwoleń, decyzji niezbędnych do zaprojektowania i zrealizowania inwestycji” – poinformował rzecznik olsztyńskiego oddziału GDDKiA Karol Głębocki.

Otwarto obwodnicę Nowego Miasta Lubawskiego ruch drogowy Nowe Miasto Lubawskie, Wiadomości

Jak przekazał, koszt robót budowlanych to około 318 mln zł, a wartość całego projektu wyniósł ponad 396 mln zł. Inwestycja jest współfinansowana z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wysokość dofinansowania to ponad 303 mln zł.

O tej warmińskiej drodze rowerowej pisał cały świat

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

4 KOMENTARZY

4 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
dis
22 grudnia 2022 12:24

Nowe Miasto Lubawskie – bez problemu. Dywity – niueeeeeee!! Bo my nie kceeemy!

Olsztyniak
23 grudnia 2022 10:25

A obwodnica Olsztyna ciągle w remoncie. I tak ciągle od momentu otwarcia……

Popularne

Drogowy paraliż między Orzyszem a Ełkiem- kilka aut w rowie