-2 C
Olsztyn
środa, 8 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

GDDKiA: w tym tygodniu otwarcie obwodnicy Nowego Miasta Lubawskiego

Nowe Miasto LubawskieGDDKiA: w tym tygodniu otwarcie obwodnicy Nowego Miasta Lubawskiego

W najbliższym tygodniu planujemy otwarcie obwodnicy Nowego Miasta Lubawskiego (woj. warmińsko-mazurskie) w ciągu drogi krajowej nr 15 – poinformował rzecznik olsztyńskiej GDDKiA Karol Głębocki. Budowa trasy o długości ponad 17 km trwała od wiosny 2019 r.

reklama

Według rzecznika olsztyńskiej GDDKiA dokładny termin, w którym obwodnica zostanie udostępniona kierowcom, nie jest jeszcze ostatecznie potwierdzony, ale nastąpi to w najbliższym tygodniu.

Jak przypomniał, budowa przedłużyła się ze względu na osuwisko w okolicach Kurzętnika. „Był to poważny problem geologiczny, który wymagał prac związanych m.in. z dodatkowym odwodnieniem i wzmocnieniem gruntu, a także zmian w dokumentacji i uzyskania niezbędnych zezwoleń” – wskazał.

reklama

Nowa obwodnica ma 17,7 km długości i omija Nowe Miasto Lubawskie od wschodu. Jest drogą klasy GP o przekroju 2 plus 1. Wybudowanych zostało 14 obiektów inżynierskich: dziewięć wiaduktów, cztery przejścia dla zwierząt i most nad rzeką Wel.

Ruszają prace projektowe dla dwóch odcinków DK51

Umowę na realizację tego zadania w systemie „Projektuj i buduj” olsztyńska GDDKiA podpisała w lutym 2018 r., a wiosną 2019 r. rozpoczęły się prace budowlane. Wykonawcą robót wycenionych na około 318 mln zł było konsorcjum firm Porr S.A. z Warszawy (lider) i Porr Bau GmbH z Wiednia. Inwestycja jest współfinansowana z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

reklama

Według GDDKiA otwarcie obwodnicy skróci czas przejazdu i poprawi bezpieczeństwo na drodze krajowej nr 15 poprzez zlikwidowanie bezpośrednich wjazdów z pól i posesji oraz zmniejszenie liczby skrzyżowań. Pozwoli wyprowadzić z Nowego Miasta Lubawskiego ruch tranzytowy, który powoduje korki i utrudnia życie mieszkańcom. 

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Olsztyniak
19 grudnia 2022 11:38

A kiedy w końcu ostateczne otwarcie obwodnicy Olsztyna? Tyle razy już otwierany był już ten mały kawałek drogi i ciągle jest w remoncie. Albo otwieramy, albo przyznajemy, że to bubel i osoby odpowiedzialne za budowę oraz odebranie tego bubla wsadzamy do więzienia.

Popularne

O tej warmińskiej drodze rowerowej pisał cały świat