-3 C
Olsztyn
środa, 22 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Odbyła się rozmowa prezydentów Polski i USA

KrajOdbyła się rozmowa prezydentów Polski i USA

Przed chwilą odbyły się konsultacje telefoniczne prezydenta Andrzeja Dudy i Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga – poinformował na Twitterze szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

reklama

We wtorek wieczorem rzecznik rządu Piotr Müller po zakończeniu spotkania w BBN poinformował, że na terenie powiatu hrubieszowskiego doszło do eksplozji, która doprowadziła do śmierci dwóch polskich obywateli.

Także Stoltenberg poinformował na Twitterze o swojej rozmowie z prezydentem Dudą, w której złożył kondolencje. „NATO monitoruje sytuację, a sojusznicy ściśle się konsultują. Ważne, aby wszystkie fakty zostały ustalone” – napisał sekretarz generalny NATO.

reklama

Trwa rozmowa prezydentów Polski i USA – Andrzeja Dudy i Joe Bidena – poinformował we wtorek późnym wieczorem szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Prowokacja w Pieniężnie. Obywatele Polski składali kwiaty z ambasadorem Rosji

„Trwa rozmowa prezydentów Polski i USA – Andrzeja Dudy i Joe Bidena” – napisał na Twitterze Kumoch.

reklama

Wcześniej we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller, po zakończeniu spotkania w BBN, powiedział, że na terenie powiatu hrubieszowskiego doszło do eksplozji, która doprowadziła do śmierci dwóch polskich obywateli. Rzecznik rządu poinformował, też, że zostanie zweryfikowane, czy zachodzą przesłanki, by uruchomić procedury wynikające z art. 4 Paktu Północnoatlantyckiego.

Artykuł 4 Traktatu Północnoatlantyckiego stanowi, że „strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć, zdaniem którejkolwiek z nich, zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze Stron”. 

Jesteśmy w bardzo intensywnym kontakcie z kluczowymi sojusznikami – zapewnił we wtorek wieczorem szef BBN Jacek Siewiera.

Prowokacja w Pieniężnie. Obywatele Polski składali kwiaty z ambasadorem Rosji

Po zakończeniu narady w BBN rzecznik rządu Piotr Müller poinformował na wspólnym z szefem BBN briefingu, że na terenie powiatu hrubieszowskiego doszło do eksplozji, która doprowadziła do śmierci dwóch polskich obywateli.

„W związku z poważną sytuacją, jaką mamy do czynienia, pan prezydent przed chwilą zakończył rozmowę z sekretarzem generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego” – powiedział Siewiera. „Weryfikujemy przesłanki wykorzystania art. 4 Sojuszu, czyli konsultacji wszystkich wszystkich członków Sojuszu dotyczących właściwej odpowiedzi” – poinformował.

„Jesteśmy w bardzo intensywnym kontakcie z kluczowymi sojusznikami” – powiedział Siewiera. Dodał, że on jest w stałym kontakcie z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake’iem Sullivanem. „Mieliśmy dzisiaj kilka rozmów na temat bieżącej sytuacji” – dodał.

„Natomiast każdy komunikat wymaga dużej ostrożności, stąd też ograniczamy się do tej informacji, którą państwu przekazuję” – zaznaczył.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia

Prowokacja w Pieniężnie. Obywatele Polski składali kwiaty z ambasadorem Rosji

Prowokacja w Pieniężnie. Obywatele Polski składali kwiaty z ambasadorem Rosji