-0 C
Olsztyn
poniedziałek, 30 stycznia, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Handlarz gadami prawomocnie skazany za znęcanie się nad zwierzętami

OlsztynHandlarz gadami prawomocnie skazany za znęcanie się nad zwierzętami

Sąd Okręgowy w Olsztynie utrzymał w mocy wyrok skazujący Emila K. na karę pozbawienia wolności, przepadek zwierząt oraz nawiązkę w wysokości 20 tys zł. Dodatkowo zaostrzył orzeczony zakaz posiadania niektórych gatunków zwierząt na okres 3 lat. Wyrok w tej sprawie jest prawomocny.

reklama

Emil K. został oskarżony o popełnienie dwóch czynów dotyczących naruszenia ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o ochronie zwierząt- przypomniał w komunikacie rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie Adam Barczak.

Pierwszy zarzut dotyczył oferowania za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego do sprzedaży sześciu felsum madagaskarskich, kameleona jemeńskiego, dwóch legwanów zielonych oraz siedmiu żółwi stepowych bez wymaganych dokumentów.

reklama

Oskarżony miał tym samym naruszyć przepisy prawa Unii Europejskiej dotyczące ochrony gatunków dziko żyjących zwierząt w zakresie regulacji obrotu nimi. Do tych zdarzeń miało dochodzić od stycznia do sierpnia 2020 r. w Olsztynie i Unieszewie.

Finał głośnej sprawy „komornika, który zajął ciągnik za długi sąsiada”. Sukces kancelarii z Olsztyna

Natomiast w drugim zarzucie Emil K. został oskarżony o znęcanie się nad licznymi gadami, które hodował.

reklama

Według ustaleń prokuratora oskarżony trzymał zwierzęta w niewłaściwych warunkach bytowania i w stanie rażącego zaniedbania. W szczególności zwierzęta miały być utrzymywane w terrariach w zbyt dużym zagęszczeniu, bez zapewnienia im odpowiedniej temperatury i wilgotności oraz bez zapewnienia tym zwierzętom właściwej opieki weterynaryjnej. W ocenie oskarżyciela, takie działanie stanowiło zagrożenie dla życia i zdrowia tych zwierząt.

Ponadto, Emil K. niewłaściwie opiekując się eublefarą lamparcią oraz żółwiem stepowym miał doprowadzić do śmierci tych zwierząt.

Sąd Rejonowy w Olsztynie w lipcu tego roku uznał Emila K. za winnego popełnienia zarzucanych mu czynów i skazał go za to na karę łączną 8 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 3 lat próby.

Sąd okręgowy w Elblągu utrzymał umorzenie ws. prokurator od Amber Gold

Sąd orzekł wobec oskarżonego także przepadek zwierząt oraz zakaz posiadania niektórych gatunków zwierząt na okres 2 lat. Dodatkowo sąd orzekł od oskarżonego nawiązkę w wysokości 20 tys zł na rzecz fundacji zajmującej się ochroną zwierząt.

Wyrok Sądu Rejonowego w Olsztynie został zaskarżony przez pełnomocnika oskarżyciela posiłkowego i obrońcę oskarżonego.

Sąd Okręgowy w Olsztynie zmienił wyrok sądu pierwszej instancji tylko w ten sposób, że orzekł wobec Emila K. surowszy zakaz posiadania zwierząt w postaci gadów na okres 3 lat, a w pozostałym zakresie rozstrzygnięcie to utrzymał w mocy.

Wyrok w tej sprawie jest prawomocny.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Dis
9 października 2022 09:45

Śmieszny wyrok. Pozbawienie wolności na jakieś marne 8 miesięcy i do tego w zawieszeniu, czyli jakby w ogóle tego pozbawienia wolności nie było. Kara pieniężna? Pewnie wiele więcej zarobił na handlu, więc to też nie jest dotkliwe.

Popularne

Gdy Sebastian K. postanowił rozwieść się z Irminą K., nic nie wróżyło tak dramatycznego finału