9 C
Olsztyn
poniedziałek, 3 października, 2022
reklama

Wiadomo już, kiedy w Olsztynie zacznie się sezon grzewczy

OlsztynWiadomo już, kiedy w Olsztynie zacznie się sezon grzewczy
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Większość z nas lubi ciepło. Chociaż badania mówią, że najbardziej optymalna w mieszkaniu temperatura powinna wynosić od 17 do 19 stopni Celsjusza, niektórzy już teraz sprawdzają, czy grzejniki działają.

Zima może być ciężka

reklama

Z pewnością tegoroczna zima nie będzie taka sama, jak poprzednie. Embargo na węgiel z Rosji i Białorusi wpłynęło na podwyższenie kosztów ciepła, słychać też o brakach w dostawach. Włodarze Olsztyna zapewniają jednak, że miasto poradzi sobie z tym problemem.

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Olsztynie cały czas gromadzi zapasy. Węgla nie powinno zabraknąć, ale sezon grzewczy rozpocznie się od wniosków spółdzielni mieszkaniowych.

reklama

– Nasze plany są długofalowe i zależy nam na bezpieczeństwie cieplnym. Na nadchodzący sezon grzewczy 2022/2023 potrzebujemy około 55 tysięcy ton miału węglowego oraz około 50 tysięcy ton biomasy. Spółka na placu opałowym posiada dzisiaj około 27 tysięcy ton zapasu miału węglowego, co pozwoli na zapewnienie ogrzewania do końca grudnia. Ponadto MPEC zakontraktował około 14 tysięcy ton miału węglowego poprzez licytacje Polskiej Grupy Górniczej oraz postępowania przetargowe. Jest to węgiel z polskich kopalni oraz z Australii, który zostanie dostarczony na plac opałowy w grudniu. Pozostałą ilość miału węglowego (około 14 tysięcy ton) Spółka MPEC będzie pozyskiwać w najbliższym czasie, a dostawy planowane są na styczeń – luty 2023 roku. Jeśli chodzi o biomasę, w chwili obecnej posiadamy umowę na dostawy około 27 tysięcy ton. Pozostała część zostanie pozyskana przez MPEC pod koniec bieżącego roku – powiedziała „Gazecie Olsztyńskiej” rzeczniczka Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Olsztynie Kamila Rostkowska-Różacka, która podkreśliła także, że wszystkie problemy wynikające z niestabilnej sytuacji i związane z pozyskiwaniem paliw są monitorowane i na bieżąco rozwiązywane tak, aby było to najbardziej korzystne dla firmy, a co za tym idzie – odbiorców.

Jaka cena? MPEC Olsztyn wystawia na aukcję 300 ton węgla-groszku

– Dołożymy wszelkich starań, aby w nowym sezonie grzewczym zapewnić odpowiednią ilość opału niezbędnego do zapewnienia ciepła naszym odbiorcom – zapewniła rzeczniczka MPEC.

Pora na ruch spółdzielni

reklama

Dziennikarze „Gazety Olsztyńskiej” zwrócili się do spółdzielni mieszkaniowych z zapytaniem, kiedy planują rozpoczęcie sezonu grzewczego.

Henryk Kotowski ze Spółdzielni Mieszkaniowej „Pojezierze” poinformował, że budynki są do sezonu grzewczego przygotowywane, a sama decyzja o włączeniu ogrzewania będzie zależeć od warunków atmosferycznych.

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Jaroty” wypowiedziała się bardziej konkretnie.

„W odpowiedzi na zapytanie z dnia 12.09.2022 r. w sprawie rozpoczęcia sezonu grzewczego informujemy, że uwzględniając prognozy pogody, w szczególności nocne spadki temperatury poniżej 10°C i opady deszczu w nadchodzącym tygodniu, podjęto decyzję o uruchomieniu dostaw ciepła na cele centralnego ogrzewania do budynków Spółdzielni z dniem 16.09.2022 r.” – zacytowała oficjalne pismo, podpisane przez dwóch wiceprezesów spółdzielni Sławomira Machnika i Jolantę Piechocką, „Gazeta Olsztyńska”.

Jaka cena? MPEC Olsztyn wystawia na aukcję 300 ton węgla-groszku

Nie wiadomo jeszcze, kiedy sezon grzewczy rozpocznie Olsztyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa.

źródło: Gazeta Olsztyńska

reklama
reklama
reklama
reklama

5 KOMENTARZY

5 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama