-2 C
Olsztyn
sobota, 4 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Starostwo w Ostródzie znalazło kupca na dawny areszt

OstródaStarostwo w Ostródzie znalazło kupca na dawny areszt

Jest nabywca na kompleks zabudowań po dawnym areszcie śledczym w Ostródzie (woj. warmińsko-mazurskie) – poinformowało w piątek tamtejsze starostwo. Nieużytkowana od 2018 r. nieruchomość osiągnęła w przetargu cenę prawie 900 tys. zł.

reklama

Próby sprzedaży dawnego aresztu dla kobiet ostródzkie starostwo podejmowało od blisko dwóch lat. Początkowo cena wywoławcza wynosiła ponad 1,6 mln zł, potem stopniowo ją obniżano do 1,2 mln zł, ale przetargi kończyły się wynikiem negatywnym. Tym razem cenę wywoławczą ustalono na 890 tys. zł.

Jak poinformowało w piątkowym komunikacie starostwo, do przetargu został dopuszczony jeden uczestnik, który wpłacił wadium. Zaoferował on cenę 898 tys. 900 zł i tym samym został ustalony na nabywcę nieruchomości.

Prezydent Olsztyna: miasto przejęło od PTTK gotycką Wysoką Bramę i hostel
reklama

W skład kompleksu dziewięciu zabudowań dawnego aresztu wchodzi m.in. główny budynek penitencjarny, wartowania z salą widzeń, magazyny i pomieszczenia administracyjne. Obiekty stoją puste od kilku lat. Starostwo planowało utworzyć tam ośrodek socjoterapii dla młodzieży, ale zrezygnowało ze względu na koszty. Po uzyskaniu zgody wojewody warmińsko-mazurskiego wystawiono nieruchomość na sprzedaż. Według samorządowców nieruchomość jest atrakcyjna ze względu na swoje położenie – w pobliżu ostródzkiego bulwaru i brzegu Jeziora Drwęckiego, czyli reprezentacyjnej części miasta.

Główny budynek dawnego kompleksu penitencjarno-administracyjnego zbudowano przed II wojną światową, prawdopodobnie jeszcze w XIX w. Od początku obiekt pełnił funkcję więzienia. Od 1978 r. był to areszt śledczy dla kobiet, przewidziany na 75 miejsc.

Agent nieruchomości z Olsztyna chce schudnąć. I założył się o to z internautami
reklama

Ostatni kapitalny remont przeprowadzono tam w 1973 r. W ocenie służby więziennej położenie i wymiary działki praktycznie uniemożliwiały rozbudowę jednostki.

Ostródzki areszt dla kobiet był jedną z placówek, które z końcem marca 2018 r. zostały zlikwidowane decyzją resortu sprawiedliwości w związku z reorganizacją funkcjonowania więziennictwa, co miało służyć m.in. optymalizacji kosztów i poprawie warunków służby. Od tego czasu budynki przy ul. Olsztyńskiej są niewykorzystywane. Nieruchomość należy do Skarbu Państwa reprezentowanego przez starostę ostródzkiego. 

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Rush
3 września 2022 17:43

A nie można robić tam miejsca odosobnienia dla członków partii, która to przegra w najbliższych wyborach parlamentarnych?

Popularne

Prezydent Olsztyna: miasto przejęło od PTTK gotycką Wysoką Bramę i hostel