9 C
Olsztyn
poniedziałek, 3 października, 2022
reklama

Rzeczniczka SG: od początku wojny do Polski przez granicę zewnętrzną wjechało 74 tys. Rosjan

KrajRzeczniczka SG: od początku wojny do Polski przez granicę zewnętrzną wjechało 74...
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Od początku wojny do Polski przez granicę zewnętrzną wjechało 74 tys. obywateli Rosji; w tym samym czasie wyjechało 97,7 tys. – poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska. Dodała, że w takim samym okresie 2019 roku, czyli przed pandemią do Polski wjechało 807 tys. Rosjan.

reklama

Michalska zaznaczyła, że w okresie od 24 lutego, czyli od początku inwazji Rosji na Ukrainę więcej Rosjan przekroczyło granicę zewnętrzną na kierunku wyjazdowym (97,7 tys.) niż wjazdowym (74 tys.). Z przekazanych przez SG danych wynika, że podobna sytuacja miała miejsce w takim samym okresie 209 r., czyli zanim wybuchła pandemią koronawirusa. Wtedy do Polski wjechało 807 tys. Rosjan, zaś wyjechało 817 tys.

Z kolei w czasie, w którym obowiązywały obostrzenia pandemiczne – w analogicznym okresie 2021 i 2020 roku – do Polski wjechało odpowiednio 90 i 93 tys. Rosjan.

reklama

„W tym roku najwięcej obywateli Rosji przekroczyło granicę na kierunku wjazdowym do RP na odcinku granicy z obwodem kaliningradzkim – ponad 32 tys. osób, a z Białorusi do Polski – 18,3 tys. osób” – przekazała Michalska.

ABW zatrzymało szpiega. Działał m.in w woj. warmińsko-mazurskim

Dodała, że sporo obywateli Rosji przekroczyło granicę z Ukrainy do Polski. „Byli to często współmałżonkowie, bliscy obywateli Ukrainy, ewakuujący się z do Polski po ataku Rosji na Ukrainę” – podkreśliła.

reklama

Michalska przypomniała, że wjazd obywateli Rosji na terytorium RP przez granice zewnętrzne odbywa się po spełnieniu wymogów, określonych przez Kodeks Graniczny Schengen, zgodnie z którymi co do zasady obywatele Rosji posiadający paszporty służbowe oraz paszporty zwykłe powinni posiadać wizy lub tytuły pobytowe.

„Ponadto na odcinku granicy państwowej z Republiką Białorusi oraz z Rosją – w przypadku zarówno połączeń lądowych jak i bezpośrednich połączeń lotniczych – w oparciu o nadal obowiązujące Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie czasowego zawieszenia lub ograniczenia ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych, obowiązują ograniczenia we wjeździe do Polski, zgodnie z którymi do osób uprawnionych do wjazdu do Polski należą określone kategorie osób, m.in. posiadające zezwolenie na pracę w RP albo posiadający tytuły pobytowe lub wjeżdżające w celu kształcenia” – poinformowała Michalska.

Rosja znacznie zmniejszyła swoją obecność wojskową w regionie Morza Bałtyckiego?

Dodała, że w tej kategorii nie znajdują się podróżni, którzy posiadają wyłącznie wizy turystyczne.

W ostatnich tygodniach coraz częściej mówiło się o potrzebie zmiany polityki wizowej UE wobec Rosji. Kwestia ograniczeń wizowych dla obywateli Rosji była omawiana w środę w Pradze na posiedzeniu unijnych ministrów spraw zagranicznych.

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell ogłosił po tym posiedzeniu, że uzgodniono pełne zawieszenie umowy z Rosją o ułatwieniach wizowych z 2007 roku. W praktyce oznacza to, że liczba nowych wiz zostanie znacząco ograniczona, a ich otrzymanie będzie trwało dłużej – wyjaśniał Borrell na konferencji prasowej.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama