9 C
Olsztyn
poniedziałek, 3 października, 2022
reklama

Prezydent Andrzej Duda odwiedził harcerzy z Ukrainy odpoczywających niedaleko Olsztyna

OlsztynPrezydent Andrzej Duda odwiedził harcerzy z Ukrainy odpoczywających niedaleko Olsztyna
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Prezydent Andrzej Duda odwiedził grupę 160 harcerzy z Ukrainy i Litwy, którzy odpoczywają w ośrodku harcerskim nad jez. Łańskim we wsi Ząbie na Warmii. „Wasza obecność tu ma symboliczny wymiar” – powiedział prezydent harcerzom.

reklama

Spotkanie z prezydentem rozpoczęło się od złożenia prezydentowi meldunku i odśpiewania harcerskiego hymnu. Potem Andrzej Duda podał każdemu z harcerzy rękę. Podczas tego elementu programu jeden z młodych druhów zapytał ubranego w zieloną bluzę z polską flagą prezydenta, dlaczego nie ma chusty. Ten odpowiedział, że kiedyś nosił bordową chustę swojej 5 krakowskiej drużyny „Piorun”, ale obecnie nie jest członkiem żadnej drużyny i dlatego chusty nie nosi. Po wspólnym zdjęciu prezydent zwiedził obozowisko, a następnie zasiadł z harcerzami do wspólnego ogniska. Rozpalił je w towarzystwie najmłodszych uczestników obozu.

Po odśpiewaniu „Płonie ognisko” prezydent powiedział harcerzom gawędę. „Wasza obecność tutaj, wszystkich razem, ma swoją wielką symbolikę, w najgłębszym sensie idei harcerskiej, której zaraniem i główną osia jest kwestia braterstwa, wspólnoty. To też kwestia wzajemnego współistnienia i niesienia sobie pomocy, wspólnego działania” – mówił prezydent Duda do harcerek i harcerzy. Gdy zaczął mówić o tym, że za chwilę część z siedzących przy ognisku wróci na Ukrainę dziennikarze musieli opuścić spotkanie.

W ośrodkach jest 3,7 tys. uchodźców z Ukrainy, niewielu się usamodzielnia
reklama

Wiceprzewodnicząca ZHR harcmistrzyni Małgorzata Siergiej powiedziała, że w Ząbiu odpoczywa od 8 sierpnia 160 dzieci, m.in. ze Lwowa, Równego i Wołynia. Część z nich przebywa w Polsce od lutego, gdy wybuchała wojna w Ukrainie, część mieszka cały czas w Ukrainie i w środę wróci do domu.

„Jako Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej zapewniliśmy naszej zaprzyjaźnionej organizacji z Ukrainy, Harcerstwo Polskie na Ukrainie, takie warunki, w których mogli zorganizować obóz dla swoich harcerzy. To ich instruktorzy organizują im wypoczynek, mają szansę zorganizować dzieciom czas” – powiedziała Siergiej dodając, że są to zuchy, harcerze, wędrownicy i wędrowniczki. Przyznała, że obecnie w Ukrainie harcerze nie mogliby zorganizować obozowiska w lesie.

reklama

Anna Morhun drużynowa z hufca Wołyń z miasta Zdołbunów powiedziała, że druhnom i druhom z Ukrainy wyjazd na Warmię potrzebny był, by odpocząć od trudnej codzienności. „Nie wszyscy z naszego hufca przyjechali. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy przyjechać, odpocząć, nie myśleć o tej wojnie” – mówiła Morhun podkreślając, że na Wołyniu nie toczą się działania wojenne, ale „blisko jest Białoruś i to jest trochę niepokojące”.

Wizyta partnerów z Ukrainy na Warmii i Mazurach

Harcerze z Ukrainy będą wyjeżdżać z Warmii w środę. Do harcerzy przyjechał też wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, kurator oświaty z Olsztyna Krzysztof Nowacki i starosta olsztyński Andrzej Abako.

źródło: PAP, fot. PAP/Tomasz Waszczuk

reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama