fbpx
-1 C
Olsztyn
poniedziałek, 5 grudnia, 2022
reklama

Jest wyrok za wysłanie żywych gekonów przesyłką kurierską

WiadomościJest wyrok za wysłanie żywych gekonów przesyłką kurierską

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Na pół roku ograniczenia wolności skazał Sąd Rejonowy w Olsztynie Emila K. oskarżonego o znęcanie się nad zwierzętami. Wysłał on przesyłką kurierską cztery gekony, a sposób transportu – w ocenie sądu – powodował zbędne cierpienie i stres zwierząt.

Prokuratura oskarżała Emila K., że działając ze szczególnym okrucieństwem, miał znęcać się nad zwierzętami. Według śledczych nadał on za pośrednictwem firmy kurierskiej przesyłkę zawierającą cztery gekony, transportując je w sposób, który powodował zbędne cierpienie tych zwierząt i stres, a w konsekwencji ich śmierć.

Wyrok w tej sprawie zapadł przed Sądem Rejonowym w Olsztynie. Sąd – modyfikując kwalifikację prawną i opis zarzucanego czynu – uznał Emila K. za winnego znęcania się nad zwierzętami.

Sąd skazał oskarżonego na karę 6 miesięcy ograniczenia wolności, zobowiązując go do wykonywania nieodpłatnie kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 20 godzin miesięcznie. Orzekł także zakaz posiadania przez oskarżonego zwierząt z gromady gadów na okres dwóch lat oraz nawiązkę w kwocie 1 tys. zł na rzecz schroniska dla zwierząt w Olsztynie.

W Puszczy Rominckiej przygotowano schroniska dla nietoperzy

W ustnym uzasadnieniu wyroku, sąd wskazał, że oskarżony kwestionował swoją winę, twierdząc, iż wysyłanie gekonów w paczce za pośrednictwem firmy kurierskiej to normalna praktyka oraz, że zapewnił tym zwierzętom odpowiednie warunki do transportu.

„W ocenie sądu, z takim tłumaczeniem nie można było się zgodzić. Już samo nadanie przez oskarżonego tej przesyłki, wiedząc, że firma kurierska w ogóle nie zajmuje się transportem żywych zwierząt, świadczy o tym, że Emil K. był świadomy tego, że naraża te zwierzęta na zbędne cierpienia i stres” – przekazał wiceprezes Sądu Okręgowego w Olsztynie sędzia Marcin Czapski.

Poinformował również, że jednocześnie w ocenie sądu nie było podstaw do przyjęcia, że oskarżony znęcał się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem.

Kolejny rekord ośrodka w Spychowie. Odchowano aż 141 młodych cietrzewi

„Oskarżony, nadając przesyłkę, starał się zapewnić tym zwierzętom jakieś warunki podczas transportu, w tym pokarm, co jednak ostatecznie okazało się niewystarczające. Ponadto, zdaniem sądu, oskarżonemu nie można było przypisać tego, że spowodował śmierć tych zwierząt, ponieważ w okolicznościach niniejszej sprawy nie dało się tego wykazać” – wyjaśnił sędzia.

Wyrok w tej sprawie jest nieprawomocny.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze