reklama
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

MPEC Olsztyn: od 1 sierpnia 20-proc. podwyżka opłat za ciepło

OlsztynMPEC Olsztyn: od 1 sierpnia 20-proc. podwyżka opłat za ciepło

Od 1 sierpnia o 20 proc. rośnie opłata za ciepło dostarczane przez olsztyńskie Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej – poinformowała firma. To skutek wzrostów cen węgla na unijnym rynku i rosnących cen uprawnień do emisji CO2 – dodała.

reklama

Jak podało w poniedziałek w komunikacie Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (MPEC) w Olsztynie, wprowadzenie nowych cen i stawek opłat zawartych w zmianie taryfy dla ciepła skutkuje wzrostem średniorocznych opłat za ciepło i usługi przesyłowe o 20,425 proc.

Jak wyjaśniła spółka, wprowadzona zmiana taryfy zawiera dwa czynniki kosztotwórcze – wzrost cen węgla oraz uprawnień do emisji CO2.

reklama

W związku z wprowadzeniem embarga na dostawy węgla z Federacji Rosyjskiej, węgiel na unijnym rynku drożeje w tym roku w niespotykanym tempie, a jego ceny są rekordowe – wskazało MPEC. W czerwcu br. średnia cena węgla na giełdzie wg indeksu cen ARA (Amsterdam- Rotterdam-Antwerpia) wyniosła ponad 330 dolarów za tonę, podczas gdy w czerwcu 2021 roku było to ok. 50 dolarów za tonę.

Rosną również ceny uprawnień do emisji CO2. Obecnie koszt jednej tony emisji to ok. 84 euro, a w czerwcu 2021 roku stawki oscylowały w granicach 52 euro, zaś w czerwcu 2020 roku – w granicach 23 euro – wyjaśniła spółka.

reklama

„Spółka MPEC od wielu lat dokłada wszelkich starań, aby w miarę możliwości obniżać i optymalizować koszty prowadzonej działalności, w tym koszty środowiskowe” – podała firma. „Szczególnym tego wyrazem jest realizowany obecnie proces głębokiej transformacji w obszarze wytwarzania ciepła, w którym udział wykorzystania węgla jako najbardziej emisyjnego paliwa zostanie już w 2023 roku zredukowany z 99 proc. do niespełna 40 proc.” – wskazano w komunikacie.

„Liczymy na zrozumienie sytuacji i ponownie podkreślamy, iż celem naszego przedsiębiorstwa jest zapewnienie stabilnych, nieprzerwanych dostaw ciepła dla naszych klientów” – dodała spółka. 

źródło: PAP

reklama

Imprezy w Olsztynie

reklama
reklama

7 KOMENTARZY

7 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
×