reklama
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Bociany wkrótce zaczną uczyć się latać, ale nie w każdym gnieździe są młode

WiadomościBociany wkrótce zaczną uczyć się latać, ale nie w każdym gnieździe są...

Młode bociany wkrótce rozpoczną naukę latania, ale w tym roku nie w każdym gnieździe są młode – poinformował Sebastian Menderski z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków w Olsztynie. Mniej bocianów niż zwykle jest m.in. w bocianiej wiosce Żywkowo.

reklama

W wielu bocianich gniazdach na Warmii i Mazurach można zaobserwować w ostatnich dniach młode bociany, które prostują skrzydła, czy podskakują. „One na razie trenują przed nauką latania” – powiedział Sebastian Menderski z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (PTOP) i dodał, że za około dwa tygodnie młode bociany powinny już latać.

W wielu gniazdach na wschodzie regionu można zobaczyć po dwa-trzy młode bociany. Mniej ptaków jest jednak w tym roku w bocianiej wiosce w Żywkowie – zamiast 45 par, jak bywało w poprzednich latach, w tym roku zajętych jest tam 35 gniazd. „Na dodatek niektóre gniazda są puste, nie ma w nich młodych” – podał Menderski.

reklama

Ornitolodzy nie wiedzą, jaki jest tego powód. „Być może ma to związek z tym, że gdy ptaki miały wiosenne przeloty w Turcji, zamiast ciepła i słońca był śnieg i zimno. Ptaki straciły mnóstwo energii, przyleciały później i były osłabione” – powiedział Menderski.

Bociany, które gniazdują w woj. warmińsko-mazurskim opuszczą swoje gniazda pod koniec sierpnia i rozpoczną przeloty do Afryki środkowej, gdzie spędzą kilka miesięcy. Od paru lat ornitolodzy obserwują, że niektóre ptaki nie dolatują do Afryki, tylko spędzają zimę na południu Europy, gdzie często żerują na wysypiskach śmieci. 

reklama

źródło: PAP

reklama

Imprezy w Olsztynie

reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
×